.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozprawa sądowa a wykupione wczasy

Odmówiłem przyjęcia mandatu nałożonego przez policję i wniosłem sprzeciw od wyroku nakazowego. Dzisiaj dostałem wezwanie do sądu w charakterze obwinionego, ale w dniu, w którym jest rozprawa, mam wykupione wczasy za granicą. Co mam zrobić, bo wyjeżdżam za 5 dni, a rozprawa jest za 10 dni? Czy wykupione znacznie wcześniej wczasy są wystarczającym usprawiedliwieniem, aby sąd przyjął moją nieobecność i przesunął termin? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozprawa sądowa a wykupione wczasy

Zbieg terminu wezwania do stawienia się w sądzie z wyjazdem na wcześniej wykupione wczasy

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej K.p.s.w.) oraz Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zasadnym jest wystąpienie do sądu z wnioskiem o odroczenie terminu rozprawy i wyznaczenie nowego terminu. Do wniosku dołączone powinno być potwierdzenie wykupienia wczasów. Mniemam, iż wczasy zostały wykupione przed kilkoma miesiącami, kiedy nie miał Pan jeszcze wiedzy o ewentualnym terminie, bądź też sprawa w ogóle nie występowała.

Wniosek o odroczenie terminu rozprawy i wyznaczenie nowego terminu

Wniosek o odroczenie terminu rozprawy wraz z wnioskiem o wyznaczenie nowego terminu winien być złożony na piśmie ze wskazaniem sądu właściwego do rozpoznania sprawy, sygnatury akt sprawy, stron postępowania oraz zawierać Pana numer telefonu (jeżeli taka będzie Pana wola). Wniosek może Pan złożyć na piśmie za pośrednictwem Poczty Polskiej bądź też złożyć osobiście w biurze podawczym sądu. Dostarczając wniosek w biurze podawczym sądu, ma Pan po pierwsze gwarancje dostarczenia w danym dniu, a po drugie może Pan bezpośrednio po złożeniu wniosku w biurze podawczym udać się do sekretariatu wydziału karnego sekcja ds. wykroczeniowych celem wskazania na zaistniałą sytuację z prośbą o przedłożenie wniosku sędziemu niezwłocznie. Po złożeniu wniosku zawsze może Pan podjąć próbę rozmowy z samym sędzią, o ile Panie z sekretariatu na to Panu pozwolą, wskazują numer jego gabinetu.

 

W piśmie prócz wniosku o odroczenie terminu rozprawy i wyznaczenie nowego terminu winno się także znajdować wskazanie, iż z daleko posuniętej ostrożności wnosi Pan o usprawiedliwienie swojej nieobecności na rozprawie. Nadto, że wnosi Pan o powiadomienie np. telefonicznie o wydanym w sprawie Pana wniosku zarządzeniu przez sędziego. Oczywiście nikt nie da Panu 100% gwarancji usprawiedliwienia Pana nieobecności, ale w mojej ocenie szanse są bardzo duże.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu