.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Upadłość pracodawcy i zaniżony zasiłek rodzicielski, co zrobić, gdy ZUS nie liczy niewypłaconego wynagrodzenia?

• Data: 18-05-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Pracowałem dla pracodawcy, który 3 miesiące temu ogłosił bankructwo. Ponieważ pracodawca zalegał mi wynagrodzenie za 3 miesiące, poszedłem na urlop rodzicielski (9 tygodni po urodzeniu dziecka). ZUS wyliczył mi jako podstawę świadczenia nie całość kwoty, ale jedynie 9/12 mojej pensji (przyjęto za te 3 miesiące bez wynagrodzenia zero). Czy mogę w jakiś sposób wpłynąć na ZUS, aby wypłacił mi świadczenie rodzicielskie z uwzględnieniem moich niewypłaconych pensji? Przesyłam całą korespondencję z ZUS.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Upadłość pracodawcy i zaniżony zasiłek rodzicielski, co zrobić, gdy ZUS nie liczy niewypłaconego wynagrodzenia?

Dlaczego ZUS nie uwzględnił zaległego wynagrodzenia?

Odpowiedzi na zadane pytania należy szukać w przepisach ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (u.ś.p.u.s.). W oparciu o art. 31 ust. 1: Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, uzupełniającego urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku urlopu opiekuńczego przyznawany jest właśnie zasiłek macierzyński. Istotny jest ust. 2, który stanowi, że: Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku.

 

Jak ZUS ustala podstawę zasiłku macierzyńskiego?

Okres wypłaty zasiłku determinowany jest okresami ustalonymi w przepisach Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Rodzaj urlopu, za którego okres trwania przysługuje zasiłek macierzyński, stanowi jedyne kryterium zróżnicowania procentowego progu zasiłku. Zgodnie z ust. 1 komentowanego przepisu zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a więc tzw. okresy podstawowe zasiłku macierzyńskiego, oraz urlopu ojcowskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Stosownie zaś do ust. 2 komentowanego przepisu zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości:

 

a) 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres do:

– 6 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia podczas porodu lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,

– 8 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia podczas jednego porodu lub jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka oraz

– 3 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, któremu do ukończenia 7. (10.) roku życia pozostało mniej niż 9 tygodni oraz

b) 60% podstawy wymiaru zasiłku za pozostały okres urlopu rodzicielskiego , tj. za okres do 26 tygodni.

 

W sytuacji, w której ubezpieczony złoży pisemny wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze lub w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami – wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a w przypadku rodzicielstwa prawno-społecznego, po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, nie później niż w terminie do 21 dni odpowiednio po porodzie lub po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka albo po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza zasiłek macierzyński przez cały okres zasiłkowy (obejmujący okres podstawowy mierzony długością urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres dodatkowy mierzony długością urlopu rodzicielskiego) będzie wypłacany w jednakowej wysokości, tj. w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

 

Jeżeli wysokość zasiłku macierzyńskiego wyliczona zgodnie z ogólnymi zasadami wyliczania wysokości tego świadczenia, pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, będzie niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego określonego w ustawie o świadczeniach rodzinnych (aktualnie 1000 zł*), wówczas kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. W sytuacji gdy zasiłek macierzyński będzie przysługiwał za część miesiąca, podwyższenie ustala się proporcjonalnie do okresu, za który jest wypłacany zasiłek macierzyński. Ponieważ do zasiłku macierzyńskiego nie stosuje się odpowiednio przepisu art. 11 ust. 5 u.ś.p.u.s., zgodnie z którym ilekroć przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni, przy dokonywaniu podwyższenia kwoty zasiłku przysługującego za niepełny miesiąc uwzględnić należy rzeczywistą liczbę dni tego miesiąca.

 

Podwyższenie kwoty zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego finansowane jest z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Ustawodawca wyszedł ze słusznego założenia, że świadczenie finansowane ze składek, w tym składek finansowanych wyłącznie ze środków ubezpieczonego, nie powinno być niższe od wysokości świadczenia opartego na regułach zbieżnych z obowiązującymi przy zasiłku macierzyńskim, zarówno w sferze podmiotowej, jak i przedmiotowej, mającego jednak powszechny charakter, finansowanego ze środków budżetu państwa, niezależnie od kryterium dochodowego i aktywności zawodowej uprawnionego, i z tej racji stanowiącego element wyrównania socjalnego (wyrównania dochodu), służącego wzmocnieniu szans rodzin nieobjętych ubezpieczeniem społecznym lub zaopatrzeniem społecznym szczególnych grup zawodowych w wypełnianiu funkcji rodzicielskich we wczesnym okresie życia dziecka w rodzinie. Dlatego też ZUS nie ma innej możliwości jak tylko przyjąć dane wprowadzone przez pracodawcę i na tej podstawie przyznać Panu świadczenie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Co możesz zrobić, by odzyskać pełne świadczenie?

Jeżeli została ogłoszona upadłość firmy i został ustanowiony syndyk, to musi Pan zgłosić swoją wierzytelność do syndyka w zakresie zaległego wynagrodzenia. Co do zasady, w przypadku pracowników wierzytelności te powinny być umieszczone na liście wierzytelności z urzędu. Natomiast dobrą praktyką jest zgłoszenie takiej wierzytelności przez pracownika. Następnie trzeba będzie weryfikować, czy jest majątek umożliwiający spłatę tej wierzytelności. Dobra wiadomość to taka, że wierzytelności pracownicze są zaspokajane w pierwszej kolejności. Dlatego jeżeli firma ma jakiś majątek, to na pewno można liczyć na chociaż częściowe odzyskanie wynagrodzenia. Dopiero kiedy otrzyma Pan dokument potwierdzający przyznanie wynagrodzenia zaległego, uzyska Pan możliwość na tej podstawie wystąpić do ZUS o uzupełnienie świadczeń. Bez tego niestety sam ZUS nic nie może zrobić, a stanowisko przesłane w korespondencji przekazanej przez organ rentowy jest prawidłowe.

 

ZUS działa zgodnie z prawem, ale to nie koniec możliwości

Niestety w tej sprawie ZUS ma rację i przepisy prawa nie pozwalają mu na zastosowanie jakiejkolwiek innej możliwości. Musi Pan zgłosić roszczenie w toku postępowania upadłościowego i dopiero później wnosić o wyrównanie. 

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Tomasz – zaskoczony młody ojciec

Tomasz pracował jako grafik w małej agencji reklamowej. Tuż po narodzinach córki złożył wniosek o urlop rodzicielski. Okazało się jednak, że jego pracodawca kilka miesięcy wcześniej ogłosił upadłość i nie wypłacił mu pensji za ostatni kwartał. ZUS, ustalając podstawę zasiłku, przyjął te miesiące jako zerowe dochody. Tomasz nie mógł uwierzyć, że przez to jego zasiłek wynosi prawie o jedną trzecią mniej, niż się spodziewał. Dopiero kontakt z syndykiem i uzyskanie dokumentu potwierdzającego wierzytelność otworzył mu drogę do korekty wysokości świadczenia.


Anna – samotna matka walcząca o każdy grosz

Anna pracowała w sklepie odzieżowym, który nagle z dnia na dzień został zamknięty. Wkrótce potem urodziła dziecko i przeszła na urlop rodzicielski. Gdy przyszła pierwsza wypłata zasiłku, okazało się, że jest znacząco zaniżona. ZUS nie uwzględnił jej trzymiesięcznego zaległego wynagrodzenia. Dopiero po uzyskaniu wpisu jej roszczenia na listę wierzytelności w postępowaniu upadłościowym, Anna mogła złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie świadczenia.


Kamil – informatyk w kryzysie

Kamil zatrudniony był w startupie technologicznym, który nie przetrwał na rynku i ogłosił bankructwo. Kiedy jego żona urodziła bliźniaki, Kamil postanowił skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Niestety, z powodu niewypłaconych wynagrodzeń z ostatnich miesięcy pracy, jego zasiłek rodzicielski okazał się dramatycznie niski. Kamil nie wiedział, że musi uzyskać potwierdzenie wierzytelności od syndyka i przedstawić je ZUS-owi, aby mógł ubiegać się o wyrównanie świadczenia. Dopiero porada prawna pozwoliła mu skutecznie działać.

Podsumowanie

Zaniżony zasiłek rodzicielski spowodowany niewypłaconym wynagrodzeniem to problem, z którym nie można walczyć bezpośrednio w ZUS – konieczne jest wcześniejsze dochodzenie swoich roszczeń w postępowaniu upadłościowym. Dopiero po uzyskaniu dokumentów potwierdzających należne pensje możliwe jest złożenie wniosku o przeliczenie świadczenia.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism do ZUS i syndyka w sprawach związanych z zaniżonym zasiłkiem rodzicielskim i niewypłaconym wynagrodzeniem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
3. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu