.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Lek na receptę zatrzymany przez urząd celny

• Autor: Paula Dąbrowska

Kupiłem przez Internet lek sprzedawany na receptę. Moją paczkę zatrzymał Urząd Celny. Choruję i zgodnie z zaleceniem lekarza zażywam ten lek stale, ale on wypisuje mi receptę tylko na miesiąc. Dlatego poszedłem „na skróty” i zamówiłem go poprzez Internet (3 opakowania). To produkt oryginalny, z legalnego źródła. Niestety paczka kurierska nie dotarła i dowiedziałem się, że zatrzymali ją celnicy. Co mi grozi? Nigdy nie kupiłbym podrabianych specyfików, ale w tym przypadku to legalny lek. Kupiłem go wyłącznie na własny użytek.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Lek na receptę zatrzymany przez urząd celny

Fot. Fotolia

Sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza

Zgodnie z art. 124 ustawy – Prawo farmaceutyczne – kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Z tego wynika, że odpowiedzialność karna ciąży na sprzedającym.

 

Zgodnie z art. 3 ustawy – do obrotu dopuszczone są produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską, Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

 

Co do zasady sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza lub stosowanych wyłącznie w lecznictwie zamkniętym jest niedozwolona i może prowadzi do cofnięcia pozwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej zgodnie z art. 103 ust. 2 ustawy.

Zatrzymanie przez urząd celny leku wysłanego z zagranicy

Urząd celny zatrzymał paczkę zapewne z powodu braku opłacenia cła, jeśli była ona sprowadzana z zagranicy, albo do rutynowej kontroli. Najprawdopodobniej urzędnicy dokonają sprawdzenia zawartości paczki, jeżeli zawiera ona substancje niedopuszczone do legalnego obrotu w Polsce, zostanie ona zatrzymana. Jeżeli jednak będą to substancje dopuszczone do obrotu w Polsce, to zapewne będzie konieczne opłacenie cła i paczka zostanie przekazana dalej.

 

Jak Pan podaje, sam lek jest dopuszczony do obrotu, ale nie wiadomo, czy podmiot, od którego go Pan kupił, miał prawo do obrotu tym lekiem.

 

Wydaje mi się, że należy wskazywać, że nie miał Pan świadomości, że podmiot, od którego kupił Pan lek, nie miał uprawnień do obrotu tym lekiem, oraz że dokonał Pan zakupu wyłącznie na potrzeby własne. Nie będzie tu moim zdaniem podstaw do pociągnięcia do ewentualnej odpowiedzialności karnej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paula Dąbrowska

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Świadczy pomoc prawną przede wszystkim z zakresu prawa autorskiego, prawa IT, gospodarczego a także prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, handlowego i podatkowego. Zajmuje się sporządzaniem i opiniowaniem umów, regulaminów, pism przedprocesowych, procesowych i innych dokumentów, w tym dla branży e-commerce. Doświadczenie zdobywała współpracując z renomowanymi kancelariami, spółką z branży IT, startupami oraz twórcami i artystami.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu