.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Udokumentowanie wypłaty premii uznaniowej

• Autor: Monika Cieszyńska

W jaki sposób udokumentować wypłatę premii uznaniowej? Dodam, że firma (zatrudniająca mniej niż 20 pracowników) nie ma żadnych regulaminów wynagradzania ani premiowania. Czy należy zawrzeć jakiś zapis o tej premii w umowie o pracę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Premia uznaniowa

Rozumiem, że celem pracodawcy jest przyznanie danemu pracownikowi świadczenia nieobowiązkowego, a pracodawca każdorazowo będzie decydował o tym, za co, w jakiej wysokości oraz któremu pracownikowi przyzna daną nagrodę. W takim przypadku pracodawca w ogóle nie powinien regulować kwestii premii uznaniowej w żadnym dokumencie, tj. ani w wewnętrznych regulacjach, ani w umowie o pracę.

 

W orzecznictwie i doktrynie powszechny jest już pogląd, że premia uznaniowa jest tożsama z nagrodą i w zasadzie dla ścisłości powinna zostać nazwana nagrodą.

 

Powyższą obserwację potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 marca 1977 r. (sygn. akt I PRN 26/77): „Premia, którą pracownik może otrzymać jedynie w zależności od oceny jego pracy przez dyrektora przedsiębiorstwa, nie zaś od skonkretyzowanego i zobiektywizowanego wskaźnika premiowego, jest w gruncie rzeczy nagrodą, a podjęta w tym przedmiocie decyzja nie podlega kontroli organów orzekających w sprawach pracowniczych. Prawo podmiotowe do żądania takiej premii powstaje dopiero w dacie decyzji kierownika zakładu pracy przyznającej pracownikowi premię”.

 

O premii uznaniowej (nagrodzie) stanowi art. 105 Kodeksu pracy (dalej: K.p.), zgodnie z którym „pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika”.

 

Premia uznaniowa (de facto nagroda) w przeciwieństwie do premii regulaminowej ma charakter uznaniowy. Nagroda jest świadczeniem przyznawanym pracownikowi przez pracodawcę według swego uznania. Nie jest natomiast nagrodą świadczenie, w odniesieniu do którego przewidziane są przesłanki (warunki) nabycia prawa przez pracownika. Takie świadczenie jest premią, a pracownik nabywa do niej prawo, gdy te warunki się ziściły.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rożnica między premią uznaniową a premią regulaminową

Należy zatem stanowczo odróżniać premię uznaniową od premii regulaminowej. Tylko premia regulaminowa musi zostać uregulowana w regulaminie wynagradzania, w układzie zbiorowym pracy czy też – w przypadku pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników – w indywidualnej umowie o pracę. Pracodawca powinien określić warunki jej przyznawania, gdyż premia regulaminowa ma charakter roszczeniowy.

 

Proszę zatem pamiętać, że w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę nie mogą znaleźć się postanowienia warunkujące nabycie prawa do nagrody z uwagi na to, że wtedy będzie ona miała charakter roszczeniowy i pracownicy będą mogli dochodzić jej wypłaty. Jeżeli bowiem pracodawca określiłby jasno warunki nabywania prawa do nagrody, to spełnienie tych warunków spowoduje, że pracownik nabędzie do niej prawo i może domagać się jej wypłacenia także przed sądem pracy. Dlatego też premię uznaniową dla jasności należy określać jako nagrodę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu