Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak się odwołać od decyzji komisji w sprawie wypadku przy pracy?

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 05.08.2011

Kilka miesięcy temu uległem wypadkowi przy pracy – podnosiłem ciężkie towary i poczułem ostry ból w kręgosłupie. Odwieziono mnie do szpitala, spisano protokół powypadkowy. Komisja jednak uznała, że moje schorzenie nie jest wypadkiem przy pracy, więc odwołałem się od tej decyzji i wciąż czekam na odpowiedź. Nadal jestem na zwolnieniu lekarskim, czekam na zabieg, a nie wiem, jak powinienem w tej chwili wypełnić wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.
Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W chwili obecnej musi Pan niestety cierpliwie czekać na rozpoznanie sprawy w związku z odwołaniem od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącej odmowy uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

 

Odwołanie od decyzji ZUS-u rozpoznaje sąd okręgowy – sąd pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Z reguły postępowanie jest odległe w czasie, bowiem odwołanie od decyzji składa ubezpieczony za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przygotowuje dokumentację i kieruje do sądu.

 

Następnie sąd wyznacza termin rozprawy.

 

W trakcie postępowania dowodowego sąd powoła biegłych lekarzy, których zadaniem będzie określenie, czy jest to schorzenie, czy uraz, oraz biegłych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, którzy określą, czy zdarzenie spełnia wszystkie kryteria wypadku przy pracy określone w ustawie.

 

Od ewentualnego orzeczenia (wyroku sądu) negatywnego dla Pana będzie przysługiwało prawo odwołania do sądu apelacyjnego.

 

Ostatecznie wyrok sądu zdecyduje, czy zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy. Wyrok pozytywny dla Pana pozwoli m.in. na wypłatę odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.

 

W chwili obecnej, w związku z upływem okresu zasiłkowego – 182 dni, winien Pan złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego w związku z dalszą niezdolnością do pracy.

 

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

 

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O okolicznościach, okresie i zasadności przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Od orzeczenia lekarza orzecznika ubezpieczonemu przysługuje w terminie 14 dni, licząc od daty doręczenia orzeczenia, sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie i na zasadach przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Podstawą prawną tych stwierdzeń jest art. 18 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.)

 

Reasumując, w chwili obecnej uprzejmie proszę złożyć wniosek do ZUS-u o świadczenie rehabilitacyjne.

 

W związku z odwołaniem od decyzji ZUS w sprawie braku uznania zdarzenia za wypadek przy pracy niestety, ale należy cierpliwie oczekiwać na termin rozprawy sądowej.

 

Jeśli natomiast pisząc „komisja”, miał Pan na myśli komisję zakładową, to należy stwierdzić, że zakład pracy winien niezwłocznie rozpoznać sprawę. W tej sytuacji uprzejmie proszę zwrócić się z pismem do zakładu pracy, a w ZUS-ie proszę do wniosku dołączyć oświadczenie, iż odwołał się Pan od decyzji zakładu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + 2 =

»Podobne materiały

Pęknięcie tętniaka a wypadek przy pracy

Siedem lat temu pękł mi tętniak, kiedy byłem w pracy. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie? Czy to zdarzenie może zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy? Wypłacono mi tylko kwotę za pobyt w szpitalu.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »