.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Konieczność podania powodu zwolnienia ucznia z lekcji

Mam problem w szkole syna (podstawówka). Przy zwalaniu dziecka z lekcji muszę podawać powód zwolnienia. Tak mówi statut szkoły. Powód musi być ważny -– choroba, lekarz. Bez podania powodu lub przy prozaicznym powodzie dziecko nie jest zwolnione. A co z powodami wstydliwymi dla rodziców? Czy jest jakiś przepis wyżej ponad statutem, w którym nakłada się na rodzica konieczność podania powodu zwolnienia czy powodu nieobecności w usprawiedliwieniu? Na jakich zasadach rodzic zwalnia dziecko z zajęć szkolnych? Oczywiście pytanie dotyczy pojedynczych godzin bez nadużywania zwolnień.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Konieczność podania powodu zwolnienia ucznia z lekcji

Forma usprawiedliwiania ucznia z nieobezności

Zgodnie z art. 99 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r . Prawo oświatowe obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie.

 

Przepis powyższy wyraźnie wskazuje, ze to szkoła ustala w statucie, na jakich zasadach i w jakim terminie rodzice powinni usprawiedliwiać nieobecność ucznia na zajęciach (w tym zwalniać go z zajęć).

 

Żaden inny przepis prawa oświatowego nie reguluje tej sytuacji, pozostawiając jej uregulowanie szkołom. Szkoła ponosi odpowiedzialność za ucznia w czasie, gdy przebywa na zajęciach, a jednocześnie dba, aby realizował on obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Dlatego do jej uprawnień należy określenie w statucie zasad zwalniania ucznia z lekcji i usprawiedliwiania nieobecności.

 

Skoro w szkole Pani syna przyjęto takie, a nie inne regulacje – należy się do nich stosować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu