Nieprawidłowy opis lokalu w księdze wieczystej

• Opublikowano: 05-10-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Pytanie dotyczy różnicy między księgą wieczystą a stanem faktycznym mieszkania. Chcę kupić mieszkanie od osób, które nabyły je od dewelopera, a następnie wyremontowały. Nikt tam jeszcze nie mieszkał. Mieszkanie miało zawierać dwie sypialnie, odrębną kuchnię, pokój dzienny i łazienkę, ale zostało przekształcone (prawdopodobnie jeszcze na etapie budowy) w ten sposób, że w planowanej kuchni utworzono dodatkową sypialnię, a w salonie zrobiono aneks kuchenny. Jeśli to ma znaczenie, to mieszkanie posiada odrębną własność. Ogólnie informacje podane w księdze wieczystej się zgadzają – z wyjątkiem opisu lokalu w dziale I-O. Kupuję mieszkanie na kredyt hipoteczny i mam już pozytywną decyzję. Dotychczas wszyscy mi mówili, że ta różnica nie ma znaczenia, ponieważ liczba pomieszczeń i powierzchnia się zgadza. W umowach, akcie notarialnym itd. podano stan z księgi wieczystej. Nie mam żadnych dokumentów potwierdzających przeróbkę. Sprzedający podobno też ich nie mają, bo taka zmiana nie wymaga zgłaszania ani pozwolenia, ale nie wiem, czy to prawda. Czy zakup mieszkania z taką księgą wieczystą jest bezpieczny, czy mogę mieć potem przez to problemy? Czy po ewentualnym zakupie mógłbym zaktualizować opis lokalu w księdze wieczystej, mimo że nie mam dokumentów potwierdzających przeróbkę?

Nieprawidłowy opis lokalu w księdze wieczystej

Opis lokalu niezgodny ze stanem faktycznym

Niniejsza niezgodność – tak jak już Panu mówiono – nie ma większego znaczenia i może zostać skorygowana podczas zakupu u notariusza. Proszę to jednak wcześniej uzgodnić z notariuszem, ponieważ należy w tym zakresie złożyć wniosek z nowym opisem lokalu. Jest to jak najbardziej do zrobienia podczas czynności zakupu nieruchomości – proszę jednak ustalić szczegóły z notariuszem. Jednak jak już wskazałam – sam opis nie ma większego znaczenia i nie jest to wada, która wpływa na ewentualną rękojmię wiary ksiąg wieczystych. Jeżeli ma Pan wolę – może Pan zmienić opis w księdze wieczystej. Pierwszeństwo ma jednak stan rzeczywisty nieruchomości, a nie ten wskazany w księdze wieczystej – można bowiem zgodnie ze swoją wolą dokonać remontu nieruchomości.

Należy podkreślić, iż zgodnie z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece „W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych)”.

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych

W prawie polskim konstrukcja rękojmi z jednej strony wzmacnia znaczenie ksiąg wieczystych, służy ochronie osób, które dokonują czynności prawnych mających za przedmiot własność lub inne prawo rzeczowe na nieruchomości w zaufaniu do treści księgi wieczystej (por. E. Gniewek, w: System Prawa Prywatnego, t. 4, 2012, s. 199; tenże, Księgi, s. 114–115). Z drugiej, instytucja ta stanowi pewnego rodzaju sankcję dla osób, które zaniedbują obowiązek ujawnienia praw rzeczowych w księgach wieczystych. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 8.09.2011 r.: „Podstawowe znaczenie przywiązywać należy do treści wpisu do księgi wieczystej, a więc do tego, czy wskazuje ona podmiot, którego nieruchomość mogłaby być obciążona użytkowaniem wieczystym, gdyby był on jej właścicielem. Rękojmia powinna chronić osobę trzecią (nabywcę prawa) działającego w zaufaniu do treści wpisu do księgi wieczystej” (wyr. SN z 8.9.2011 r., sygn. akt III CSK 159/09).

Dlatego też, jak Pan widzi, powyższa niezgodność nie występuje w Pana przypadku, ponieważ stan prawny jest zgodny – niezgodność występuje jedynie w opisie. Nie musi Pan dokonywać korekty opisu, ale jeżeli ma Pan taką wolę, to może Pan to zrobić. Proszę ustalić szczegóły z notariuszem, który finalizuje umowę.