Konsekwencje zakupu tabletek przez internet

Rok temu zakupiłem przez internet 6 tabletek leku Kamagra za ok. 100 zł. Dostałem teraz wezwanie na komisariat w charakterze świadka w tej sprawie. Nie wiem, o co może chodzić. Jakich zarzutów się spodziewać? Co powiedzieć policji, co mi grozi?

Konsekwencje zakupu tabletek przez internet

Wezwanie na komisariat policji po zakupie leku przez internet

Z treści Pana pytania wynika, iż przez internet zakupił Pan 6 tabletek leku Kamagra, za które zapłacił Pan ok. 100 zł. Zakup miał miejsce przed rokiem. Aktualnie otrzymał Pan wezwanie do osobistego stawiennictwa na komisariacie policji. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, iż został Pan wezwanie do stawiennictwa w charakterze świadka.

W pierwszej kolejności podkreślić należy, że został Pan wezwany w charakterze świadka. Istotne z punktu widzenia Pana interesu jest, iż jako świadek może Pan uchylić się od odpowiedzi na pytanie, wówczas jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić Pana lub osobę Panu najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Osoba, od której zakupić miał Pan tabletki, w mojej ocenie naruszyła przepis art. 124 ustawy, zgodnie z którym „kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Sprzedaż produktów leczniczych bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

Jak podnosi się w literaturze, „stosownie do art. 124 u.p.f., czynem zabronionym jest wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Ratio legis wskazanego przepisu ustawy nie wywołuje większych wątpliwości. Ustawodawca penalizuje w nim bowiem działania sprzeczne z art. 3 u.p.f., na podstawie którego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do obrotu dopuszczone są wyłącznie produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia, Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską” (M. Koremba, Komentarz do art. 124 ustawy – Prawo farmaceutyczne).

Mniemać zatem należy, że osoba, od której zakupił Pan tabletki, nie była uprawniona do wprowadzenia do obrotu tego rodzaju produktu leczniczego. Pana zeznania mogą jedynie pomóc w poszukiwaniu sprawcy tego przestępstwa. Nie wskazuje Pan bowiem w treści pytania, jakoby zakup leku nastąpił w aptece internetowej, która posiada uprawnienia do tego rodzaju działalności.

Odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań

Wyraźnie zatem podkreślić należy, iż od Pana zależy, czy będzie chciał Pan współpracować z policją i poda wszystkie wiadome Panu informacje, czy też nie. Proszę jednak pamiętać o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Odpowiedzialność karna jest nie tylko za składanie fałszywych zeznań, ale także za zatajenie czegoś, co jest Panu wiadome. Niestety w chwili obecnej nie wie Pan, co policja wie na temat przeprowadzonej przez Pana transakcji, a czego nie wie.

Z uwagi na przedstawiony przez Pana stan faktyczny nie widzę podstaw do pociągniecie Pana do odpowiedzialności karnej. W mojej ocenie należy wskazywać, iż nie miał Pan świadomości, że zakup leków na receptę przez internet nie jest dozwolony. Nie sądzę, aby Pana zachowaniu można było przypisać jakiekolwiek czyn karalny.