Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Anonimowy list z wyzwiskami i udowodnienie autorstwa

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 20.10.2010

Dostałam anonimowy list z wyzwiskami. Podejrzewam pewną osobę, która ma do mnie pretensje w związku z pewnymi wydarzeniami z przeszłości. List jednak został napisany na komputerze. Czy mogę starać się jakoś udowodnić tej osobie autorstwo anonimu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z przedstawionego przez Panią opisu sprawy wynika, iż posiada Pani jak na razie jedynie poszlaki wskazujące na to, iż prawdopodobnie w sprawę zamieszana jest pewna osoba.

 

W takich sprawach najczęstszą metodą badania jest analiza grafologiczna pisma na otrzymanym liście z próbką pisma pochodzącego z innego dokumentu konkretnej osoby. Takie działanie w Pani sprawie jest utrudnione, ponieważ list napisany został maszynowo, jednakże posiada Pani kopertę, którą być może nadawca listu zaadresował odręcznie. Wtedy musiałaby Pani zdobyć dla porównania także inny dokument (lub choćby kartę np. z notatkami) podejrzewanej przez Panią osoby i zlecić to pismo do porównania.

 

Oczywiście, podobnie wygląda kwestia badania odcisków palców, czyli tzw. analizy daktyloskopijnej, do której również niezbędne są także inne niż posiadane przez Panią przedmioty, których mogła spotykać podejrzewana przez Panią osoba. Należałoby bowiem zdobyć do porównania inne, niewątpliwie należące lub dotykane wyłącznie przez podejrzewaną przez Panią osobę.

 

Wskazać także należy, że aby móc skutecznie domagać się ścigania karnego czy też na drodze postępowania cywilnego, podejrzewanej przez Panią osoby o kierowanie do Pani obraźliwych anonimów, należałoby zdobyć na poparcie takiego zarzutu jakiekolwiek dowody. W Pani sprawie pomocnym może okazać się zwrócenie do biura analiz kryminologicznych lub biura detektywistycznego o zebranie materiału porównawczego i dokonanie analizy daktyloskopijnej lub grafologicznej w celu ustalenia, czy podejrzewana przez Panią osoba jest w przedmiotowy proceder zamieszana.

 

Dalsze czynności w sprawie zależałyby w zasadzie od tego, czy chciałaby Pani ścigać sprawcę karnie, czy też domagać się stosownego zadośćuczynienia w postępowaniu cywilnym, przy czym jedno nie wyklucza drugiego i w rzeczywistości możliwe jest zainicjowanie obu tych postępowań w przypadku posiadania właściwych dowodów.

 

Jeśli jest Pani zainteresowana dalszą pomocą, to informuję, że nasz serwis świadczy również usługi w zakresie przygotowania pism, reprezentacji przedsądowej oraz sądowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + siedem =

»Podobne materiały

Kara za zniewagę policjanta a napisanie listu z przeprosinami

Jakiś czas temu wracałem do domu z dawnym kolegą, byliśmy nietrzeźwi. Zatrzymał nas patrol policji, a ja niestety naubliżałem jednemu z policjantów, za co zostałem oskarżony. Zdaję sobie sprawę, że czeka mnie kara za to głupie zachowanie, ale nie wiem, w jakim wymiarze? Słyszałem, że w takiej sytuac

 

Kara więzienia za granicą a polski rejestr karny

W 1990 r. zostałem skazany w Austrii na karę więzienia. Wyszedłem z niego (zostałem zwolniony wcześniej) w 1995 r. Czy moje dane widnieją w polskim rejestrze karnym? Czy mogę być poszukiwany w kraju i powinienem obawiać się powrotu do Polski?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »