Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy sprzedaż papug na serwisach aukcyjnych jest zabroniona?

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 18.11.2018

Jestem właścicielem papugi amazonka modrobrewa. Niestety żona nie czuje się dobrze, ponieważ wydaje się uczulona na kurz ze skrzydeł ptaka. Chcielibyśmy sprzedać ptaka na jednym z serwisów internetowych, jednak nasze ogłoszenie jest usuwane z uzasadnieniem:
„azona amazonica (podobnie jak wszystkie inne gatunki papug za wyjątkiem aleksandretty obrożnej, nimfy, papużki falistej oraz nierozłączki czerwonoczelnej, a także wszystkich gatunków wymienionych w Aneksie A) ujęta jest w Aneksie B do rozporządzenia Rady WE nr 338/97. W związku z powyższym oferowanie sprzedaży okazu tego gatunku za pośrednictwem Allegro stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu”. Czy to prawda, że sprzedaż tego gatunku papug jest zabroniona? Dlaczego zatem właściciel sklepu mógł ją nam sprzedać? Na liście rozporządzenia rady WE nr 338/97 ta papuga nie jest wymieniona. Proszę o poradę, co zrobić.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Oferowanie sprzedaży papugi amazonki modrobrewej w serwisie Allegro jest rzeczywiście zakazane.

 

Zgodnie z art. 1 pkt 12 załącznika nr 1 do regulaminu Allegro przedmiotem oferty nie mogą być okazy zwierząt należące do gatunków umieszczonych w załącznikach (aneksach) A–D rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunkowej dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.

 

Załącznik B powołanego rozporządzenia, za dodatkiem II Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (Cites), zawiera m.in. wszystkie (z paroma wyjątkami) ptaki rzędu papugowe (Psittaciformes) – choć poszczególne gatunki nie są z osobna wymienione. Załącznik B nie zawiera gatunków ptaków rzędu papugowe wymienionych w załączniku A (choćby kilku innych amazonek) i następujących gatunków: nierozłączka czerwonoczelna (Agapornis roseicollis), papużka falista (Melopsittacus undulatus), nimfa (Nymphicus hollandicus) oraz aleksandretta obrożna (Psittacula krameri), które nie są w ogóle ujęte w załącznikach do rozporządzenia (dodatkach do konwencji). Amazonka modrobrewa nie jest wymieniona w załączniku A, nie stanowi także jednego z ww. wyjątków, jest natomiast ptakiem rzędu papugowe, zatem należy przyjąć, że jest gatunkiem umieszczonym w załączniku B.

Co za tym idzie, decyzja o usunięciu oferty, jako niezgodnej z regulaminem Allegro, jest słuszna.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Czy sprzedaż papug na serwisach aukcyjnych jest zabroniona?

 

Nie można natomiast przyjąć, że sprzedaż tego gatunku jest zabroniona. Zakazana jest z kolei m.in. sprzedaż gatunków wymienionych w załączniku A. Na podstawie art. 8 ust. 5 w zw. z art. 8 ust. 1 rozporządzenia zakaz ten ma również zastosowanie do gatunków wymienionych w załączniku B, ale tylko wtedy, gdy nie można udowodnić, że gatunki zostały pozyskane (a w przypadku pochodzenia spoza Wspólnoty – że zostały wprowadzone na ten obszar zgodnie z prawem). Dowodami mogą być: zezwolenie na import zwierzęcia do kraju, zezwolenie na schwytanie zwierzęcia w środowisku, dokument wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzający urodzenie zwierzęcia w hodowli, a także inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia.

 

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie nr C-344/08 dowodzić spełnienia ww. warunku można za pomocą wszelkich środków dowodowych, na jakie zezwalają przepisy o postępowaniach przed sądami krajowymi. Przykładowo w Polsce zapadły już wyroki, gdzie za dowody pochodzenia sprzedawanych zwierząt uznano, zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, wyjaśnienia oskarżonego i zeznania świadków. Należałoby za taki dokument uznawać także pisemne oświadczenie składane przez hodowcę czy dostawcę zwierząt.

 

Sprzedawca mógł zatem, w ramach działalności gospodarczej w zakresie handlu żywymi zwierzętami, sprzedać Panu papugę, jeśli spełniał ww. warunek. Był zobowiązany jednak nie tylko posiadać odpowiedni dokument, ale także przekazać oryginał lub kopię Panu wraz ze sprzedawanym zwierzęciem (art. 64 ust. 9 ustawy o ochronie przyrody). Na Panu natomiast, na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, ciążył obowiązek pisemnego zgłoszenia zakupionej papugi do rejestru posiadaczy zwierząt gatunków podlegających ograniczeniom. Uściślając, zgłoszenie do rejestru składa się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierzęcia w ciągu 14 dni od chwili wejścia w jego posiadanie.

 

Piszę o tym z uwagi na pewne przepisy karne, których nie sposób pominąć. Po pierwsze, brak zgłoszenia do rejestru grozi karą aresztu lub grzywny (art. 127 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody). Zaś po drugie – handel okazami gatunku, co prawda w liczbie większej niż nieznaczna (na pewno większej niż jeden osobnik), w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku (choćby z uwagi na niejasne pochodzenie, brak dokumentacji), jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 128a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody).

 

Może Pan zatem sprzedać papugę, jeżeli ma Pan odpowiednią dokumentację i została wpisana do rejestru. Jeśli chodzi o miejsce sprzedaży, należy mieć na uwadze przede wszystkim przepis art. 10a ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie zwierząt, który zabrania sprzedawania zwierząt domowych (choćby papug) na targowiskach, targach i giełdach. Przejrzałem też parę regulaminów najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych (olx.pl, gumtree.pl, sprzedajemy.pl, gratka.pl); również zakazują one sprzedaży gatunków chronionych. Co za tym idzie, sprzedaż amazonki modrobrewej jest utrudniona (lub nawet niemożliwa) za pośrednictwem Internetu.

 

Sugeruję kontakt z lokalnymi hodowcami, sklepami zoologicznymi, być może nawet podmiotem, który Panu sprzedał papugę. Najpewniej znajdzie się kupiec. Jak już wspomniałem, sprzedaż – oczywiście po spełnieniu wskazanych warunków (i z zachowaniem przepisów regulaminów) – nie jest zakazana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż uszkodzonego laptopa na Allegro

Jestem sprzedającym w serwisie Allegro. Jakiś czas temu sprzedałem na aukcji internetowej laptopa z uszkodzoną matrycą – wystawiłem go na aukcję w kategorii „uszkodzone”. Po krótkim czasie od doręczenia przesyłki otrzymałem e-maila od nabywcy z informacją, że laptop nie działa i żąda on zwrotu należności. Dołączył również opis problemu, z którego wynika, że nie potrafi on zainstalować karty graficznej. Czy zatem kupujący może żądać zwrotu pieniędzy? Pragnę zaznaczyć, iż wkrótce zamierzam zarejestrować działalność gospodarczą.

Sprzedaż za złotówkę i wycofanie się z transakcji

Umówiłem się z kolegą, że wystawię ciągnik na Allegro, podając symboliczną cenę (1 zł), tylko po to, by móc go dokładnie opisać i pokazać zdjęcia (cena miała być ustalona później). Dosłownie po minucie ktoś jednak kupił maszynę, a ja teraz nie wiem, co robić. Jak rozwiązać ten problem?

Brak kontaktu ze zwycięzcą aukcji „Allegro”

Jestem osobą fizyczną, wystawiłem przedmiot na Allegro . Aukcję (licytację) wygrał pewien pan (nie firma), z którym teraz nie mogę się skontaktować. W opisie aukcji zaznaczone było, że wysyłka przedmiotu nastąpi dopiero po wpłacie należności na konto (licytacja doszła do 900 zł). Czy mogę jakoś wyegzekwować odszkodowanie od kupującego? Co powinienem zrobić? Może wnieść pozew do sądu?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »