Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spowodowanie kolizji drogowej z uszczerbkiem na zdrowiu, jakie kary?

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 27.09.2017

Wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie zauważyłem auta jadącego drogą z pierwszeństwem i doszło do kolizji. Poszkodowany kierowca ma złamaną rękę, policja skierowała sprawę do sądu i zabrała mi prawo jazdy za pokwitowaniem uprawniającym do jazdy przez 7 dni. Mam prawo jazdy od 11 lat, raz tylko zapłaciłem mandat, nigdy nie byłem karany. Zaznaczam, że dojeżdżam codziennie 30 km do pracy. Jakie grożą mi konsekwencje? Czy jest możliwość odzyskania prawa jazdy? Czy jest szansa na umorzenie sprawy lub jakiś niski wyrok, gdybym np. dobrowolnie poddał się karze?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisanej sytuacji poszkodowany doznał obrażeń ciała na czas dłuższy niż 7 dni. Czyli należy brać pod uwagę średni (art. 157 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, dalej: „K.k.”) lub ciężki (art. 156 K.k.) uszczerbek na zdrowiu oraz przesłanki z art. 177 K.k., tj. spowodowanie wypadku w komunikacji.

 

W przypadku wyrządzenia średniego uszczerbku sąd może orzec do 3 lat pozbawienia wolności (art. 177 § 1 K.k.). Wywołanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności (art. 177 § 2 K.k.).

 

W przypadku średniego uszczerbku sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli orzeka jednocześnie środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, a cele kary zostaną w ten sposób spełnione (art. 59 K.k.) lub warunkowo umorzyć sprawę (art. 66 K.k.).

 

Sąd może również, zamiast kary pozbawienia wolności, orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności w postaci obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub potrącenia od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd (art. 37a K.k.).

 

Wysokość grzywny sąd ustala uwzględniając dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Może ona zatem wynieść od 100 zł do 1080 zł. Sąd ustala ją poprzez wskazanie ilości stawek dziennych oraz ich wysokości (art. 33 K.k.).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Spowodowanie kolizji drogowej z uszczerbkiem na zdrowiu, jakie kary?

 

Środkiem karnym, jaki może orzec sąd w tej sprawie, jest zakaz prowadzenia pojazdów (art. 42 § 1 K.k.). Przesłanki do zastosowania tego środka wymagają, aby sprawca został skazany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (art. 177 K.k. należy do tej grupy przestępstw). Jednocześnie z okoliczności popełnionego przestępstwa musi wynikać, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę będzie w przyszłości zagrażać bezpieczeństwu w komunikacji, a więc z zachowania sprawcy sąd musi wysnuć wniosek, że sprawca lekceważy zasady ostrożności i zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Zakaz prowadzenia pojazdu może zostać ustanowiony na okres od 1 do 15 lat (art. 43 K.k.).

 

Sąd może również orzec obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości lub w części albo zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (art. 46 § 1 K.k.).

 

Przedstawiłem Panu kodeksowy zakres możliwych sankcji. Proszę mieć na uwadze, że kara, jej wysokość czy czas trwania zależy od swobodnej oceny przez sąd całokształtu okoliczności tego zdarzenia, nadto sąd winien uwzględnić właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.

 

Odnosząc się do kwestii uniknięcia sądu, to prokurator prowadzący sprawę może samodzielnie jedynie ją umorzyć, co w tym przypadku raczej nie będzie miało miejsca, bo sprawca jest wiadomy, poszkodowany również. W pozostałych przypadkach sprawę zakończyć może tylko sąd. Jednak prokurator zamiast aktu oskarżenia może wysłać do sądu wniosek o skazanie bez rozprawy, tj. o wyrok skazujący i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek, uwzględniających również prawnie chronione interesy pokrzywdzonego (art. 335 K.p.k.).

 

Prokurator może też wnieść do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania (art. 336 K.p.k.), jeżeli spełnione są przesłanki z art. 66 K.k., tj.:

 

  • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne,
  • okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa;
  • można zastosować do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, czyli tylko przy średnim uszczerbku.

 

Tym samym formalnie istnieje również możliwość dogadania się z prokuratorem. Jednakże proszę mieć na uwadze, że sąd może nie przychylić się do takiego wniosku, bądź może orzec karę wyższą niż to zostało uzgodnione z prokuratorem.

 

Duże znaczenie ma również stanowisko poszkodowanego oraz czy dobrowolnie naprawi Pan wyrządzoną szkodę.

 

Na samym końcu odniosę się do kwestii zatrzymanego prawa jazdy. Każde zatrzymanie prawa jazdy przez policję musi zostać zatwierdzone przez prokuratora lub sąd. Jeżeli sprawa nie trafiła jeszcze do sądu, wówczas można próbować skontaktować się z policjantem prowadzącym sprawę / prokuratorem nadzorującym, przedstawić swoją sytuację osobistą i może zmieni on zdanie. Jeżeli prokurator wydał postanowienie o zatrzymaniu, wówczas można się od niego odwoływać. Natomiast jeżeli sprawa trafiła już do sądu, to również tam można wnioskować o zwrot dokumentu prawa jazdy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kara za posiadanie suszu roślinnego

Półtora miesiąca temu znaleziono przy mnie 5 gramów suszu roślinnego. Przyznałem się do winy. Po około 5 tygodniach zostałem wezwany w celu rozpoznania osoby, od której zakupiłem susz – stawiłem się w terminie. Od tamtego czasu nie mam żadnej informacji zarówno z policji, jak r

Niemożność odbycia kary ze względu na zły stan zdrowia

W 2003 roku zostałem skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności za działanie w przestępczej grupie zorganizowanej. W więzieniu przebywałem prawie 4 lata, potem zostałem czasowo zwolniony ze względu na zły stan zdrowia. Cierpię na bardzo ciężkie i nieuleczalne schorzenia neurologiczne. W

Stosowanie urządzeń do podsłuchu

Jakiś czas temu rozstałem się ze swoją partnerką. Założyłem podsłuch w jej mieszkaniu – mikrofon objętościowy. Obecnie podsłuch został przez nią wykryty. Co mi grozi za taki czyn?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »