Zakup używanego towaru zakupionego na Allegro i jego zwrot

Sprzedałem przez serwis aukcyjny Allegro samochód zdalnie sterowany (jako używany). Z kupującym miałem kontakt, więc mogłem go uprzedzić, że miałem chwilowe problem z uruchomieniem samochodu. Wstrzymałem wysyłkę, a później reszta transakcji nastąpiła bez problemu. Po kilku dniach od zakupu kupujący poinformował mnie, że nie może uruchomić samochodu i żąda zwrotu pieniędzy. Czy kupujący może używany już towar próbować zwrócić?

Zakup używanego towaru zakupionego na Allegro i jego zwrot

Fot. Fotolia

Kwestie związane z rękojmią za wady fizyczne rzeczy

Zgodnie z treścią art. 5561 § 1 Kodeksu cywilnego „wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.

Uprawnienie do dochodzenia przez kupującego roszczeń z tytułu rękojmi

Uprawnienie do dochodzenia przez kupującego roszczeń z tytułu rękojmi nie ogranicza się tylko do tych sytuacji, gdy przedmiotem umowy sprzedaży są rzeczy nowe. Określona komentowanym przepisem odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne rzeczy sprzedanej odnosi się także do rzeczy używanych. Pogląd ten wykształcony przez judykaturę jest powszechnie akceptowany w piśmiennictwie prawniczym. Nie obejmuje ona jednak odpowiedzialności za takie zmniejszenie wartości lub użyteczności rzeczy, które jest normalnym następstwem jej prawidłowego używania. Nie ma podstaw do przyjmowania odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady rzeczy związane z upływem jej używania. Uwzględnić bowiem trzeba fakt, że nawet najbardziej prawidłowa eksploatacja rzeczy zawsze zmniejsza jej wartość i użyteczność. Kupujący w odniesieniu do rzeczy używanych ma tego świadomość, czego wyrazem jest ekwiwalent w niższej cenie. Powinien on także, wdając się w tego typu transakcje, zdawać sobie sprawę z granic ryzyka, które towarzyszy nabyciu rzeczy używanej (wyrok SN z dnia 19 listopada 1973 r., sygn. akt II CR 512/73; wyrok SN z dnia 21 marca 1977 r., sygn. akt III CZP 11/77, wyrok SN z dnia 13 marca 1981 r., sygn. akt III CRN 31/81)

Powiadomienie kupującego o wadzie rzeczy sprzedawanej przed zawarciem umowy

Jeśli samochód był sprzedany jako sprawny, mimo że używany, a obecnie nie jest sprawny niestety ale można mówić o istnieniu wady. Ponieważ kupujący wiedział, że są problemy z uruchomieniem silnika, wspomnę tylko o treści art. 557 Kodeksu cywilnego, który mówi, iż sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Jeśli jednak kupujący zdecydowałby się Pana pozwać, będzie Pan musiał udowodnić, że wiedział, że jest problem z uruchomieniem pojazdu w ogóle, a nie tylko ów jednorazowy.

Zgodnie z kolei z treścią art. 560 Kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

Odstąpienie od umowy wiąże się z kolei ze zwrotem ceny – czego de facto żąda kupujący.

I teraz ostateczna odpowiedź na Pana pytanie – czy po użyciu towaru można od umowy odstąpić – oczywiście, że tak, bo wada wychodzi zawsze podczas eksploatacji rzeczy, dlatego też normalne jest zawsze jej używanie. Kupujący ma na zgłoszenie wady aż 2 lata. Zgodnie bowiem z treścią art. 568 § 1 Kodeksu cywilnego „sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu”.