.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konieczność podania powodu zwolnienia ucznia z lekcji

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 14.11.2018 • Zaktualizowane: 26.02.2021

Mam problem w szkole syna (podstawówka). Przy zwalaniu dziecka z lekcji muszę podawać powód zwolnienia. Tak mówi statut szkoły. Powód musi być ważny -– choroba, lekarz. Bez podania powodu lub przy prozaicznym powodzie dziecko nie jest zwolnione. A co z powodami wstydliwymi dla rodziców? Czy jest jakiś przepis wyżej ponad statutem, w którym nakłada się na rodzica konieczność podania powodu zwolnienia czy powodu nieobecności w usprawiedliwieniu? Na jakich zasadach rodzic zwalnia dziecko z zajęć szkolnych? Oczywiście pytanie dotyczy pojedynczych godzin bez nadużywania zwolnień.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konieczność podania powodu zwolnienia ucznia z lekcji

Forma usprawiedliwiania ucznia z nieobezności

Zgodnie z art. 99 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r . Prawo oświatowe obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie.

 

Przepis powyższy wyraźnie wskazuje, ze to szkoła ustala w statucie, na jakich zasadach i w jakim terminie rodzice powinni usprawiedliwiać nieobecność ucznia na zajęciach (w tym zwalniać go z zajęć).

 

Żaden inny przepis prawa oświatowego nie reguluje tej sytuacji, pozostawiając jej uregulowanie szkołom. Szkoła ponosi odpowiedzialność za ucznia w czasie, gdy przebywa na zajęciach, a jednocześnie dba, aby realizował on obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Dlatego do jej uprawnień należy określenie w statucie zasad zwalniania ucznia z lekcji i usprawiedliwiania nieobecności.

 

Skoro w szkole Pani syna przyjęto takie, a nie inne regulacje – należy się do nich stosować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton