Odroczenie rozprawy z powodu pracy za granicą

Moje pytanie dotyczy sprawy w której jestem stroną: zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka (syna). Chciałem się dowiedzieć, czy mogę złożyć wniosek o odroczenie rozprawy z powodu pracy za granicą, ewentualnie czy istnieje możliwość złożenia wniosku do sądu o przesłuchanie przed konsulem RP? Obecnie wraz z żoną i synem przebywamy za granicą tu mieszkamy i pracujemy. Niestety nie możemy w wyznaczonym terminie przylecieć.

Odroczenie rozprawy z powodu pracy za granicą

Fot. Fotolia

Wniosek o droczenie terminu rozprawy

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, że jako strona postępowania ma Pan prawo złożyć pismo z wnioskiem o droczenie terminu rozprawy. W chwili obecnej winien Pan zatem uzyskać od pracodawcy zaświadczenie, z którego treści będzie wynikało, że nie może się Pan stawić w sądzie w określonym dniu z uwagi na zobowiązania zawodowe, a pracodawca odmawia przydzielenia urlopu wypoczynkowego.

Jak uzasadnić wniosek o odroczenie rozprawy?

O ile można mówić o szansach na odroczenie rozprawy, o tyle konieczne jest, by mógł się Pan posiłkować oświadczeniem pracodawcy. Chodzi o to, by sąd miał „podkładkę”, wyznaczając inny termin rozprawy. O ile takie oświadczenie nie wchodzi w grę, o tyle może udałoby się uzyskać np. jakieś oświadczenie lekarskie, z którego wynikać będzie, że nie może Pan podróżować tak daleko z uwagi na stan zdrowia.

Obawiam się bowiem, że składając wniosek o odroczenie terminu rozprawy bez jakiegokolwiek dokumentu, czy to od pracodawcy, czy też od lekarza, będzie Pan narażony na szczęście zależne od sądu, który nie zawsze będzie chciał potraktować takie pismo jako usprawiedliwioną niemożność stawiennictwa na rozprawie.