Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy sprzedaż papug na serwisach aukcyjnych jest zabroniona?

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 18.11.2018

Jestem właścicielem papugi amazonka modrobrewa. Niestety żona nie czuje się dobrze, ponieważ wydaje się uczulona na kurz ze skrzydeł ptaka. Chcielibyśmy sprzedać ptaka na jednym z serwisów internetowych, jednak nasze ogłoszenie jest usuwane z uzasadnieniem:
„azona amazonica (podobnie jak wszystkie inne gatunki papug za wyjątkiem aleksandretty obrożnej, nimfy, papużki falistej oraz nierozłączki czerwonoczelnej, a także wszystkich gatunków wymienionych w Aneksie A) ujęta jest w Aneksie B do rozporządzenia Rady WE nr 338/97. W związku z powyższym oferowanie sprzedaży okazu tego gatunku za pośrednictwem Allegro stanowi naruszenie Regulaminu Serwisu”. Czy to prawda, że sprzedaż tego gatunku papug jest zabroniona? Dlaczego zatem właściciel sklepu mógł ją nam sprzedać? Na liście rozporządzenia rady WE nr 338/97 ta papuga nie jest wymieniona. Proszę o poradę, co zrobić.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Oferowanie sprzedaży papugi amazonki modrobrewej w serwisie Allegro jest rzeczywiście zakazane.

 

Zgodnie z art. 1 pkt 12 załącznika nr 1 do regulaminu Allegro przedmiotem oferty nie mogą być okazy zwierząt należące do gatunków umieszczonych w załącznikach (aneksach) A–D rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunkowej dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.

 

Załącznik B powołanego rozporządzenia, za dodatkiem II Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (Cites), zawiera m.in. wszystkie (z paroma wyjątkami) ptaki rzędu papugowe (Psittaciformes) – choć poszczególne gatunki nie są z osobna wymienione. Załącznik B nie zawiera gatunków ptaków rzędu papugowe wymienionych w załączniku A (choćby kilku innych amazonek) i następujących gatunków: nierozłączka czerwonoczelna (Agapornis roseicollis), papużka falista (Melopsittacus undulatus), nimfa (Nymphicus hollandicus) oraz aleksandretta obrożna (Psittacula krameri), które nie są w ogóle ujęte w załącznikach do rozporządzenia (dodatkach do konwencji). Amazonka modrobrewa nie jest wymieniona w załączniku A, nie stanowi także jednego z ww. wyjątków, jest natomiast ptakiem rzędu papugowe, zatem należy przyjąć, że jest gatunkiem umieszczonym w załączniku B.

Co za tym idzie, decyzja o usunięciu oferty, jako niezgodnej z regulaminem Allegro, jest słuszna.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Czy sprzedaż papug na serwisach aukcyjnych jest zabroniona?

 

Nie można natomiast przyjąć, że sprzedaż tego gatunku jest zabroniona. Zakazana jest z kolei m.in. sprzedaż gatunków wymienionych w załączniku A. Na podstawie art. 8 ust. 5 w zw. z art. 8 ust. 1 rozporządzenia zakaz ten ma również zastosowanie do gatunków wymienionych w załączniku B, ale tylko wtedy, gdy nie można udowodnić, że gatunki zostały pozyskane (a w przypadku pochodzenia spoza Wspólnoty – że zostały wprowadzone na ten obszar zgodnie z prawem). Dowodami mogą być: zezwolenie na import zwierzęcia do kraju, zezwolenie na schwytanie zwierzęcia w środowisku, dokument wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzający urodzenie zwierzęcia w hodowli, a także inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia.

 

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie nr C-344/08 dowodzić spełnienia ww. warunku można za pomocą wszelkich środków dowodowych, na jakie zezwalają przepisy o postępowaniach przed sądami krajowymi. Przykładowo w Polsce zapadły już wyroki, gdzie za dowody pochodzenia sprzedawanych zwierząt uznano, zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, wyjaśnienia oskarżonego i zeznania świadków. Należałoby za taki dokument uznawać także pisemne oświadczenie składane przez hodowcę czy dostawcę zwierząt.

 

Sprzedawca mógł zatem, w ramach działalności gospodarczej w zakresie handlu żywymi zwierzętami, sprzedać Panu papugę, jeśli spełniał ww. warunek. Był zobowiązany jednak nie tylko posiadać odpowiedni dokument, ale także przekazać oryginał lub kopię Panu wraz ze sprzedawanym zwierzęciem (art. 64 ust. 9 ustawy o ochronie przyrody). Na Panu natomiast, na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, ciążył obowiązek pisemnego zgłoszenia zakupionej papugi do rejestru posiadaczy zwierząt gatunków podlegających ograniczeniom. Uściślając, zgłoszenie do rejestru składa się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierzęcia w ciągu 14 dni od chwili wejścia w jego posiadanie.

 

Piszę o tym z uwagi na pewne przepisy karne, których nie sposób pominąć. Po pierwsze, brak zgłoszenia do rejestru grozi karą aresztu lub grzywny (art. 127 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody). Zaś po drugie – handel okazami gatunku, co prawda w liczbie większej niż nieznaczna (na pewno większej niż jeden osobnik), w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku (choćby z uwagi na niejasne pochodzenie, brak dokumentacji), jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 128a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody).

 

Może Pan zatem sprzedać papugę, jeżeli ma Pan odpowiednią dokumentację i została wpisana do rejestru. Jeśli chodzi o miejsce sprzedaży, należy mieć na uwadze przede wszystkim przepis art. 10a ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie zwierząt, który zabrania sprzedawania zwierząt domowych (choćby papug) na targowiskach, targach i giełdach. Przejrzałem też parę regulaminów najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych (olx.pl, gumtree.pl, sprzedajemy.pl, gratka.pl); również zakazują one sprzedaży gatunków chronionych. Co za tym idzie, sprzedaż amazonki modrobrewej jest utrudniona (lub nawet niemożliwa) za pośrednictwem Internetu.

 

Sugeruję kontakt z lokalnymi hodowcami, sklepami zoologicznymi, być może nawet podmiotem, który Panu sprzedał papugę. Najpewniej znajdzie się kupiec. Jak już wspomniałem, sprzedaż – oczywiście po spełnieniu wskazanych warunków (i z zachowaniem przepisów regulaminów) – nie jest zakazana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż uszkodzonego laptopa na Allegro

Jestem sprzedającym w serwisie Allegro. Jakiś czas temu sprzedałem na aukcji internetowej laptopa z uszkodzoną matrycą – wystawiłem go na aukcję w kategorii „uszkodzone”. Po krótkim czasie od doręczenia przesyłki otrzymałem e-maila od nabywcy z informacją, że laptop nie działa i żąda on zwrotu należności. Dołączył również opis problemu, z którego wynika, że nie potrafi on zainstalować karty graficznej. Czy zatem kupujący może żądać zwrotu pieniędzy? Pragnę zaznaczyć, iż wkrótce zamierzam zarejestrować działalność gospodarczą.

Sprzedaż za złotówkę i wycofanie się z transakcji

Umówiłem się z kolegą, że wystawię ciągnik na Allegro, podając symboliczną cenę (1 zł), tylko po to, by móc go dokładnie opisać i pokazać zdjęcia (cena miała być ustalona później). Dosłownie po minucie ktoś jednak kupił maszynę, a ja teraz nie wiem, co robić. Jak rozwiązać ten problem?

Brak kontaktu ze zwycięzcą aukcji „Allegro”

Jestem osobą fizyczną, wystawiłem przedmiot na Allegro . Aukcję (licytację) wygrał pewien pan (nie firma), z którym teraz nie mogę się skontaktować. W opisie aukcji zaznaczone było, że wysyłka przedmiotu nastąpi dopiero po wpłacie należności na konto (licytacja doszła do 900 zł). Czy mogę jakoś wyegzekwować odszkodowanie od kupującego? Co powinienem zrobić? Może wnieść pozew do sądu?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »