Śmierć męża – czy żona zapłaci podatek od spadku?

• Autor: Aleksander Słysz

Mój zmarły mąż nie sporządził testamentu. Mam niepełnoletnie dzieci (dwie córki i syna). Czy trzeba będzie zapłacić podatek od masy spadkowej?

Śmierć męża – czy żona zapłaci podatek od spadku?

Dziedziczenie przez żonę i pełnoletnie dzieci

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Możemy mówić o dziedziczeniu testamentowym bądź ustawowym. Jeśli nie został sporządzony testament, będzie Pani dziedziczyć ustawowo.

Spadkobierca – w omawianym przypadku żona dziedzicząca po mężu – nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W pierwszej kolejności do spadku powołani są ustawowo: dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Zatem jeżeli nie został sporządzony testament, spadek nabywa nie tylko Pani (jako żona), lecz również dzieci spadkodawcy.

Czy żona i dzieci są zwolnione z płacenia podatku od spadków i darowizn?

Co do zasady, nabycie w drodze dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednakże od 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka i zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W tym przypadku właściwy jest druk SD-Z2.

Złożenie takiego zgłoszenia w wyżej wskazanym terminie powoduje całkowite zwolnienie nabycia w drodze spadku z opodatkowania bez względu na wartość spadku (oczywiście o ile wartość spadku przekroczy w Pani przypadku 9637 zł).