Sprzedaż monet kolekcjonerskich na eBay

• Autor: Jakub Bonowicz

Mam zarejestrowana firmę będąca na VAT, która prowadzi sprzedaż monet komisowych, własnych i z zakupu. Czy mogę sprzedawać monety na portalu eBay.uk (Anglia) eBay.ca (Kanada)? Są to monety kolekcjonerskie w slabach NGC srebrne czasami złote, stare monety polskie kolekcjonerskie do 1939 i najczęściej rosyjskie do 1939 r. Co z podatkiem VAT i cłem? Czy mogę podpisać umowę komisową na sprzedaż monet na Allegro i eBay jako firma – monety kolekcjonerskie polskie i rosyjskie do 1939? .Czy mogę zakupić u numizmatyków z USA i Kanady monety kolekcjonerskie? Jakich dokumentów potrzebuję? Co z wysyłką za granicę? Kiedy mogę sprzedaż zakupione za granicą monety do 1939 r.? Co ze sprzedażą monet złotych?

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

Handel monetami kolekcjonerskimi

Dopuszczalność handlu monetami kolekcjonerskimi

Regulamin www.eBay.co.uk nie zawiera żadnego zakazu dotyczącego handlu monetami kolekcjonerskimi. Mało tego – jest nawet odrębna kategoria, obejmująca Banknoty (banknotes), medale i medaliony historyczne (Historical Medals/Medallions), sztabki (bullion/bars), certyfikaty akcyjne (share certificates/bonds), tokeny (tokens) oraz monety (coins), w której ramach wyróżniono monet antyczne, brytyjskie, irlandzkie oraz europejskie. Sprzedaż monet podlega ogólnym zasadom regulaminu eBay znajdującego się na stronie http://pages.ebay.co.uk/help/policies/user-agreement.html?rt=nc

Na stronie http://pages.ebay.co.uk/help/policies/items-ov.html znajduje się lista przedmiotów zakazanych i brak jest tutaj monet kolekcjonerskich.

(…)

Na co trzeba uważać przy handlu monetami?

Z mojego doświadczenia – na co trzeba uważać przy handlu monetami? Otóż bardzo często na monetach wykorzystywane są wizerunki różnych artystów, słynnych postaci czy fragmenty ich dzieł. Nieraz okazuje się, iż np. bank centralny państwa czy mennica państwowa emituje monety np. z wykorzystaniem dzieła znanego artysty (np. w celu uczczenia jego pamięci, gdyż mamy np. rocznicę jego śmierci czy pierwszej wystawy) i te monety rozpowszechnia, nie mając jednakże zgody właściciela praw autorskich na dysponowanie prawami autorskimi do dzieł. Jest oczywiste, że emisja monety, na której wykorzystano fragment obrazu artysty bez zgody spadkobiercy praw autorskich, stanowi ich ewidentne naruszenie i powoduje odpowiedzialność majątkową. Naruszenia dopuszcza się wówczas każda osoba, która rozpowszechnia te monety, a więc przede wszystkim bank centralny państwa czy mennica państwowa, ale również każdy dalszy dystrybutor czy sprzedawca tych monet, również ten, który handluje monetami w Internecie. Jest wiele takich przypadków i problem polega na tym, że bardzo trudno jest sprawdzić, czy emitent uzyskał zgodę właściciela czy spadkobiercy praw autorskich na użycie np. fragmentu obrazu artysty na monecie. Można oczywiście skontaktować się z emitentem czy mennicą, ale odpowiedź zapewne będzie wymijająca. Inna sprawa, że w przypadku monet kolekcjonerskich sprzed 1939 r., może już być tak, że prawa autorskie do dzieł wygasły. Ten sam problem może dotyczyć np. nieuprawnionego wykorzystania wizerunku słynnych postaci czy artystów – np. NBP emituje obecnie serię monet „Polscy malarze XX w.” – i można zadać sobie pytanie, czy np. spadkobiercy praw autorskich do twórczości tych malarzy rzeczywiście życzą sobie takiej komercjalizacji twórczości ich przodków. Tak więc jeśli chodzi o ryzyko związane z handlem monetami kolekcjonerskimi, to jest to chyba jedno z najpoważniejszych.

Również regulamin eBay.ca nie zawiera żadnych szczególnych restrykcji dotyczących sprzedaży monet. Zawiera on specjalny dział http://coins.shop.ebay.ca/, w którym szczegółowo wskazano nawet różne kategorie monet, którymi można handlować. Listę przedmiotów zakazanych określa załącznik do Regulaminu (User Agreement) zwany Prohibited and restricted items, znajdujący się pod adresem: http://pages.ebay.ca/help/policies/items-ov.html.

(…)

Uznanie monety za zabytek

Oczywiście zawsze jest problem, by ocenić, czy moneta jest zabytkowa, czy nie. Jeśli moneta występowała masowo, to trudno uznać ją za zabytek. Jeśli jest to jednak moneta unikalna, było ich tylko kilka czy kilkanaście lub odróżnia się od innych monet z tej serii jakąś cechą, to możliwe jest uznanie takiej monety za zabytek. Jak wskazuje się w literaturze:

„Generalnie rzecz ujmując, zabytek można określić jako świadectwo działalności ludzkiej dokumentujące przeszłość, a przy tym identyfikujące społeczeństwo kulturalnie, politycznie i historycznie (współtworzące jego tożsamość). Indywidualny charakter obiektów określanych jako zabytki przejawia się przy tym poprzez niepowtarzalność sytuacji i stosunków prawnych, których są one przedmiotami.

Zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 3 pkt 1 u.o.z., przez zabytek należy rozumieć nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość:

  • historyczną, definiowaną w literaturze jako znaczenie określonego przedmiotu jako dokumentu znaczącego dla weryfikacji prawd historycznych lub upamiętniającego konkretne zdarzenia lub osobistości;
  • artystyczną, odwołującą się w istocie do indywidualnego odczuwania piękna i jego odbioru; lub
  • naukową, tj. przydatność określonego przedmiotu dla badań naukowych” [P. Antoniak, w: M. Cherka (red.), Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komentarz, LEX 2010, komentarz do art. 3].

(…)

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju

Fakturę w obrocie międzynarodowym może Pan wystawić w dowolnym języku, w walucie określonej umowy. Jeśli licytacje i rozliczenia w serwisie aukcyjnym następują w złotówkach, to również faktura dotycząca dostawy towaru będącego przedmiotem aukcji powinny być wystawiona w złotówkach.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju

W przypadku dokonania dostaw na rzecz

  • osoby fizycznej nie będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej na terenie UE;
  • podatnika podatku od wartości dodanej na terenie UE, nie posiadającego statusu podatnika VAT-UE dostawa towarów podlega opodatkowaniu w kraju docelowym UE

    – taka dostawa to sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju.

Jeżeli jednak wartość dostaw (netto) narastająco od początku roku nie przekroczy limitu, który dla każdego kraju jest inny, wówczas dostawa podlega opodatkowaniu w Polsce. Pomimo tego, podatnik może wybrać opodatkowanie za granicą (opłacalne, gdy jest niższy VAT i duża ilość dostaw) po zastosowaniu odpowiedniej procedury. Z tym że u większości sprzedających w Internecie wielkość dostaw zmieści się w wszelkich limitach, a dostawa będzie opodatkowana tak samo, jak sprzedaż w kraju. Biorąc pod uwagę wielkość obrotów z tytułu dostaw do poszczególnych państw UE oraz fakt, że przesyłki zazwyczaj dokonuje się pocztą, sprzedaż wysyłkowa będzie z pewnością najpopularniejszą formą rozliczeń dostawy za granicę towarów sprzedanych w Internecie. (…)

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.