Czy ustanowienie rozdzielności majątkowej bez zgody małżonka jest możliwe?

• Data: 12-01-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Jak najszybciej i najprościej ustanowić rozdzielność majątkową bez zgody współmałżonka (żona nie zgadza się na podpisanie aktu u notariusza)? Nie chcę rozwodu i podziału majątku w trakcie małżeństwa, chodzi mi wyłącznie o rozdzielność majątkową.

Czy ustanowienie rozdzielności majątkowej bez zgody małżonka jest możliwe?

Ustanowienie rozdzielności majątkowej bez zgody małżonka

Oczywiście, że istnieje inna droga niż akt notarialny. Stosownie do treści art. 52 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej”. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd może zatem nastąpić tylko z ważnych powodów, których ustawodawca nie sprecyzował i pozostawił sądowi ustalenie, czy ważne powody zachodzą w konkretnej sprawie. Tymi ważnymi powodami może być okoliczność, że małżonkowie żyją w rozłączeniu (separacja faktyczna). Zadaniem sądu jest więc szczegółowa analiza całokształtu sytuacji, która zdecydowała o tym, że jeden z małżonków domaga się orzeczenia rozdzielności majątkowej. Podstawowym warunkiem prawidłowego działania ustroju wspólności majątkowej jest harmonijne funkcjonowanie małżeństwa. W przeciwnym razie ustrój wspólności majątkowej nie może pełnić wyznaczonej funkcji. Instytucja wspólności majątkowej ma ułatwiać, w zakresie majątkowym, sytuację małżonków. Jeżeli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, pozostają oni w separacji faktycznej bez perspektyw na poprawę tej sytuacji, wspólność majątkowa przestaje pełnić swoją funkcję i staje się zbędna. Dalsze trwanie małżonków we wspólności majątkowej utrudnia im funkcjonowanie w sferze materialnej i ogranicza możliwość samodzielnego podejmowania decyzji w tym zakresie, a dalsze trwanie w takiej sytuacji niesie pewne ryzyko dla każdego z małżonków związane z nieodpowiedzialnym zachowaniem drugiego małżonka. Co do zasady długotrwała separacja faktyczna małżonków, która stwarza trudności w zarządzaniu majątkiem wspólnym, uzasadnia ustanowienie rozdzielności majątkowej.

O rozdzielności orzeka sąd rodzinny na wniosek jednego z małżonków. Musi Pan wykazać istnienie ważnych powodów. Co ciekawe, może Pan żądać orzeczenia rozdzielności z datą wsteczną.

Przykłady

Przypadek nieodpowiedzialnych decyzji finansowych

Pan Kowalski i Pani Kowalska byli małżeństwem od 10 lat. Pan Kowalski zauważył, że jego żona podejmuje nieodpowiedzialne decyzje finansowe, które wpływały negatywnie na ich wspólny majątek. Przykładowo, Pani Kowalska zaciągała duże kredyty na nieprzemyślane inwestycje, co stwarzało ryzyko zadłużenia dla całego małżeństwa. Pan Kowalski zdecydował się złożyć wniosek o rozdzielność majątkową w sądzie, aby zabezpieczyć swój udział w majątku.

Sytuacja długotrwałej separacji

Małżeństwo Nowaków od kilku lat żyło w separacji. Mimo że nie byli formalnie rozwiedzeni, każde z nich prowadziło odrębne życie, w tym zarządzanie finansami. Pan Nowak chciał rozpocząć nowy biznes, ale obawiał się, że jego żona może rościć prawa do ewentualnych zysków z tej działalności. Z tego powodu złożył wniosek o ustanowienie rozdzielności majątkowej, aby móc niezależnie zarządzać swoim majątkiem.

Ochrona majątku przed długami małżonka

Pani Szymańska była żoną przedsiębiorcy, który popadł w poważne długi. Obawiając się, że wierzyciele mogą zająć również jej osobisty majątek, postanowiła złożyć wniosek o rozdzielność majątkową. Jej celem było zabezpieczenie własnych oszczędności i nieruchomości przed możliwością ich zajęcia przez wierzycieli męża.

Podsumowanie

Podsumowując, ustanowienie rozdzielności majątkowej bez zgody drugiego małżonka jest możliwe poprzez decyzję sądową, jeśli zostaną wykazane ważne powody. Proces ten wymaga dokładnej analizy indywidualnej sytuacji małżeńskiej, a sąd bierze pod uwagę takie czynniki jak długotrwała separacja, nieodpowiedzialne zarządzanie majątkiem wspólnym czy ochrona osobistego majątku przed długami małżonka. Decyzja o rozdzielności majątkowej może być kluczowa dla ochrony interesów finansowych w trudnych sytuacjach małżeńskich.

Oferta porad prawnych

Czy potrzebujesz fachowej porady prawnej dotyczącej rozdzielności majątkowej? Skorzystaj z naszych usług online i otrzymaj profesjonalną pomoc oraz przygotowanie niezbędnych dokumentów, szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.