.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Oddalony wniosek o założenie księgi wieczystej, co zrobić, by go ponowić?

• Data: 18-05-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

W ubiegłym miesiącu złożyłem wniosek o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości i wpisanie banku do hipoteki. Wniosek został oddalony z powodu braków w dokumentacji. Wydaje mi się, że wiem, jak uzyskać brakujące dokumenty, natomiast nie wiem, jak mam złożyć ponownie wniosek, skoro istniejące dokumenty (oryginały) złożyłem wraz z pierwszym wnioskiem. Czy mogę odzyskać dokumenty, aby złożyć je jeszcze raz z nowym wnioskiem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Oddalony wniosek o założenie księgi wieczystej, co zrobić, by go ponowić?

Co oznacza oddalenie wniosku o wpis do księgi wieczystej?

Na wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 6269 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.): Sąd oddala wniosek o wpis, jeżeli brak jest podstaw albo istnieją przeszkody do jego dokonania.

 

Skoro Pański wniosek został oddalony, należałoby złożyć nowy, kompletny i ewentualnie w nowym wniosku wskazać, że oryginały dokumentów (tych, które były prawidłowe) znajdują się w aktach sprawy (i tu podać znak sprawy). Jeżeli ma Pan możliwość ponownego załączenia tych dokumentów, należy je po raz drugi załączyć.

Jak ponownie złożyć wniosek i co z oryginałami dokumentów?

Można spróbować również wystąpić do sądu z wnioskiem o zwrot oryginałów załączników do poprzedniego wniosku celem ponownego złożenia wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej.

 

Jednocześnie wskazuję, że należy zweryfikować, czy wniosek został oddalony, czy też pozostawiony bez rozpoznania z powodu nieuzupełnienia braków formalnych w postaci brakujących dokumentów.

 

Wyjaśniam, że jeżeli wnioskodawca złożył wniosek bez wymaganych załączników, sąd wieczystoksięgowy, postępując zgodnie z art. 130 K.p.c., wzywa stronę postępowania do poprawienia bądź uzupełnienia wniosku w terminie tygodnia. W przypadku gdy wniosek nie zostanie poprawiony bądź uzupełniony we wskazanym terminie, zostaje zwrócony stronie. W takim przypadku sądy mają różną praktykę – jedne z urzędu zwracają dokumenty, a drugie dopiero na wniosek o zwrot dokumentów.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy sąd bada dokumenty poza wnioskiem – i dlaczego to ważne?

Nadto Sąd wieczystoksięgowy, w ramach swojej kompetencji, jest nie tylko uprawniony, lecz zobowiązany badać skuteczność czynności prawnej, której wpis ma dotyczyć, bez względu na to, czy była ona kwestionowana w innym postępowaniu przez strony tej czynności albo inne osoby. Przeszkoda do wpisu, o której mowa w art. 6269 K.p.c., może przy tym wynikać nie tylko z dokumentów dołączonych do wniosku i treści księgi wieczystej, lecz także z okoliczności znanych sądowi urzędowo. Fakty te, uzasadniające stwierdzenie wadliwości dokonanego wpisu, mogą mieć swoje źródło nie tylko w materiale innego postępowania sądowego, lecz także w dokumentach i twierdzeniach powoływanych w środkach zaskarżenia składanych przez uczestników w toczącym się postępowaniu. (Postanowienie SN z dnia 13 kwietnia 2018 r., sygn. akt I CSK 324/17).

 

Na zakończenie wskazuję, że: Sąd oddala wniosek o wpis, jeżeli brak jest podstaw albo istnieją przeszkody do jego dokonania. Brak podstaw zachodzi wówczas, gdy nie istnieją materialnoprawne przesłanki zmiany stanu prawnego nieruchomości ujawnionego w księdze wieczystej, zaś przeszkody do dokonania wpisu to sytuacje, w których załączone do wniosku dokumenty lub stan prawny ujawniony w księdze wieczystej uniemożliwiają dokonanie wpisu zmian zgodnie z wnioskiem. Niewydana decyzja komunalizacyjna przeszkodą do dokonania wpisu być nie może. (Postanowienie SN z dnia 25 października 2019 r., sygn. akt IV CSK 359/18).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Adam i zaginiony akt notarialny

Pan Adam kupił mieszkanie na rynku wtórnym i złożył wniosek o założenie księgi wieczystej wraz z wpisem hipoteki banku. Po miesiącu otrzymał postanowienie o oddaleniu wniosku – zabrakło oryginału aktu notarialnego przenoszącego własność. Okazało się, że przez pomyłkę złożył kopię. Sąd nie zwrócił oryginału, bo go nie było, a Pan Adam nie wiedział, czy może dołączyć nowy egzemplarz. Po konsultacji z prawnikiem wystąpił do notariusza o wypis aktu i złożył nowy, kompletny wniosek, wskazując poprzedni numer sprawy.


Pani Katarzyna i dokument w urzędzie

Pani Katarzyna otrzymała w darowiźnie działkę od rodziców i chciała założyć księgę wieczystą. Jej pierwszy wniosek został oddalony, ponieważ nie dołączyła zaświadczenia z urzędu gminy o braku decyzji komunalizacyjnej. Po kilku dniach zdobyła ten dokument, ale zastanawiała się, co zrobić z oryginałami, które już wcześniej przekazała sądowi. Złożyła więc nowy wniosek i poprosiła o zwrot załączników z poprzedniej sprawy. Po otrzymaniu dokumentów dołączyła je ponownie, tym razem z wymaganym zaświadczeniem.


Pan Tomasz i błędny wypis z rejestru gruntów

Pan Tomasz planował rozpocząć budowę na nowo nabytej działce i potrzebował księgi wieczystej. Niestety jego wniosek został oddalony, bo załączony wypis z rejestru gruntów zawierał nieaktualne dane właściciela. Po aktualizacji danych w starostwie, Tomasz chciał ponownie złożyć wniosek. Obawiał się jednak, że nie ma już oryginału wcześniejszych dokumentów. Ostatecznie złożył nowy wniosek z kompletem aktualnych dokumentów i kopią postanowienia o oddaleniu poprzedniego – zaznaczając, że oryginały znajdują się w aktach sprawy.

Podsumowanie

oddalenie wniosku o założenie dla nieruchomości księgi wieczystej nie kończy sprawy – można złożyć nowy, poprawny wniosek, powołując się na dokumenty z poprzedniego postępowania lub wnioskując o ich zwrot. Kluczowe jest ustalenie przyczyny oddalenia i odpowiednie uzupełnienie braków, by uniknąć kolejnych formalnych przeszkód.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w ponownym złożeniu wniosku do księgi wieczystej lub przygotowaniu pisma do sądu? Oferujemy szybkie porady prawne online oraz sporządzanie profesjonalnych pism procesowych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece - Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu