.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Druga ciąża na urlopie macierzyńskim a L4

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 19.02.2017

Przebywam obecnie na urlopie macierzyńskim do końca miesiąca i jestem również w ciąży z drugim dzieckiem. Lekarz stwierdził, że z racji wykonywanego zawodu i problemów zdrowotnych powinnam po urlopie macierzyńskim pójść na zwolnienie lekarskie do dnia porodu. Proszę o informację, czy mogę dostarczyć pracodawcy zwolnienie od nowego miesiąca, nie wracając do pracy? Czy muszę fizycznie przepracować jeden dzień i dopiero od następnego dnia być na zwolnieniu? Jak to należy załatwić z pracodawcą, żebym mogła po urodzeniu drugiego dziecka otrzymywać zasiłek macierzyński? Mam umowę na czas nieokreślony.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Druga ciąża na urlopie macierzyńskim a L4

Fot. Fotolia

Musi Pani wyliczyć, co będzie dla Pani korzystniejsze. Przerwać macierzyński i iść na zwolnienie lekarskie, choć na kilka dni, raczej się to zbyt nie kalkuluje. Być może dłuży okres pobierania zasiłku chorobowego byłby finansowo dla Pani korzystniejszy niż zasiłku macierzyńskiego 60 czy 80%.

 

Pracownicy przebywającej na zasiłku chorobowym przypadającym w okresie ciąży, przysługuje świadczenie pieniężne odpowiednio w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku lub 100% wynagrodzenia.

 

Obecnie nie ma żadnego przeciwwskazania, aby na następny dzień po skończonym macierzyńskim udała się Pani na zasiłek chorobowy związany z drugą ciążą.

 

Pracownica ma prawo korzystać ze zwolnienia lekarskiego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Nie ma w tym zakresie żadnych prawnych regulacji ani ograniczeń, więc nie jest to absolutnie zakazane. Natychmiast po zakończeniu urlopu macierzyńskiego podlega Pani pod ubezpieczenie chorobowe i może udać się na zwolnienie lekarskie.

 

Po urodzeniu dziecka będzie Pani przysługiwać zasiłek macierzyński.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »