Czy jest obowiązek chodzenia do szkoły po ukończeniu 18 lat?

• Data: 19-03-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Osoby, które osiągnęły pełnoletność, często zastanawiają się, czy wciąż są zobowiązane do kontynuowania nauki i tym samym do chodzenia do szkoły. W niniejszym artykule omówimy tę kwestię. Przeanalizujemy przepisy Prawa oświatowego dotyczące obowiązku szkolnego. Jako przykład posłuży nam sprawa pana Mikołaja.

Czy jest obowiązek chodzenia do szkoły po ukończeniu 18 lat?

Pan Mikołaj aktualnie uczy się w technikum. Za dwa tygodnie będzie miał 18 lat. W związku z tym zapytał nas, co się stanie, jeżeli nie będzie chodził do szkoły. Chciał również wiedzieć, czy ma obowiązek chodzić do szkoły po ukończeniu 18 lat.

Do jakiego wieku trwa obowiązek szkolny?

Odpowiadając na pytanie pana Mikołaja, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 35 ustawy Prawo oświatowe nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia (obowiązek nauki).

Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.

Co do zasady po reformie obowiązek szkolny trwa do końca szkoły podstawowej, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia. Przed reformą przepis ten brzmiał odmiennie (o czym mowa poniżej) i jeśli pan Mikołaj jest uczniem, który uczęszczał do gimnazjum – stosuje się do niego przepis w brzmieniu sprzed reformy.

Obowiązek nauki do ukończenia 18 lat

Zgodnie z art. 35 ustawy o systemie oświatyobowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia”.

Skoro pan Mikołaj już gimnazjum ukończył, to obowiązek szkolny już go nie obowiązuje. Ale nadal obowiązuje pana Mikołaja obowiązek nauki, który trwa do ukończenia przez niego 18. roku życia.

Gdy za dwa tygodnie pan Mikołaj uzyska pełnoletność – nie będzie już obowiązany do chodzenia do szkoły i kontynuowania nauki. Jednak do tego czasu – pan Mikołaj ma taki obowiązek.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Julia, uczennica technikum

Julia ma 17 lat i jest uczennicą czwartej klasy technikum. W jej przypadku obowiązek nauki trwa do ukończenia 18. roku życia, co oznacza, że mimo osiągnięcia pełnoletności musi kontynuować edukację do końca roku szkolnego. Julia planuje zakończyć naukę w technikum, zdając egzamin maturalny, co otworzy jej drogę do dalszej edukacji lub rozpoczęcia pracy zawodowej.

Michał, absolwent gimnazjum

Michał ukończył gimnazjum przed wprowadzeniem reformy edukacyjnej i rozpoczął naukę w liceum ogólnokształcącym. Tuż przed osiągnięciem 18. roku życia zastanawiał się, czy musi dalej się uczyć. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Michał musiał uczęszczać do szkoły do końca roku szkolnego, w którym ukończył 18 lat, i tym samym dokończyć edukację licealną.

Kasia, która wcześnie zakończyła edukację

Kasia zdecydowała się opuścić szkołę średnią w wieku 17 lat, aby podjąć pracę. Gdy zbliżały się jej 18. urodziny, zaczęła zastanawiać się, czy jej decyzja była zgodna z prawem. Okazało się, że do czasu osiągnięcia pełnoletności Kasia musiała kontynuować naukę. Jednak po tym, jak skończyła 18 lat, obowiązek ten przestał ją dotyczyć, choć decyzja o przedwczesnym zakończeniu edukacji mogła wpłynąć na jej przyszłą karierę zawodową.

Podsumowanie

Obowiązek szkolny i nauki w Polsce trwa do ukończenia przez ucznia 18. roku życia. Oznacza to, że niezależnie od osiągnięcia pełnoletności uczniowie są zobowiązani do kontynuowania edukacji do końca roku szkolnego, w którym skończą 18 lat. To kluczowy element systemu edukacyjnego, którego celem jest zapewnienie młodym ludziom solidnych podstaw do dalszego rozwoju, zarówno w aspekcie osobistym, jak i zawodowym.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące obowiązku szkolnego lub innych kwestii prawnych związanych z edukacją, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Oferujemy również profesjonalne wsparcie w przygotowaniu wszelkich pism związanych z prawem oświatowym. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i skuteczną pomoc prawną. Opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe - Dz.U. 2017 poz. 59
2. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425