.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak się odwołać od decyzji komisji w sprawie wypadku przy pracy?

• Autor: Irena Sawa

Kilka miesięcy temu uległem wypadkowi przy pracy – podnosiłem ciężkie towary i poczułem ostry ból w kręgosłupie. Odwieziono mnie do szpitala, spisano protokół powypadkowy. Komisja jednak uznała, że moje schorzenie nie jest wypadkiem przy pracy, więc odwołałem się od tej decyzji i wciąż czekam na odpowiedź. Nadal jestem na zwolnieniu lekarskim, czekam na zabieg, a nie wiem, jak powinienem w tej chwili wypełnić wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak się odwołać od decyzji komisji w sprawie wypadku przy pracy?

Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącej odmowy uznania zdarzenia za wypadek przy pracy

W chwili obecnej musi Pan niestety cierpliwie czekać na rozpoznanie sprawy w związku z odwołaniem od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącej odmowy uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

 

Odwołanie od decyzji ZUS-u rozpoznaje sąd okręgowy – sąd pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Z reguły postępowanie jest odległe w czasie, bowiem odwołanie od decyzji składa ubezpieczony za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przygotowuje dokumentację i kieruje do sądu.

 

Następnie sąd wyznacza termin rozprawy.

 

W trakcie postępowania dowodowego sąd powoła biegłych lekarzy, których zadaniem będzie określenie, czy jest to schorzenie, czy uraz, oraz biegłych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, którzy określą, czy zdarzenie spełnia wszystkie kryteria wypadku przy pracy określone w ustawie.

 

Od ewentualnego orzeczenia (wyroku sądu) negatywnego dla Pana będzie przysługiwało prawo odwołania do sądu apelacyjnego.

 

Ostatecznie wyrok sądu zdecyduje, czy zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy. Wyrok pozytywny dla Pana pozwoli m.in. na wypłatę odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne po upływie 182 dni okresu zasiłkowego

W chwili obecnej, w związku z upływem okresu zasiłkowego – 182 dni, winien Pan złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego w związku z dalszą niezdolnością do pracy.

 

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

 

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O okolicznościach, okresie i zasadności przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Od orzeczenia lekarza orzecznika ubezpieczonemu przysługuje w terminie 14 dni, licząc od daty doręczenia orzeczenia, sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie i na zasadach przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Podstawą prawną tych stwierdzeń jest art. 18 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.)

 

Reasumując, w chwili obecnej uprzejmie proszę złożyć wniosek do ZUS-u o świadczenie rehabilitacyjne.

 

W związku z odwołaniem od decyzji ZUS w sprawie braku uznania zdarzenia za wypadek przy pracy niestety, ale należy cierpliwie oczekiwać na termin rozprawy sądowej.

 

Jeśli natomiast pisząc „komisja”, miał Pan na myśli komisję zakładową, to należy stwierdzić, że zakład pracy winien niezwłocznie rozpoznać sprawę. W tej sytuacji uprzejmie proszę zwrócić się z pismem do zakładu pracy, a w ZUS-ie proszę do wniosku dołączyć oświadczenie, iż odwołał się Pan od decyzji zakładu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu