.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamiana służebności osobistej na spłatę

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 24.11.2020

Zamiast spłaty siostry żony przyjęliśmy ją na służebność osobistą(nie chciała pieniędzy). Okazało się, że mieszkanie z nią jest bardzo uciążliwe, bo nadużywa alkoholu i awanturuje się. Robi nam awantury i ciągle powołuje się na swoją służebność osobistą mówiąc że nic nie możemy jej zrobić. Czy możemy dokonać zamiany służebności osobistej na spłatę? Albo czy jest jakiś inny sposób, by szwagierka opuściła nasz dom? Sytuacja stała się nie do zniesienia i chcielibyśmy ją spłacić w zamian za zrezygnowanie ze służebności.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zamiana służebności osobistej na spłatę

Rażące uchybienia uprawnionego do służebności

Państwa szansy upatruję w art. 303 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę.

 

Innymi słowy zachowanie siostry żony może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia nie tylko Państwa, ale w szczególności Państwa dzieci. Wyraźnie przy tym podkreślić należy, iż siostra żony ponosi pełną odpowiedzialność za swoje zachowanie. Wskazuje Pan bowiem na nadużywanie alkoholu jako powód zaburzeń. Zachowanie siostry w dalszej perspektywie może narazić zdrowie psychiczne Państwa i dzieci. Zachowanie siostry żony może być traktowane jako uchybienia przy wykonywaniu swojego prawa.

Definicja uchybień rażących

Uchybienia ze strony uprawnionego, mogące stanowić podstawę żądania zamiany służebności na rentę, muszą mieć charakter rażących. Przepis używa pojęcia uchybień w liczbie mnogiej, z czego wynika, że pojedyncze uchybienie nie może stanowić podstawy zamiany służebności na rentę nawet wówczas, gdy jest poważne, a nawet rażące. W mojej ocenie na podstawie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego można próbować wnioskować o zmianę służebności na rentę. Zachowanie siostry żony jest na pewno zachowaniem rażącym (zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia), a nadto licznym. Zatem przesłanki żądania zmiany w mojej ocenie są spełnione. Inną kwestią jest wysokość takiej renty. W takiej sytuacji należy oceniać przede wszystkim Państwa sytuację finansową, jak i usprawiedliwione potrzeby siostry żony.

Zamiana służebności na spłatę w rencie

Wyraźnie podkreślić należy nadto, iż zgodnie z poglądem wyrażonym w wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 9 stycznia 1992 r., sygn. akt I ACr 484/91 „w świetle przepisu art. 303 kc roszczenie o zamianę służebności osobistej na rentę przysługuje wyłącznie właścicielowi nieruchomości obciążonej i to tylko w wypadku, gdy uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl