.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Druga ciąża na macierzyńskim a L4

• Data: 30-01-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Zajście w kolejną ciążę w trakcie urlopu macierzyńskiego stawia przed pracownicą szereg pytań dotyczących jej praw i możliwości przejścia na zwolnienie lekarskie. W tym artykule omówimy, jak kobieta w ciąży, która znajduje się na urlopie macierzyńskim, może przejść na zwolnienie lekarskie związane z drugą ciążą. Poruszymy kwestie związane z dostarczeniem zwolnienia pracodawcy, koniecznością fizycznego powrotu do pracy oraz uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu drugiego dziecka. Przyjrzymy się również aspektom finansowym związanym z przerwaniem urlopu macierzyńskiego na rzecz zwolnienia lekarskiego. Jako przykład posłuży nam zapytanie pani Malwiny.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Druga ciąża na macierzyńskim a L4

Pani Malwina do końca miesiąca przebywa na urlopie macierzyńskim i jest w ciąży z drugim dzieckiem. Lekarz zalecił jej, aby po urlopie macierzyńskim do dnia porodu przebywała na zwolnieniu lekarskim, a to ze względu na wykonywany zawód i problemy zdrowotne. Pani Malwina pyta, czy może dostarczyć pracodawcy zwolnienie od nowego miesiąca, nie wracając do pracy, czy jednak powinna przepracować chociaż jeden dzień i dopiero od następnego być na zwolnieniu? Ponadto chciałaby wiedzieć, jak tę kwestię załatwić z pracodawcą, aby mogła po urodzeniu drugiego dziecka otrzymywać zasiłek macierzyński. Łączy ją z pracodawcą umowa o pracę na czas nieokreślony.

Przejście na zasiłek chorobowy związany z drugą ciążą zaraz po skończonym macierzyńskim

Pani Malwina powinna wyliczyć, co będzie dla niej korzystniejsze. Przerwać macierzyński i iść na zwolnienie lekarski na kilka dni raczej się nie kalkuluje. Być może dłuższy okres pobierania zasiłku chorobowego byłby finansowo dla Pani korzystniejszy niż zasiłku macierzyńskiego 60% czy 80%.

 

Pracownicy przebywającej na zasiłku chorobowym przypadającym w okresie ciąży przysługuje świadczenie pieniężne odpowiednio w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku lub 100% wynagrodzenia.

 

Obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pani Malwina na następny dzień po skończonym macierzyńskim udała się na zasiłek chorobowy związany z drugą ciążą.

 

Pracownica ma prawo korzystać ze zwolnienia lekarskiego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Nie ma w tym zakresie żadnych prawnych regulacji ani ograniczeń, więc nie jest to w żaden sposób zakazane. Natychmiast po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pani Malwina podlega pod ubezpieczenie chorobowe i może udać się na zwolnienie lekarskie. Oczywiście, po urodzeniu dziecka pani Malwinie będzie przysługiwać zasiłek macierzyński.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przykład Anny, nauczycielki

Anna, będąc na urlopie macierzyńskim po urodzeniu pierwszego dziecka, dowiedziała się, że jest w ciąży z drugim dzieckiem. Ze względu na stan zdrowia i zalecenia lekarskie zdecydowała się na przejście na zwolnienie lekarskie tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Nie wracała do pracy w szkole, a zamiast tego od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przedstawiła pracodawcy L4. Po urodzeniu drugiego dziecka bez problemu mogła skorzystać z pełnego zasiłku macierzyńskiego.

 

Przykład Ewy, pracownicy biurowej

Ewa, pracująca w dużej korporacji, była w połowie rocznego urlopu macierzyńskiego, kiedy zaszła w drugą ciążę. Lekarz zalecił jej zwolnienie lekarskie z powodu powikłań. Ewa wróciła do pracy na jeden dzień po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, aby formalnie przejść na L4. Ten krótki powrót do pracy pozwolił jej uniknąć problemów związanych z przejściem na zwolnienie lekarskie i zapewnił ciągłość otrzymywania świadczeń.

 

Przykład Magdy, freelancerki

Magda, pracująca jako freelancerka, korzystała z urlopu macierzyńskiego, gdy dowiedziała się o drugiej ciąży. Jako samozatrudniona miała mniej formalności do załatwienia. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego od razu przeszła na zwolnienie lekarskie, co pozwoliło jej na dalsze otrzymywanie wsparcia finansowego. W jej przypadku płynne przejście między różnymi rodzajami urlopów było kluczowe dla utrzymania stabilności finansowej.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o przejściu na zwolnienie lekarskie w trakcie kolejnej ciąży, będąc jeszcze na urlopie macierzyńskim, jest ważnym i często koniecznym krokiem dla wielu kobiet. Jak pokazują przedstawione przykłady, każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia i zrozumienia przepisów, aby zapewnić ciągłość wsparcia finansowego oraz ochronę zdrowia matki i dziecka. Warto zatem dokładnie zaplanować te kroki, mając na uwadze zarówno aspekty prawne, jak i osobiste potrzeby.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej dotyczącej urlopu macierzyńskiego i zwolnienia lekarskiego? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i pism, dostosowanych do Twojej unikalnej sytuacji.

Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:
1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu