Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błąd w opisie aukcji na Allegro i wycofanie się z transakcji

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 17.08.2018

Sprzedawałem na Allegro 4 opony, ale niejasno skonstruowałem ofertę i wynikało z niej, że cena jednej opony jest ceną całego kompletu (4 szt.). Nabywca nalega na wydanie mu całego kompletu, ja natomiast nie godzę się na taką transakcję, próbując wycofać się z transakcji (rzekomo umowy cywilnoprawnej). Wiem, że to mój własny błąd w opisie aukcji. Czy mogę coś zrobić?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zapoznałam się z ofertą na Allegro pod przedstawionym linkiem. Jako cenę wskazano w niej 90 zł, bez podania, iż jest to cena za 1 sztukę (tak zazwyczaj podaje się w podobnych przypadkach), natomiast w szczegółowym opisie wskazano, że oferta dotyczy kompletu opon 4 szt. W podanym przypadku trzeba zatem stwierdzić, że oferta została skonstruowana jednoznacznie – w przeciętnym użytkowniku nie wzbudzi nawet wątpliwości, iż podana cena nie jest ceną całości. Ponieważ opony są używane i mocno zużyte, przedstawiona cena 90 zł jest ponadto ceną dość realną, „rozsądną”, jakiej może oczekiwać kupujący (który do końca nie może zweryfikować stopnia zużycia opon).

 

Regulamin Allegro w swoim art. 3 ust. 2 c określa, iż jednym ze sposobów zawierania umów przez portal jest zawieranie ich w trybie ofertowym, poprzez opcję „Kup Teraz”. „Transakcja wyłącznie z opcją Kup Teraz” polega na tym, że „Sprzedający wystawia Towar oferując jego sprzedaż po stałej, określonej z góry cenie”. Umowa zostaje zawarta z chwilą potwierdzenia przez kupującego skorzystania z opcji „Kup Teraz”, przy czym Sprzedający jest automatycznie powiadamiany o takim potwierdzeniu. Po zawarciu umowy dalszy tok postępowania kontrahentów wynika z obowiązujących przepisów prawa. (art. 7 ust. 2).

 

Treść zaakceptowanej oferty stanowi w istocie treść umowy sprzedaży. Rzeczywiście zatem, tak jak Pan napisał, zawarł Pan poprzez portal allegro umowę cywilnoprawną, będącą umową sprzedaży rzeczy. Umowa została zawarta z chwilą potwierdzenia przez kupującego skorzystania z opcji „Kup Teraz”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Błąd w opisie aukcji na Allegro i wycofanie się z transakcji

 

Zgodnie z art. 5 ust. 1 „aby wystawić towar w Transakcji, Sprzedający powinien stworzyć jej opis. W tym celu Sprzedający powinien wypełnić dostępny na stosownej stronie Allegro formularz sprzedaży. Tworząc opis Transakcji, Sprzedający określa ogół warunków umowy zawartej pomiędzy użytkownikami. Opis Towaru powinien być rzetelny i kompletny oraz nie może wprowadzać w błąd innych Użytkowników, w szczególności co do właściwości Towaru, takich jak: jego jakość, pochodzenie, marka czy producent (art. 5 ust. 4)”. Przy założeniu, że opis wystawionego przez Pana towaru był rzetelny i kompletny, wykładnia treści oferty może być tylko jedna: cena 90 zł jest ceną za 4 opony.

 

Na mocy art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Po Pana stronie zatem w momencie potwierdzenia skorzystania przez kupującego z opcji „Kup Teraz”, o czym został Pan automatycznie poinformowany, powstał obowiązek wydania rzeczy kupującemu i przeniesienia na niego jej własności. Kupujący może od Pana żądać wypełnienia tych obowiązków. Kupujący powinien natomiast – obok odbioru rzeczy – zapłacić cenę. Ceną tą ma być jednak ta określona w umowie, której treść określa zaakceptowana oferta. Nie może być tak, że dalsze informacje co do ceny podaje Pan już po zawarciu umowy, w istocie tę cenę umowną zmieniając.

 

Wskazuje Pan, że cena została błędnie określona przez Pana błąd. W takim wypadku można by się zastanowić, czy nie doszło do błędu w złożonym przez Pana oświadczeniu woli. Kodeks cywilny daje możliwość w ciągu roku od wykrycia błędu uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem takiego błędu (por. art. 84 i 88). Uchylenie się od skutków prawnych Pana oświadczenia woli spowodowałoby zniweczenie umowy sprzedaży.

 

Żeby jednak móc wykorzystać instytucję błędu, konieczne byłoby spełnienie następujących przesłanek:

 

  1. Błąd musiałby być istotny (tj. gdyby osoba nie działała pod wpływem błędu i oceniała sprawę rozsądnie, można by przypuszczać, że nie złożyłaby oświadczenia woli tej treści).
  2. Musiałby dotyczyć treści czynności prawnej.
  3. Jeśli oświadczenie woli było złożone innej osobie, w przypadku czynności odpłatnej, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć.

 

O ile istnienie dwóch pierwszych przesłanek można by dowieść, nie może być u Pana mowy o spełnieniu trzeciej przesłanki – tym bardziej, że czynność nie może być zakwalifikowana do czynności nieodpłatnych (opony nie zostały sprzedane za przysłowiową złotówkę). Niestety zatem nie widzę możliwości uchylenia się od obowiązku wydania drugiej stronie wszystkich 4 opon za cenę określoną w ofercie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Brak kontaktu ze zwycięzcą aukcji „Allegro”

Jestem osobą fizyczną, wystawiłem przedmiot na Allegro . Aukcję (licytację) wygrał pewien pan (nie firma), z którym teraz nie mogę się skontaktować. W opisie aukcji zaznaczone było, że wysyłka przedmiotu nastąpi dopiero po wpłacie należności na konto (licytacja doszła do 900 zł

Brak kwoty minimalnej dla produktu na aukcji internetowej

Na internetowym portalu aukcyjnym wystawiłem przedmiot, który w opisie wyceniłem na 6000 zł. Jednak popełniłem błąd nie wyznaczając kwoty minimalnej zakupu. Wykorzystał to kupujący, licytując kilka sekund przed końcem aukcji. W rozmowie telefonicznej zażądał wydania przedmiotu,

Wydanie towaru niezgodnego z opisem

Zakupiłem na Allegro przez opcję „Kup teraz” traktor. Zgodnie z opisem aukcji i z dodatkowymi zapewnieniami sprzedającego, pojazd miał nowe ogumienie (o wartości kilku tysięcy złotych). Po dokonaniu zakupu sprzedający poinformował mnie, że traktor czeka na odbiór, ale bez nowy
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »