Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozprawa sądowa a wykupione wczasy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 04.03.2016

Odmówiłem przyjęcia mandatu nałożonego przez policję i wniosłem sprzeciw od wyroku nakazowego. Dzisiaj dostałem wezwanie do sądu w charakterze obwinionego, ale w dniu, w którym jest rozprawa, mam wykupione wczasy za granicą. Co mam zrobić, bo wyjeżdżam za 5 dni, a rozprawa jest za 10 dni? Czy wykupione znacznie wcześniej wczasy są wystarczającym usprawiedliwieniem, aby sąd przyjął moją nieobecność i przesunął termin? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej K.p.s.w.) oraz Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zasadnym jest wystąpienie do sądu z wnioskiem o odroczenie terminu rozprawy i wyznaczenie nowego terminu. Do wniosku dołączone powinno być potwierdzenie wykupienia wczasów. Mniemam, iż wczasy zostały wykupione przed kilkoma miesiącami, kiedy nie miał Pan jeszcze wiedzy o ewentualnym terminie, bądź też sprawa w ogóle nie występowała.

 

Wniosek o odroczenie terminu rozprawy wraz z wnioskiem o wyznaczenie nowego terminu winien być złożony na piśmie ze wskazaniem sądu właściwego do rozpoznania sprawy, sygnatury akt sprawy, stron postępowania oraz zawierać Pana numer telefonu (jeżeli taka będzie Pana wola). Wniosek może Pan złożyć na piśmie za pośrednictwem Poczty Polskiej bądź też złożyć osobiście w biurze podawczym sądu. Dostarczając wniosek w biurze podawczym sądu, ma Pan po pierwsze gwarancje dostarczenia w danym dniu, a po drugie może Pan bezpośrednio po złożeniu wniosku w biurze podawczym udać się do sekretariatu wydziału karnego sekcja ds. wykroczeniowych celem wskazania na zaistniałą sytuację z prośbą o przedłożenie wniosku sędziemu niezwłocznie. Po złożeniu wniosku zawsze może Pan podjąć próbę rozmowy z samym sędzią, o ile Panie z sekretariatu na to Panu pozwolą, wskazują numer jego gabinetu.

 

W piśmie prócz wniosku o odroczenie terminu rozprawy i wyznaczenie nowego terminu winno się także znajdować wskazanie, iż z daleko posuniętej ostrożności wnosi Pan o usprawiedliwienie swojej nieobecności na rozprawie. Nadto, że wnosi Pan o powiadomienie np. telefonicznie o wydanym w sprawie Pana wniosku zarządzeniu przez sędziego. Oczywiście nikt nie da Panu 100% gwarancji usprawiedliwienia Pana nieobecności, ale w mojej ocenie szanse są bardzo duże.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - II =

»Podobne materiały

Błędna ocena dokumentów przez sąd a wznowienie postępowania

Po upadłości działalności gospodarczej znajomego założyłem własną firmę pod tą samą nazwą (ale inny NIP, adres itp.) – działała do końca 2004 r. Kolega, który stracił swoją firmę, miał dług (niezapłaconą fakturę) z 2003 r. W tej sprawie, po złożeniu pozwu w 2006 r., zapadł wyrok sądowy, nakazujący

 

Ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych

Złożyłem do sądu wniosek o unieważnienie darowizny. Wystąpiłem o zwolnienie z kosztów, załączając oświadczenie majątkowe. Sąd stwierdził, że obecnie nie ma potrzeby wnoszenia innych kosztów. 28 stycznia sąd zobowiązał mnie do opłacenia biegłych (zaliczka) w terminie 14 dni. Czy wystąpić ponownie o z

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »