Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć męża – czy żona zapłaci podatek od spadku?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.04.2012

Mój zmarły mąż nie sporządził testamentu. Mam niepełnoletnie dzieci (dwie córki i syna). Czy trzeba będzie zapłacić podatek od masy spadkowej?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Możemy mówić o dziedziczeniu testamentowym bądź ustawowym. Jeśli nie został sporządzony testament, będzie Pani dziedziczyć ustawowo.

 

Spadkobierca – w omawianym przypadku żona dziedzicząca po mężu – nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W pierwszej kolejności do spadku powołani są ustawowo: dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Zatem jeżeli nie został sporządzony testament, spadek nabywa nie tylko Pani (jako żona), lecz również dzieci spadkodawcy.

 

Co do zasady, nabycie w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednakże od 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka i zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W tym przypadku właściwy jest druk SD-Z2.

 

Złożenie takiego zgłoszenia w wyżej wskazanym terminie powoduje całkowite zwolnienie nabycia w drodze spadku z opodatkowania bez względu na wartość spadku (oczywiście o ile wartość spadku przekroczy w Pani przypadku 9637 zł).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zwolnienie z podatku od spadku

Czy dziedzicząc mieszkanie po rodzicach jako jedyna córka, mogę ubiegać się o zwolnienie z podatku od spadku, jeśli mam już własne mieszkanie? Jeśli nie, to czy dziedziczyć może moja córka, nie płacąc podatku? Czy można sprawy spadkowe załatwić u notariusza? Moja mama zmarła w 2005 r., tata w tym roku.

Odnowienie obowiązku podatkowego

Moja matka zmarła w 2001 r. Po jej śmierci jej drugi mąż – nie powiadamiając mnie o tym – wniósł do sądu wniosek o nabycie spadku. Sąd przyznał mi 1/2 spadku, jednak dowiedziałam się o tym dopiero w 2003 r., kiedy otrzymałam pismo z urzędu skarbowego. Poinformowałam urząd, że matka nie pozostawiła po sobie majątku. Dopiero niedawno okazało się, że była współwłaścicielką mieszkania w Katowicach. Czy na mocy postanowienia sądu o nabyciu spadku z 2002 r. dziedziczę ten udział i czy można teraz wpisać mnie do księgi wieczystej tego lokalu? Czy odnawia się obowiązek podatkowy? Jeśli tak, to podatek od spadku powinien zostać wyliczony według wartości mieszkania z 2002 r., czy według jego aktualnej wyceny?

Przepisanie działki na nowożeńców

Za miesiąc biorę ślub z narzeczoną. Teściowie chcą nam przepisać działkę budowlaną. Jak to zrobić, by uniknąć podatku, ale byśmy mieli wspólne prawa do działki?

Przekazanie środków pieniężnych w rodzinie

Potrzebuje przygotować pismo do US i dać siostrze do podpisu. Zawarłem umowę pożyczki ze swoją siostrą (pożyczkodawca). Przekazanie środków nastąpiło z konta należącego do szwagra, do którego moja siostra ma ustanowione pełnomocnictwo i może swobodnie rozporządzać środkami, które się na nich znajdują. Siostra i szwagier nie mają ustanowionej rozdzielności majątkowej. Nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu. Co powinno być w takim dokumencie?

Przelanie pieniędzy na konto małżonków

W 2009 roku otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną, którą zgłosiłem w urzędzie skarbowym. Następnie przelałem te pieniądze na wspólne z żoną rachunki lokat. Pieniądze te nie zostały wykorzystane. Mam z żoną wspólność majątkową małżeńską. Czy w opisanej sytuacji sam fakt przelania środków pieniężnych z mojego konta na konta wspólne rodzi skutki w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn (czy musiałem zgłosić to urzędzie skarbowym)? Czy przelane pieniądze dalej stanowią mój odrębny majątek, czy teraz mogę dokonać takiej darowizny?

Zgoda na darowiznę a obowiązek podatkowy

Darowizna pieniężna syna na rzecz jego ojca nastąpiła z konta wspólnego syna i jego żony, którzy nie mają rozdzielności majątkowej. Żona na oddzielnym dokumencie w dniu podpisania umowy darowizny pomiędzy synem i jego ojcem wyraziła zgodę na dokonanie darowizny przez męża. Czy darowizna będzie zwolniona w 100% z podatku od spadków i darowizn?

Darowizna pieniędzy od rodziców bez podatków

Trzy lata temu otrzymałem sporą darowiznę od rodziców. Teraz też mam otrzymać od nich sporą sumę pieniężną. Czy jestem zwolniony z podatku, biorąc pod uwagę, że jestem w I stopniu pokrewieństwa?

Dziedziczenie pieniędzy z rachunku bankowego

Od roku miałem wspólne konto bankowe razem z moją mamą, która zmarła przed 6 tygodniami. Cała wpłata pieniędzy na konto (ok. 60 tys. zł) pochodziła od mamy. Z konta dokonywałem (i nadal dokonuję) jedynie przelewów tytułem opłat za jej mieszkanie, które będzie przedmiotem postępowania spadkowego (jestem jednym z trzech spadkobierców). Po śmierci mamy wypłaciłem 6 tys. zł na pokrycie kosztów pogrzebu. Z pozostałej kwoty zamierzam skorzystać dopiero w przyszłym roku. Czy i kiedy powinienem złożyć zeznanie podatkowe do US? Jakie to powinno być zeznanie? Czy mam prawo skorzystać ze zwolnienia od podatku? Jak będzie wyglądało dziedziczenie pieniędzy z rachunku bankowego?

Podział udziałów w polskiej spółce z o.o. przez cudzoziemca

Belg ma 100% udziałów w polskiej firmie. Chciałby je podzielić po równo między dwóch synów (podarować albo odsprzedać). Jak to zrobić najkorzystniej (w sensie podatkowym) dla obu stron? Jak ustalić wartość udziałów spółki?

Czy będę musiał zapłacić podatek od darowizny?

Czy istnieje ryzyko, że będę musiał zapłacić podatek od darowizny? Dostałem mieszkanie od ojca w formie darowizny. Zastanawiam się teraz, czy go nie wynająć. Czy w takim wypadku musiałbym zapłacić podatek? Jeżeli tam nie zamieszkam, czy będzie to miało jakieś konsekwencje podatkowe?

Czy zachowek pomniejsza wartość przychodu ze sprzedaży?

Mąż w spadku odziedziczył mieszkanie, które sprzedał przed upływem 5 lat i w związku z tym musi zapłacić podatek lub przeznaczyć te pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Czy zbycie przeze mnie na rzecz męża połowy udziałów w domu, w którym mieszkamy może być takim celem? Jesteśmy właścicielami domu w ustawowej współwłasności. Dodatkowo, w czasie kiedy sprzedawaliśmy mieszkanie musieliśmy zapłacić zachowek. Czy zachowek pomniejsza wartość przychodu ze sprzedaży?

Podatek od sprzedaży ziemi otrzymanej w spadku

Mama otrzymała w spadku ziemię. Od śmierci babci, od której to otrzymała, minęły 4 miesiące. Pojawił się kupiec i mama chce to sprzedać. Wiem że zapłaci od tego 19% podatku dochodowego, chyba że uda się jej wydać ten dochód na własne cele mieszkaniowe. Mama nie ma planów na budowę, natomiast ja (syn) zaczynam się budować. I mógłbym w jakimś stopniu uniknąć podatku. Mama chce mi darować połowę wspomnianej ziemi. Czyli mama sprzeda pół i ja pół. Jak będzie wyglądał podatek dochodowy? Czy mama zapłaci 19% od połowy i ja 19% od połowy? Czy przypadkiem nie będzie tak, że mama zapłaci 19% podatku od całości, a ja 19% od otrzymanej od mamy połowy ziemi?

Spłata kredytu hipotecznego przez znajomą a podatki

Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja prawna, jeśli chodzi o darowiznę od osoby mieszkającej w Australii. Moja znajoma,która sprzedała swoją posiadłość w Australii, z uzyskanych pieniędzy chciałaby spłacić mój kredyt hipoteczny wzięty we frankach szwajcarskich.
W jakiej formie najlepiej to przeprowadzić? Czy przez bezpośrednią spłatę kredytu miedzy bankami, czy przez przelew na konto osobiste, czy w jakiejś innej formie? Jak wygląda sytuacja podatkowa?

Jak zrzec się spadku na rzecz matki i nie płacić podatku?

Moja babcia przepisała w testamencie na mnie dom, zmarła niedawno, więc stałam się jego właścicielką. Dom nie jest obciążony żadnymi długami. Chciałabym się spadku zrzec na rzecz mojej matki (czyli córki babci). Jak to zrobić, żeby nie trzeba było płacić podatku?

Darowizna dla żony i włączenie jej do majątku wspólnego

Sprawa dotyczy darowizny, którą żona miałaby otrzymać od swojego ojca, a którą chcielibyśmy włączyć do majątku wspólnego, aby z darowizny móc opłacić zakup nieruchomości. Jak wygląda kwestia opodatkowania takiej darowizny? Wiem, że grupa 0 nie podlega opodatkowaniu, ale znowu pojawiam się ja jako osoba nie zaliczająca się do grupy. Proszę o pomoc i najlepsze rozwiązanie tej sprawy.
Jakie dokumenty powinniśmy dostarczyć i gdzie?

Wpłata na konto sprzedającego jako darowizna dla kupującego

Kupiłem mieszkanie dla syna. Zrobiłem przelew na konto sprzedającego, w tytule wpisując „darowizna dla syna na zakup mieszkania”. Poza tym resztę kwoty wybrałem z konta i w gotówce daliśmy ją sprzedającemu. Czy syn musi od obu części darowizny zapłacić podatek?

Polisa na dożycie, darowizna i podatek

Na rachunku mojego taty – do którego miałam ustanowione pełnomocnictwo – znajdowała się kwota 130 000 zł. Wspomniane środki pieniężne wpłaciłam na rachunek jednego z ubezpieczycieli na polisę na dożycie. Ja jestem zarówno ubezpieczającym, jak również ubezpieczonym. Czy wypłacając pieniądze z tej polisy, będę musiała zapłacić podatek od darowizny? Czy da się uniknąć płacenia podatku? Ile może on wynosić?

Czy można złożyć druk SD-Z2 po terminie?

Ponad rok temu zmarła moja mama. Po śmierci mamy miałam razem z bratem akt dziedziczenia. Niestety nie złożyliśmy w terminie druku SD-Z2 w urzędzie skarbowym. Niedawno mieliśmy sprawę o dział spadku i zniesienie współwłasności. Czy możemy złożyć druk SD-Z2 po terminie? Czy istnieje sposób, który zwalniałby nas z podatku, a jeśli nie, to czy możemy złożyć w urzędzie skarbowym „czynny żal”, który spowodowałby przywrócenie tego terminu?

Darowizna gotówki od rodziców - jaki dokument złożyć do urzędu?

Niedawno otrzymałem darowiznę gotówki od rodziców w wysokości 30 tys. zł. Wiem, że nie przysługuje mi w takim wypadku całkowite zwolnienie z podatku. Czy mogę jednak zapłacić podatek tylko od kwoty powyżej 19 274 zł? Jaki dokument złożyć do urzędu? Czy konieczny będzie czynny żal?

Czy pieniądze przekazywane dziecku na studia są darowizną?

Od 2016 r. dostawałam przelewy z konta taty na mój rachunek w różnych kwotach, niekiedy w tytule tata pisał, że to na opłatę za studia, niekiedy po prostu „przelew własny”. Obliczyłam, że ostatni przelew z ubiegłego miesiąca na kwotę 1000 zł przekroczył sumę 10 tys. zł. Czy w tym przypadku muszę zgłosić te pieniądze do urzędu skarbowego? Czy kwoty związane z pokrywaniem dziecku kosztów studiów są również uznawane za darowizny i podlegają opodatkowaniu? Dodam, że mam już swoje dziecko, studiuję zaocznie.

Co oznacza data nabycia spadku?

Piszę w imieniu moich dorosłych dzieci, które zostały ujęte w testamencie złożonym u notariusza. Dziadkowie, czyli moi teściowie, zapisali im dom wolnostojący. W lipcu zmarła teściowa. Czy półroczny okres obowiązujący przy zwolnieniu z podatku liczy się od dnia śmierci, czy od dnia otwarcia spadku. Co oznacza data nabycia spadku? Czy jest możliwe, aby rozpocząć postępowanie spadkowe dopiero po śmierci dziadka?

Przelewy od wujka a rozliczenie z urzędem skarbowym

Od dwóch lat jestem wdową. Mój małoletni syn (7 lat) od zeszłego roku dostaje darowiznę od wujka (brata babci syna) z Niemiec, ok. 330 zł brutto miesięcznie. Przelewy są wysyłane na konto oszczędnościowe mojego dziecka. Niestety nie wiem jak rozliczyć te wpływy z urzędem skarbowym.

Czy trzeba zgłosić do US comiesięczne przelewy dla rodziców

Od 6 miesięcy przelewam co miesiąc 1000 zł na konto rodziców. Będę to kontynuował przez najbliższe lata. Czy trzeba to zgłosić do US? Kiedy? Czy płaci się podatek?

Jak najlepiej przepisać mieszkanie osobie obcej?

Starsza pani, która posiada mieszkanie własnościowe chciałaby przepisać je na osobę obcą, niespokrewnioną. Jak najlepiej przepisać mieszkanie z punktu widzenia prawnego i podatkowego?

Darowizna dla syna, który nie ma polskiego obywatelstwa

Ojciec mój mieszka w Polsce i ma 88 lat. Chce zrobić darowiznę dla syna, czyli dla mnie, jednak nie mam polskiego obywatelstwa ani adresu i PESEL-u w kraju. Jaki będzie podatek od darowizny i gdzie muszę złożyć deklarację?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »