Praca w restauracji na statku a podatek

• Autor: Marcin Sądej

Pracuję w restauracji na statku należącym do USA. Czy muszę płacić podatek w Polsce?

Miejsce płacenia podatku dochodowego ocenia się w oparciu o przepisu ustawy PIT oraz konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z ustawą PIT „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

Jeżeli choć jeden z powyższych warunków zostanie spełniony, będzie to oznaczało, że podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Dodatkowo trzeba sięgnąć do treści właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W internecie ustaliłem, że siedziba firmy Pana firmy faktycznie znajduje się w USA, co w rezultacie oznacza, że należy przeanalizować treść polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 16 tej umowy „wynagrodzenia otrzymywane z tytułu wykonywanej pracy lub usług osobistych jako pracownik na statku lub samolocie eksploatowanym w transporcie międzynarodowym przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będą zwolnione od opodatkowania przez drugie Umawiające się Państwo, jeżeli taka osoba fizyczna jest członkiem regularnej załogi statku lub samolotu”.

W konsekwencji dochody, które Pan osiągnął z pracy najemnej na pokładzie statków eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej, są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce. Zatem w przypadku osiągnięcia dochodów za pracę na statku armatora amerykańskiego nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, w piśmie nr IPTPB2/415-228/13-2/JR, z 12 czerwca 2013 r., w którym czytamy:

„Dochody Wnioskodawczyni osiągane z pracy na statkach wycieczkowych eksploatowanych przez przedsiębiorstwa armatorskie z siedzibą w USA są w Polsce zwolnione od opodatkowania. Jak również przy obliczaniu wysokość podatku należnego od dochodów osiągniętych przez Wnioskodawczynię w Polsce nie będzie Ona uwzględniała dochodów osiągniętych z pracy na statkach wycieczkowych eksploatowanych przez przedsiębiorstwa armatorskie z siedzibą w USA”.

Podsumowując, dochód uzyskany z tytułu pracy na pokładzie statku należącego do armatora z siedzibą w USA będzie w Polsce zwolniony od podatku. W rezultacie nie musi Pan składać żadnych zeznań podatkowych przed polskim urzędem skarbowym.