.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Sprzedaż złomu i makulatury a podatek VAT

• Autor: Aleksander Słysz

Prowadzę działalność gospodarczą – punkt skupu złomu. Moja podstawowa działalność to 46.77.Z – sprzedaż hurtowa odpadów i złomu. Kupuję złom i makulaturę głównie od osób fizycznych, następnie w większych ilościach sprzedaję je większym firmom. Generalnie odpady te są sortowane i sprzedawane od razu, dlatego też zakwalifikowałam je jako PKWiU 38.11.58 (złom) i 38.11.52 (makulatura). Nie przerabia tych odpadów, tylko segreguję i sprzedaję dalej; stosuję odwrotne obciążenie. Nie naliczam VAT należnego na fakturze, traktując sprzedawany towar jako towar z załącznika numer 11 do ustawy o VAT. Zaczęłam mieć wątpliwości, czy sprzedając złom i makulaturę prawidłowo klasyfikuję te produkty jako 38.11.58 oraz 38.11.52 – będące towarami z załącznika numer 11 do ustawy o VAT. Może powinnam sprzedaż złomu i makulatury zakwalifikować do PKWiU 46.77.10 jako sprzedaż hurtową odpadów i złomu? Tylko wówczas transakcje należałoby opodatkować 23% VAT. Proszę o wyjaśnienie!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Sprzedaż złomu i makulatury a podatek VAT

Fot. Fotolia

Podatek VAT

Jak wiadomo, podatnikami VAT są m.in. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

 

„a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, (…)”.

 

W przypadku dostaw towarów wymienionych w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do ustawy powyższą zasadę, tj. odwrotne obciążenie, stosuje się, jeżeli łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20 000 zł.

 

W załączniku 11 do ustawy o podatku od towarów i usług zamieszczono „WYKAZ TOWARÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 17 UST. 1 PKT 7 USTAWY”, w pozycjach 31 i 34 wymieniono, odpowiednio:

 

31

38.11.52.0

Odpady z papieru i tektury

 

 

34

38.11.58.0

Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odwrotne obciążenie

Powyższa klasyfikacja zamieszczona w załączniku 11 dotyczy towaru, załącznik 11 dotyczy bowiem tylko i wyłącznie towarów. Przywołana przez Panią klasyfikacja (PKWiU) 46.77.10.0, czyli sprzedaż hurtowa odpadów i złomu, to klasyfikacja usługi a nie towaru (złomu czy makulatury). Innymi słowy, sam odpad to np. 38.11.52.0, a czynność jego hurtowej sprzedaży to 46.77.10.0 i taka sprzedaż moim zdaniem podlega odwrotnemu obciążeniu, jeśli spełnione są warunki ogólne z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Na marginesie zaznaczę, że klasyfikacja PKD 46.77.Z nie ma żadnego wpływu ani na stawki, ani na sposób opodatkowania dostawy w podatku od towarów i usług.

 

Ze względu na restrykcyjne podejście organów do tematu, jeśli ma Pani wątpliwości odnośnie klasyfikacji sprzedawanego towaru, warto zwrócić się z pisemnym wnioskiem o dokonanie klasyfikacji do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz
Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu