Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania jako lokalu użytkowego bądź hotelowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.07.2016

Zamierzam kupić mieszkanie za gotówkę jako osoba prywatna od firmy. W mieszkaniu tym ma mieszkać moja córka. W firmie powiedziano mi, że mogę to mieszkanie zgłosić jako lokal użytkowy/hotelowy i wówczas będę mógł odliczyć z ceny zakupu 23% VAT, ewentualnie wynająć córce po cenie kosztów/czynsz plus liczniki. Czy wówczas też mogę odliczyć VAT?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

By odliczyć podatek naliczony, tj. dokładniej obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i następnie wystąpić o zwrot VAT, musi być spełniony kluczowy warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, ale i z Dyrektywą VAT, co do zasady, jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

 

Proszę więc zauważyć, że są tu dwa konieczne do spełnienia warunki:

 

  1. prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi VAT, gdy
  2. istnieje związek podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną.

 

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności; pojęcie działalność gospodarcza obejmuje tu wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody (działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych). W tym ujęciu zatem oddawanie w najem własnej nieruchomości stanowi działalność gospodarczą.

 

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego od VAT z art. 113, zarejestrować się (VAT-R) jako podatnik czynny, nabyć lokal użytkowy i oddać go w najem, gdzie czynsz najmu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT. Spełniony w tym scenariuszu jest związek podatku naliczonego wynikającego z zakupu lokalu ze sprzedażą opodatkowaną, którą stanowi czynsz najmu lokalu użytkowego. Bez tego związku nie można dokonać odliczenia podatku naliczonego, tak jak i uprawnienie to nie przysługuje osobom niebędącym podatnikami VAT.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus dziesięć =

»Podobne materiały

Kara umowna a odsetki

Czy od kary umownej przewidzianej w umowie można naliczać odsetki ustawowe, jeśli tak, to od jakiego terminu (w umowie kwestia terminu uregulowania kary umownej nie jest uregulowana)?

 

Odzyskanie zaliczki wpłaconej przed zakupem samochodu

W popularnym serwisie ogłoszeniowym znalazłem ofertę sprzedaży samochodu. Pojechałem na miejsce zobaczyć pojazd (to bardzo daleko – koszty paliwa). Zgodnie z zapewnieniami właściciela samochód miał być bezwypadkowy i w świetnym stanie. Wpłaciłem więc zaliczkę i poprosiłem o przegląd auta.

 

Egzekucja diet z tytułu podróży służbowej

Czy egzekucja z diet z tytułu podróży służbowej dla pracownika jest możliwa? Komornik utrzymuje, że tak, ale nam się wydaje, że diety nie są wynagrodzeniem i nie powinny być zajmowane. Prosimy o podstawę prawną.

 

Syn znęca się nad chorą matką, jak pomóc?

Piszę z prośbą o radę, jak pomóc mojej babci. Otóż zameldowała u siebie swojego syna z żoną i dziećmi. Od roku poważnie choruje, a przez niego nie ma warunków do spokojnego przebywania w domu, gdyż syn z rodziną uprzykrzają jej życie: wyzywają, naśmiewają się z niej, kłócą się, a nawet grożą śmierci

 

Przedawnienie postanowienia o rozbiórce budynku i grzywnie

Czy postanowienie o egzekucji rozbiórki wraz z ustanowieniem wysokości grzywny z 1993 r. ulega przedawnieniu? Czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miał prawo umorzyć to postępowanie nowym postanowieniem z 2004 r. (kiedy nowym właścicielem budynku została moja żona), a nie ze względu na czas

 

Wymeldowanie osób z mieszkania przebywających za granicą

Sprawa dotyczy wymeldowania osób z mieszkania przebywających za granicą. Chcę sprzedaż mieszkanie, w którym jest zameldowana moja siostra i jej syn. Oni nie chcą się wymeldować. Mieszkanie jest moją własnością. Czy fakt zameldowania tych osób nie jest wadą prawną? Dodam, że zameldowane osoby od 12 l

 

Zakup działki budowlanej, jej podział i sprzedaż - jak wygląda sytuacja podatkowa?

Mam zamiar kupić działkę budowlaną od osoby fizycznej, sam też jestem osobą fizyczną. Następnie chciałbym tę działkę podzielić na dwie części – jedna część byłaby moja, a drugą część chciałbym sprzedać. Jak w tym przypadku wygląda sytuacja podatkowa? Rozumiem, że z podatku dochodowego byłbym z

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »