Co grozi za zakup leków nasennych na OLX?

• Data: 12-01-2024 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Zakup leków przez internet staje się coraz bardziej powszechny, ale nie zawsze jest legalny czy bezpieczny. W tym artykule omówimy, jakie konsekwencje prawne mogą spotkać osobę, która nabyła leki nasenne za pośrednictwem platformy OLX. Nasz czytelnik, który zamówił leki nasenne w ten sposób i podał swoje dane, otrzymał wezwanie na policję. Zadał nam pytanie, co mu grozi w tej sytuacji.

Co grozi za zakup leków nasennych na OLX?

Fot. Fotolia

Zakup leków przez internet i wezwanie na policję

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż, jak mniemam, pan Maciej, czyli nasz klient, został wezwany w charakterze świadka. Istotne z punktu widzenia jego interesu jest, iż jako świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, wówczas jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Osoba, od której zakupić miał tabletki, w mojej ocenie naruszyła przepis art. 124 ustawy prawo farmaceutyczne, zgodnie z którym „kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Jak podnosi się w literaturze:

Stosownie do art. 124 u.p.f., czynem zabronionym jest wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Ratio legis wskazanego przepisu ustawy nie wywołuje większych wątpliwości. Ustawodawca penalizuje w nim bowiem działania sprzeczne z art. 3 u.p.f., na podstawie którego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do obrotu dopuszczone są wyłącznie produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia, Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską” (M. Koremba, Komentarz do art. 124 ustawy Prawo farmaceutyczne).

Zakup leków od osoby która nie była uprawniona do wprowadzenia do obrotu tego rodzaju produktów

Mniemać zatem należy, iż osoba, od której autor pytania zakupił tabletki, nie była uprawniona do wprowadzenia do obrotu tego rodzaju produktu leczniczego. Jego zeznania mogą jedynie pomóc w poszukiwaniu sprawcy tego przestępstwa. Nie wskazuje bowiem w treści pytania, jakoby zakup leku nastąpił w aptece internetowej, która posiada uprawnienia do tego rodzaju działalności.

Wyraźnie zatem podkreślić należy, iż od pana Macieja zależy, czy będzie chciał współpracować z policją i poda wszystkie wiadome mu informacje, czy też nie. Musi jednak pamiętać o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8. Odpowiedzialność karna jest nie tylko za składanie fałszywych zeznań, ale także za zatajenie czegoś, co jest mu wiadome. Niestety w chwili obecnej nasz klient nie wie, co policja wie na temat przeprowadzonej przez niego transakcji, a czego nie wie.

Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny nie widzę podstaw do pociągnięcia naszego klienta do odpowiedzialności karnej za zakup leków nasennych na OLX. W mojej ocenie należy wskazywać, iż nie miał on świadomości, że zakup leków przez Internet nie jest dozwolony. Nie sądzę, aby opisanemu zachowaniu można było przypisać jakiekolwiek czyn karalny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny z Warszawy

Anna, 34-letnia matka dwójki dzieci, borykająca się z chronicznym bezsennością, postanowiła kupić leki nasenne na OLX. Znaleziona oferta wydawała się atrakcyjna cenowo w porównaniu do cen w aptekach. Jednak po kilku tygodniach od zakupu Anna otrzymała wezwanie na policję. Okazało się, że sprzedawca był już wcześniej śledzony za nielegalny handel lekami.

Doświadczenie Tomasza z Krakowa

Tomasz, 27-letni student, poszukując sposobu na radzenie sobie ze stresem egzaminów, natrafił na ogłoszenie sprzedaży leków nasennych na OLX. Po otrzymaniu i zażyciu leków Tomasz doświadczył nieoczekiwanych skutków ubocznych. Nieświadom ryzyka, jakie wiązało się z takim zakupem, zgłosił sprawę do lokalnej stacji policji, co doprowadziło do postępowania wyjaśniającego, w którym sam stał się częścią dochodzenia.

Historia Marcina z Gdańska

Marcin, 40-letni przedsiębiorca, zmęczony ciągłymi podróżami służbowymi, zdecydował się na zakup leków nasennych z niezweryfikowanego źródła na OLX. Leki okazały się nieskuteczne, a dodatkowo Marcin otrzymał wezwanie na przesłuchanie w związku z dochodzeniem dotyczącym nielegalnego obrotu farmaceutykami. Jego sprawa zwróciła uwagę na problem nielegalnego handlu lekami przez internet i ryzyko, jakie wiąże się z takimi transakcjami.

Podsumowanie

Artykuł ten rzuca światło na poważne konsekwencje prawne i zdrowotne, jakie niosą za sobą zakupy leków nasennych za pośrednictwem platform takich jak OLX. Przykłady z życia wzięte podkreślają ryzyko nie tylko nielegalności takich transakcji, ale także potencjalne zagrożenia dla zdrowia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub wsparcia w przygotowaniu dokumentów związanych z zakupem leków przez internet? Skorzystaj z naszej pomocy on-line. Zwykle w takich sprawach liczy się czas

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne - Dz.U. 2001 nr 126 poz. 1381