Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pokwitowanie przekazania pieniędzy na spłatę majątku

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 13.03.2016

Rodzice męża chcą przepisać na niego dom w drodze darowizny, w zamian za to chcą przekazania określonej sumy pieniędzy jego siostrze. W jaki sposób możemy przekazać jej te pieniądze, żeby nie zostać oszukanym po czasie? Czy możliwe jest wystawienie jakiegoś pokwitowania lub spisanie umowy między nami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wszystkie problemy, które Pani porusza w pytaniu, należy rozwiązać przez uregulowanie w jednej umowie zawartej w formie aktu notarialnego. Dlatego też, aby uniknąć przyszłych nieporozumień i ewentualnych prób oszustwa. należy:

 

  • W umowie darowizny, którą rodzice przekażą synowi dom, bezwzględnie przewidzieć spłatę.
  • W tej samej umowie (nie innej) zawrzeć klauzulę mówiąca, iż w dniu zwarcia umowy dochodzi do spłaty przez obdarowanego na rzecz jego siostry – oczywiście podając termin spłaty, sposób spłaty i datę oraz kwotę.
  • Natomiast w tym samym akcie notarialnym siostra złoży oświadczenie, iż przyjmuje niniejszą spłatę i w przyszłości nie będzie dochodziła żadnych roszczeń wobec brata, w szczególności po śmierci rodziców.
  • Oddzielnie należy także nadmienić, iż przedmiotowa darowizna zgodnie z wolą darczyńców nie będzie zaliczana na poczet rozliczeń spadkowych i majątkowych.
  • Do umowy powinny stanąć wszystkie zainteresowane strony, tj. darczyńcy, obdarowany i jego siostra.

 

Powyższe warunki przekaże Pani notariuszowi wybranemu do tej czynności – wówczas w jednej umowie w formie aktu notarialnej zostanie wszystko uregulowane.

 

Stąd nie ma konieczności tworzenia odrębnych wzorców, ale istotne jest jedynie zadbanie o odpowiednią treść akt notarialnego według powyższych uwag.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + V =

»Podobne materiały

Sprzedaż nieruchomości a dwóch właścicieli

Jestem właścicielem 1/3 nieruchomości (działka i dom). Czy osoba, która posiada pozostałe 2/3 nieruchomości, może sprzedać swoją część? Czy może to zrobić bez mojej zgody i akceptacji ceny?

 

Umowa użyczenia pozwalająca na wynajem mieszkania

Ja i żona mamy rozdzielność majątkową. Żona jest właścicielką kilku mieszkań, które wynajmuje w ramach prowadzonej działalności. Ja także mam jedno mieszkanie i chciałbym, by żona je wynajmowała przez swoją firmę. Czy jest możliwa w tej materii umowa np. użyczenia między mną a żoną?

 

Ustanie stosunku najmu a rzeczy najemcy pozostawione w lokalu

Podatnik podnajmował biuro, którego jest najemcą głównym, pewnemu przedsiębiorcy. Umowa między podatnikiem a przedsiębiorcą była spisywana na trzy miesiące. Po wygaśnięciu ostatniej umowy podatnik nie przedłużył jej, o czym zawiadomił przedsiębiorcę e-mailem, wyznaczając termin opróżnienia biur

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »