Wypadek na budowie, utrata zdrowia i walka o odszkodowanie, jak odzyskać należne świadczenia?

• Data: 03-07-2024 • Autor: Maria Turowska

Doszło do wypadku przy pracy z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu (umowa-zlecenie). Kuzyn spadł z rusztowania na budowie, trafił do szpitala w ciężkim stanie, pracodawca nie wezwał policji, nie sporządził karty wypadku. Szef odwiedził kuzyna w szpitalu – obiecał, że pomoże mu w kupowaniu leków, więc kuzyn nic nie robił w tej sprawie. Pracodawca zyskał czas na dokończenie budowy, zabranie rusztowania (dowodu). Poszkodowany stracił miejsce zamieszkania, nie ma renty, nie ma odszkodowania. Co można zrobić w tej sytuacji? Kuzyn otrzymał protokół wypadku dopiero teraz – z jego treści wynika, że kuzyn jest sam winien swojego upadku, ponieważ nie stosował się do zasad BHP. Proszę o poradę.

Wypadek na budowie, utrata zdrowia i walka o odszkodowanie, jak odzyskać należne świadczenia?

Wypadek przy pracy

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zleceniodawca miał obowiązek sporządzenia karty wypadku w terminie 14 dni od daty zdarzenia. Z treści karty wypadku wynika, iż do zdarzenia doszło z rzekomej winy zleceniobiorcy, który miał nie stosować się do przepisów BHP.

Wypadek przy pracy miał charakter poważny, w związku z czym o zdarzeniu powinien zostać zawiadomiony inspektor pracy, zgłoszenia mogą Państwo dokonać nawet teraz.

Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku

W związku z tym, że do wypadku doszło ponad rok temu i z oczywistych względów nie ma możliwości zbadania warunków pracy na rusztowaniu, jego stabilności, poprawności złożenia itd., pozostaje jedynie przesłuchanie świadków wypadku i innych pracowników budowy. W przypadku ciężkiego wypadku przy pracy powinien być także powiadomiony prokurator.

Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku jest niezwykle istotne pod kątem uzyskania ewentualnego odszkodowania czy też zadośćuczynienia od zleceniodawcy. Roszczenie o wypłatę odszkodowania czy też zadośćuczynienia można dochodzić na drodze postępowania sądowego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Roszczenie o naprawienie szkody

Artykuł 4421 Kodeks cywilny:

„§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

§ 3. W razie wyrządzenia szkody na osobie przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

§ 4. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności”.

Pani kuzynowi przysługuje także roszczenie o sprostowanie protokołu powypadkowego, z którym należy wystąpić do sądu pracy. Dopóki w treści protokołu widnieje informacja, iż do wypadku doszło z winy Pani kuzyna, uzyskanie jakichkolwiek świadczeń będzie niezwykle trudne, a nawet może okazać się niemożliwe, dlatego też w pierwszej kolejności powinny zostać ustalone przyczyny i okoliczności wypadku, stąd konieczność powiadomienia i zaangażowania w sprawę inspektora pracy.

Przykłady

Upadek z rusztowania na budowie

Pan Adam, zatrudniony na umowę-zlecenie jako pracownik budowlany, spadł z rusztowania podczas wykonywania prac na wysokości. W wyniku wypadku doznał poważnych obrażeń, w tym złamań nóg i uszkodzenia kręgosłupa, co wymagało długotrwałej hospitalizacji. Pracodawca nie zgłosił wypadku inspekcji pracy i nie sporządził karty wypadku w wymaganym terminie. Pan Adam, nieświadomy swoich praw, nie podjął żadnych działań prawnych, co pozwoliło pracodawcy zatuszować zdarzenie. Dopiero po konsultacji z prawnikiem dowiedział się, że powinien domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia, oraz zgłosić sprawę do inspektora pracy, aby dochodzić swoich praw.

Oparzenie w kuchni restauracyjnej

Pani Katarzyna pracowała na umowę-zlecenie jako kucharka w restauracji. Podczas pracy, na skutek nieprawidłowego zabezpieczenia urządzeń kuchennych, doszło do wybuchu garnka z gorącym olejem, co spowodowało poważne oparzenia na jej twarzy i rękach. Pracodawca, chcąc uniknąć konsekwencji, nie zgłosił wypadku odpowiednim służbom i obiecał jedynie pomoc finansową na leczenie, której później nie dotrzymał. Po kilku miesiącach Pani Katarzyna zwróciła się o pomoc do prawnika, który pomógł jej złożyć wniosek o ustalenie przyczyn wypadku i dochodzić odszkodowania od pracodawcy. Dzięki temu mogła rozpocząć proces leczenia i rehabilitacji.

Upadek na śliskiej powierzchni w magazynie

Pan Tomasz, zatrudniony na umowę-zlecenie jako magazynier, poślizgnął się na mokrej podłodze w magazynie i złamał rękę. Pracodawca nie sporządził karty wypadku, a inspektor pracy nie został powiadomiony o zdarzeniu. Pan Tomasz został zapewniony przez pracodawcę, że otrzyma wsparcie w formie zakupu leków i rehabilitacji, co jednak nie miało miejsca. Po kilku miesiącach, nie mając środków na leczenie i nie mogąc pracować, zgłosił sprawę do inspekcji pracy i złożył pozew w sądzie pracy, domagając się odszkodowania i uznania wypadku przy pracy. W wyniku postępowania udało mu się uzyskać należne świadczenia i zadośćuczynienie za poniesione straty.

Podsumowanie

Uzyskanie odszkodowania za wypadek przy pracy na umowie-zleceniu może być trudne, ale jest możliwe poprzez odpowiednie działania prawne. Kluczowe jest zgłoszenie wypadku do inspektora pracy, sporządzenie karty wypadku oraz ustalenie przyczyn zdarzenia, aby móc skutecznie dochodzić swoich praw. Pamiętajmy, że pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy, a zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu niezbędnych pism związanych z wypadkami przy pracy, aby skutecznie dochodzić Twoich praw i odszkodowań. Skontaktuj się z nami, by uzyskać wsparcie doświadczonych prawników. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93