Kto dziedziczy w małżeństwie które nie miało dzieci?

Sprawa dotyczy dziedziczenia po mężu. Byliśmy małżeństwem bez dzieci. Wspólnie z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Trzy lata temu mąż przeniósł składki emerytalne z KRUS do ZUS i od tej pory był na emeryturze z ZUS-u. Ja nadal opłacam KRUS i pracuję w gospodarstwie rolnym. Miesiąc temu mąż zmarł i chciałabym załatwić sprawę dziedziczenia po mężu. W skład majątku wspólnego wchodzi gospodarstwo rolne, dom mieszkalny, chlewnia, ciągnik rolniczy i dwa samochody osobowe (zarejestrowane na męża). W jaki sposób krok po kroku mam formalnie dokonać dziedziczenia po mężu? Czy wystarczy notariusz, czy trzeba to zrobić w sądzie? Jak wycenić wartość spadku po mężu do celów zgłoszenia podatku od spadku i darowizn? Jakie ruchomości i nieruchomości będą wchodzić do części stanowiącej spadek po mężu i jak je oszacować? Słyszałam, że dziedziczenie w małżeństwach bez dzieci, wygląda trochę inaczej i w krąg spadkobierców wchodzą rodzice i rodzeństwo. Proszę o informacje jak wygląda w moim przypadku dziedziczenie po mężu.

Kto dziedziczy w małżeństwie które nie miało dzieci?

Przyjęcia spadku po zmarłym mężu – krąg spadkobierców

W zakresie przyjęcia spadku po zmarłym mężu może Pani skorzystać zarówno z usług notariusza, jak i złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Na pewno u notariusza będzie szybciej i sprawniej, więc sugerowałabym to rozwiązanie. Problematyczne jest tylko to, że muszą się stawić u notariusza wszyscy spadkobiercy. Jeżeli nie mają Państwo dzieci, oprócz Pani (zakładam, że nie ma testamentu) dziedziczą rodzice męża, a jeżeli oni nie żyją, rodzeństwo lub dzieci rodzeństwa jeżeli rodzeństwo Pani męża nie żyje.

Art. 932 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Przy czym udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku (§ 2). Gdy natomiast jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych (§ 4). Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy (§ 5).

Zatem odziedziczyła Pani ½ spadku po mężu, pozostała ½ przechodzi odpowiednio na rodziców męża, ewentualnie jego rodzeństwo lub dzieci rodzeństwa.

Zeznanie podatkowe druk SD-Z2 – oszacowanie gospodarstwa rolnego i ruchomości

Po stwierdzeniu nabycia praw do spadku – u notariusza lub w drodze postępowania sądowego – w ciągu 6 miesięcy musi Pani złożyć zeznanie podatkowe na druku SD-Z2, aby być zwolnioną od nabycia spadku. To Pani w tym zeznaniu określa, że nabyła ½ udziału w spadku i wymienia wszystkie rzeczy, które Pani już powyżej wymieniła, a więc gospodarstwo rolne, dom, chlewnię, ciągnik rolniczy, samochody osobowe. Na marginesie wyjaśnię, że pojazdy są tylko zarejestrowane na męża, ale jeżeli zostały zakupione w trakcie trwania małżeństwa, stanowią współwłasność małżeńską, czyli ½ jest Pani z racji bycia małżonkiem a ½ spadku Pani dziedziczy po mężu.

Wartość tych rzeczy proszę ustalić samodzielnie, kierując się mniej więcej cenami rynkowymi, można np. zapytać w gminie, ile kosztuje hektar ziemi rolnej w Pani miejscowości, a wartość pojazdu spróbować ustalić, porównując ceny np. z Allegro. Urząd Skarbowy nie będzie tego sprawdzał, bo i tak będzie Pani zwolniona z podatku, nawet jeżeli odziedziczy miliony. Chodzi tylko o to, żeby wpisać wartość w zeznanie, więc tym aspektem proszę się bardzo nie przejmować.