.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wypłata dodatku do wynagrodzenia, czy potrzebny aneks do umowy?

Firma zatrudnia powyżej 20 pracowników, regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatków za przydzielone pracownikowi dodatkowe obowiązki. Czy dla przyznania i wypłaty dodatku wystarczy pismo na przykład takiej treści: „Przyznaję Panu dodatek za … w wysokości ...”, czy musi być aneks do umowy o pracę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypłata dodatku do wynagrodzenia, czy potrzebny aneks do umowy?

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666; dalej „K.p.”) – nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na jego podstawę prawną, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.

 

Zgodnie z art. 29 K.p. – umowa o pracę określa istotne jej warunki, takie jak: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.

 

Chociaż przepisy tego nie regulują wprost, owa forma pisemna zmieniająca umowę nazywana jest aneksem. Aneks do umowy o pracę wyraża porozumienie stron co do zmiany jej postanowień, a jego przedmiotem jest zgodne oświadczenie w sprawie modyfikacji poszczególnych elementów umowy.

 

Jednak żaden przepis nie nakazuje aneksowania umowy w sytuacji, gdy przyznanie określonych dodatków wynika z przepisów wewnętrznych w danym zakładzie pracy. W mojej opinii wystarczy informacja o przyznaniu dodatku danemu pracownikowi Jest ona tak samo wiążąca jak aneks.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu