Dziedziczenie po mężu z nieletnimi dziećmi

• Autor: Michał Berliński

Chciałabym poprosić o poradę dotyczącą dziedziczenia spadku. Mąż zmarł 2 miesiące temu, nie zostawił testamentu, mamy 2 dzieci (10 i 15 lat). Mamy 2 mieszkania, z czego jedno jest na kredyt (było ubezpieczenie kredytu i ubezpieczyciel już wypłacił należną kwotę bankowi), samochód i ewentualne pieniądze na kontach. Co należałoby w tej sytuacji zrobić, żeby bez większych problemów mieć dostęp do wypłaty środków z konta, polisy, ze sprzedażą mieszkania? Czy ewentualnie mogę złożyć wniosek do sądu w imieniu dzieci o odrzuceniu spadku?

Dziedziczenie po mężu z nieletnimi dziećmi

W opisanym przez Panią przypadku, spadek z mocy ustawy przypada kilku osobom. Jak rozumiem, testament nie został sporządzony, zatem mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.

W przypadku dziedziczenia ustawowego, wtedy wszystko odbywa się wedle następującej kolejności: w pierwszej kolejności do dziedziczenia – tak samo jak dawniej – są uprawnione osoby najbliższe spadkodawcy, czyli jego małżonek oraz dzieci.­ Dziedziczą nadal w częściach­ równych, przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku (art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego), jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych (art. 931 § 2) i dalej w braku zstępnych (dzieci i wnuków) spadkodawcy powołani do spadku z ustawy są jego małżonek i rodzice (art. 932 § 1).

Dlatego też po Pani oraz dwójce dzieci przysługuje po 1/3 spadku.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Aby teraz to wszystko „ogarnąć”, należy złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym mężu. Wtedy sąd wyda konkretne postanowienia, które będą stwierdzały kto i ile odziedziczył całości spadku. Wyrażone będzie to w ułamkach. Można to zrobić również u notariusza, gdzie należy sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia.

Jeśli chciałaby Pani odrzucić spadek w imieniu małoletnich – musi Pani mieć na to zgodę sądu opiekuńczego, czyli wydziału rodzinnego sądu rejonowego. Jest to konieczne, bowiem inaczej Pani oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dzieci nie będzie ważne. Tego samego będzie wymagać notariusz.

Podział spadku i dostęp do środków

Następnie już spadek taki należałoby podzielić – co nie jest konieczne od razu, ale o tym zaraz.

Aby zaś dokładnie to podzielić i przyznać tenże majątek określonym osobom pozostaje Pani tylko wniosek do sądu o dział spadku i stosowne zarządzenia sądu w tym zakresie, jeśli postępowanie spadkowe zostanie już przeprowadzone. Wobec tego należy zwrócić się do sądu z wnioskiem o przeprowadzenie działu spadku. Samo postępowanie będzie toczyło się w trybie nieprocesowym, w Sądzie właściwym dla spadku. Wniosek o dział spadku powinien dotyczyć całego spadku. Wszystkie rzeczy, które wchodziły w skład spadku musi Pani wykazać w tym wniosku. Jednakże to jest konieczne, gdy ten spadek chcemy np. sprzedać, a w sytuacji np. mieszkania – wszyscy spadkobiercy zostaną wpisani do KW mieszkania z udziałami po 1/3. Nie trzeba tego zmieniać. To samo dotyczy kwestii samochodu, jednak pod wnioskiem o przerejestrowanie z osoby zmarłego będą musiały podpisać się wszystkie osoby, tzn. wszyscy spadkobiercy, ale oczywiście z uwagi na ich małoletniość będzie Pani mogła ich reprezentować.

Środki bankowe

W banku zaś, jeśli chodzi ośrodki z lokaty, to będzie Pani mogła wypłacić wszystkie środki po przedłożeniu dokumentu stwierdzającego nabycie spadku przez Panią, a także aktu zgonu oraz aktów urodzenia małoletnich dzieci.

Dysponowanie spadkiem

Mieszkanie będzie mogła Pani sprzedać, ale tylko, jeśli wcześniej uda się Pani uzyskać zgodę sądu na odrzucenie spadku za dzieci. Jeśli nie, to również na sprzedaż mieszkania, gdy dzieci wraz z Panią będą jego właścicielami, będzie Pani musiała uzyskać zgodę sądu – bowiem jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem małoletniego.

U notariusza takie dziedziczenie można załatwić szybko, możliwe, że nawet w kilka dni. W sądzie zaś będzie to trwało nawet kilka miesięcy, jednak w sądzie zapłacimy około 150 zł, u notariusza około 500 zł.