Anonimowy list z wyzwiskami i udowodnienie autorstwa

Dostałam anonimowy list z wyzwiskami. Podejrzewam pewną osobę, która ma do mnie pretensje w związku z pewnymi wydarzeniami z przeszłości. List jednak został napisany na komputerze. Czy mogę starać się jakoś udowodnić tej osobie autorstwo anonimu?

Anonimowy list z wyzwiskami i udowodnienie autorstwa

Jak udowodnić podejrzewanej osobie pisanie obraźliwych anonimów?

Z przedstawionego przez Panią opisu sprawy wynika, iż posiada Pani jak na razie jedynie poszlaki wskazujące na to, iż prawdopodobnie w sprawę zamieszana jest pewna osoba.

W takich sprawach najczęstszą metodą badania jest analiza grafologiczna pisma na otrzymanym liście z próbką pisma pochodzącego z innego dokumentu konkretnej osoby. Takie działanie w Pani sprawie jest utrudnione, ponieważ list napisany został maszynowo, jednakże posiada Pani kopertę, którą być może nadawca listu zaadresował odręcznie. Wtedy musiałaby Pani zdobyć dla porównania także inny dokument (lub choćby kartę np. z notatkami) podejrzewanej przez Panią osoby i zlecić to pismo do porównania.

Oczywiście, podobnie wygląda kwestia badania odcisków palców, czyli tzw. analizy daktyloskopijnej, do której również niezbędne są także inne niż posiadane przez Panią przedmioty, których mogła spotykać podejrzewana przez Panią osoba. Należałoby bowiem zdobyć do porównania inne, niewątpliwie należące lub dotykane wyłącznie przez podejrzewaną przez Panią osobę.

Otrzymywanie obraźliwych anonimów - jakie podjąć działania?

Wskazać także należy, że aby móc skutecznie domagać się ścigania karnego czy też na drodze postępowania cywilnego, podejrzewanej przez Panią osoby o kierowanie do Pani obraźliwych anonimów, należałoby zdobyć na poparcie takiego zarzutu jakiekolwiek dowody. W Pani sprawie pomocnym może okazać się zwrócenie do biura analiz kryminologicznych lub biura detektywistycznego o zebranie materiału porównawczego i dokonanie analizy daktyloskopijnej lub grafologicznej w celu ustalenia, czy podejrzewana przez Panią osoba jest w przedmiotowy proceder zamieszana.

Dalsze czynności w sprawie zależałyby w zasadzie od tego, czy chciałaby Pani ścigać sprawcę karnie, czy też domagać się stosownego zadośćuczynienia w postępowaniu cywilnym, przy czym jedno nie wyklucza drugiego i w rzeczywistości możliwe jest zainicjowanie obu tych postępowań w przypadku posiadania właściwych dowodów.

Jeśli jest Pani zainteresowana dalszą pomocą, to informuję, że nasz serwis świadczy również usługi w zakresie przygotowania pism, reprezentacji przedsądowej oraz sądowej.