.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata dodatku do wynagrodzenia, czy potrzebny aneks do umowy?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.01.2019

Firma zatrudnia powyżej 20 pracowników, regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatków za przydzielone pracownikowi dodatkowe obowiązki. Czy dla przyznania i wypłaty dodatku wystarczy pismo na przykład takiej treści: „Przyznaję Panu dodatek za … w wysokości ...”, czy musi być aneks do umowy o pracę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypłata dodatku do wynagrodzenia, czy potrzebny aneks do umowy?

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666; dalej „K.p.”) – nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na jego podstawę prawną, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.

 

Zgodnie z art. 29 K.p. – umowa o pracę określa istotne jej warunki, takie jak: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.

 

Chociaż przepisy tego nie regulują wprost, owa forma pisemna zmieniająca umowę nazywana jest aneksem. Aneks do umowy o pracę wyraża porozumienie stron co do zmiany jej postanowień, a jego przedmiotem jest zgodne oświadczenie w sprawie modyfikacji poszczególnych elementów umowy.

 

Jednak żaden przepis nie nakazuje aneksowania umowy w sytuacji, gdy przyznanie określonych dodatków wynika z przepisów wewnętrznych w danym zakładzie pracy. W mojej opinii wystarczy informacja o przyznaniu dodatku danemu pracownikowi Jest ona tak samo wiążąca jak aneks.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »