Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata dodatku do wynagrodzenia, czy potrzebny aneks do umowy?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.01.2019

Firma zatrudnia powyżej 20 pracowników, regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatków za przydzielone pracownikowi dodatkowe obowiązki. Czy dla przyznania i wypłaty dodatku wystarczy pismo na przykład takiej treści: „Przyznaję Panu dodatek za … w wysokości ...”, czy musi być aneks do umowy o pracę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypłata dodatku do wynagrodzenia, czy potrzebny aneks do umowy?

Fot. Fotolia


Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666; dalej „K.p.”) – nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na jego podstawę prawną, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.

 

Zgodnie z art. 29 K.p. – umowa o pracę określa istotne jej warunki, takie jak: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.

 

Chociaż przepisy tego nie regulują wprost, owa forma pisemna zmieniająca umowę nazywana jest aneksem. Aneks do umowy o pracę wyraża porozumienie stron co do zmiany jej postanowień, a jego przedmiotem jest zgodne oświadczenie w sprawie modyfikacji poszczególnych elementów umowy.

 

Jednak żaden przepis nie nakazuje aneksowania umowy w sytuacji, gdy przyznanie określonych dodatków wynika z przepisów wewnętrznych w danym zakładzie pracy. W mojej opinii wystarczy informacja o przyznaniu dodatku danemu pracownikowi Jest ona tak samo wiążąca jak aneks.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 2 =

»Podobne materiały

Zmiana formy płatności bez dokonania zmiany w treści umowy o pracę

Jestem pracownikiem etatowym, który wykonuje pracę twórczą. Do niedawna miałem określoną stawkę godzinową, na podstawie której naliczano mi wynagrodzenie miesięczne. Obecnie pracodawca chce, aby wykonywane przeze mnie czynności stały się „dziełami”, a za każde z nich miałbym ustnie ustal

Wynagrodzenie za pracę w soboty

Czy mam prawo dobrowolnie zrezygnować z dni wolnych otrzymanych za przepracowane soboty w zamian za dodatkowe wynagrodzenie?

Termin otrzymania ostatniej wypłaty pracy pracownika zwolnionego na mocy art. 52 K.p.

Przez pierwszy tydzień grudnia pracowałem zgodnie z grafikiem przedstawionym przez pracodawcę. Później, przez dwa tygodnie przebywałem na planowanym urlopie. W pracy stawiłem się zaraz po nim i tego dnia wręczono mi wypowiedzenie umowy o pracę na mocy art. 52 Kodeksu pracy. Kilka dni później po
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »