Błąd w opisie aukcji na Allegro i wycofanie się z transakcji

• Autor: Anna Sufin

Sprzedawałem na Allegro 4 opony, ale niejasno skonstruowałem ofertę i wynikało z niej, że cena jednej opony jest ceną całego kompletu (4 szt.). Nabywca nalega na wydanie mu całego kompletu, ja natomiast nie godzę się na taką transakcję, próbując wycofać się z transakcji (rzekomo umowy cywilnoprawnej). Wiem, że to mój własny błąd w opisie aukcji. Czy mogę coś zrobić?

Błąd w opisie aukcji na Allegro i wycofanie się z transakcji

Fot. Fotolia

Pomyłka w cenie produktu wystawionego na aukcji Allegro

Zapoznałam się z ofertą na Allegro pod przedstawionym linkiem. Jako cenę wskazano w niej 90 zł, bez podania, iż jest to cena za 1 sztukę (tak zazwyczaj podaje się w podobnych przypadkach), natomiast w szczegółowym opisie wskazano, że oferta dotyczy kompletu opon 4 szt. W podanym przypadku trzeba zatem stwierdzić, że oferta została skonstruowana jednoznacznie – w przeciętnym użytkowniku nie wzbudzi nawet wątpliwości, iż podana cena nie jest ceną całości. Ponieważ opony są używane i mocno zużyte, przedstawiona cena 90 zł jest ponadto ceną dość realną, „rozsądną”, jakiej może oczekiwać kupujący (który do końca nie może zweryfikować stopnia zużycia opon).

Regulamin Allegro w swoim art. 3 ust. 2 c określa, iż jednym ze sposobów zawierania umów przez portal jest zawieranie ich w trybie ofertowym, poprzez opcję „Kup Teraz”. „Transakcja wyłącznie z opcją Kup Teraz” polega na tym, że „Sprzedający wystawia Towar oferując jego sprzedaż po stałej, określonej z góry cenie”. Umowa zostaje zawarta z chwilą potwierdzenia przez kupującego skorzystania z opcji „Kup Teraz”, przy czym Sprzedający jest automatycznie powiadamiany o takim potwierdzeniu. Po zawarciu umowy dalszy tok postępowania kontrahentów wynika z obowiązujących przepisów prawa. (art. 7 ust. 2).

Umowa sprzedaży na Allegro

Treść zaakceptowanej oferty stanowi w istocie treść umowy sprzedaży. Rzeczywiście zatem, tak jak Pan napisał, zawarł Pan poprzez portal allegro umowę cywilnoprawną, będącą umową sprzedaży rzeczy. Umowa została zawarta z chwilą potwierdzenia przez kupującego skorzystania z opcji „Kup Teraz”.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 „aby wystawić towar w Transakcji, Sprzedający powinien stworzyć jej opis. W tym celu Sprzedający powinien wypełnić dostępny na stosownej stronie Allegro formularz sprzedaży. Tworząc opis Transakcji, Sprzedający określa ogół warunków umowy zawartej pomiędzy użytkownikami. Opis Towaru powinien być rzetelny i kompletny oraz nie może wprowadzać w błąd innych Użytkowników, w szczególności co do właściwości Towaru, takich jak: jego jakość, pochodzenie, marka czy producent (art. 5 ust. 4)”. Przy założeniu, że opis wystawionego przez Pana towaru był rzetelny i kompletny, wykładnia treści oferty może być tylko jedna: cena 90 zł jest ceną za 4 opony.

Na mocy art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Po Pana stronie zatem w momencie potwierdzenia skorzystania przez kupującego z opcji „Kup Teraz”, o czym został Pan automatycznie poinformowany, powstał obowiązek wydania rzeczy kupującemu i przeniesienia na niego jej własności. Kupujący może od Pana żądać wypełnienia tych obowiązków. Kupujący powinien natomiast – obok odbioru rzeczy – zapłacić cenę. Ceną tą ma być jednak ta określona w umowie, której treść określa zaakceptowana oferta. Nie może być tak, że dalsze informacje co do ceny podaje Pan już po zawarciu umowy, w istocie tę cenę umowną zmieniając.

Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli

Wskazuje Pan, że cena została błędnie określona przez Pana błąd. W takim wypadku można by się zastanowić, czy nie doszło do błędu w złożonym przez Pana oświadczeniu woli. Kodeks cywilny daje możliwość w ciągu roku od wykrycia błędu uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem takiego błędu (por. art. 84 i 88). Uchylenie się od skutków prawnych Pana oświadczenia woli spowodowałoby zniweczenie umowy sprzedaży.

Żeby jednak móc wykorzystać instytucję błędu, konieczne byłoby spełnienie następujących przesłanek:

  1. Błąd musiałby być istotny (tj. gdyby osoba nie działała pod wpływem błędu i oceniała sprawę rozsądnie, można by przypuszczać, że nie złożyłaby oświadczenia woli tej treści).
  2. Musiałby dotyczyć treści czynności prawnej.
  3. Jeśli oświadczenie woli było złożone innej osobie, w przypadku czynności odpłatnej, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć.

O ile istnienie dwóch pierwszych przesłanek można by dowieść, nie może być u Pana mowy o spełnieniu trzeciej przesłanki – tym bardziej, że czynność nie może być zakwalifikowana do czynności nieodpłatnych (opony nie zostały sprzedane za przysłowiową złotówkę). Niestety zatem nie widzę możliwości uchylenia się od obowiązku wydania drugiej stronie wszystkich 4 opon za cenę określoną w ofercie.