Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup mieszkania jako lokalu użytkowego bądź hotelowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.07.2016

Zamierzam kupić mieszkanie za gotówkę jako osoba prywatna od firmy. W mieszkaniu tym ma mieszkać moja córka. W firmie powiedziano mi, że mogę to mieszkanie zgłosić jako lokal użytkowy/hotelowy i wówczas będę mógł odliczyć z ceny zakupu 23% VAT, ewentualnie wynająć córce po cenie kosztów/czynsz plus liczniki. Czy wówczas też mogę odliczyć VAT?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

By odliczyć podatek naliczony, tj. dokładniej obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i następnie wystąpić o zwrot VAT, musi być spełniony kluczowy warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, ale i z Dyrektywą VAT, co do zasady, jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

 

Proszę więc zauważyć, że są tu dwa konieczne do spełnienia warunki:

 

  1. prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi VAT, gdy
  2. istnieje związek podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną.

 

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności; pojęcie działalność gospodarcza obejmuje tu wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody (działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych). W tym ujęciu zatem oddawanie w najem własnej nieruchomości stanowi działalność gospodarczą.

 

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego od VAT z art. 113, zarejestrować się (VAT-R) jako podatnik czynny, nabyć lokal użytkowy i oddać go w najem, gdzie czynsz najmu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT. Spełniony w tym scenariuszu jest związek podatku naliczonego wynikającego z zakupu lokalu ze sprzedażą opodatkowaną, którą stanowi czynsz najmu lokalu użytkowego. Bez tego związku nie można dokonać odliczenia podatku naliczonego, tak jak i uprawnienie to nie przysługuje osobom niebędącym podatnikami VAT.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 0 =

»Podobne materiały

Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej i usługi sekretarskie – stawka podatku

Od 2008 r. prowadzę swoją firmę. Moja działalność polega na tym, że prowadzę zajęcia z jogi w różnych klubach fitness. Wykonuję więc usługę i wystawiam za nią rachunki. Jak dotąd opłacałam podatek zryczałtowany w wysokości 8,5%. Po przejrzeniu tekstów na kilku portalach zaczęłam mieć wątpliwośc

 

Opodatkowanie VAT przy refakturowaniu czynszu i opłaty za prąd

Wynajmuję mieszkanie na biuro. Mam podpisaną umowę z najemcą, zgodnie z którą poza opłatą za najem ponosi on też koszty czynszu i opłatę za prąd. Jestem czynnym podatnikiem VAT, więc muszę wystawiać faktury. Do kwoty opłaty za wynajem doliczam VAT w wysokości 23%. Jak powinienem traktować w tej kwes

 

Jaka stawka VAT dla oleju rzepakowego na paszę dla zwierząt?

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje dla importowanego oleju rzepakowego (słonecznikowego, sojowego) przeznaczonego na paszę dla zwierząt? Firmy importujące mają naliczony podatek VAT w wysokości 7%. Niestety mam problem z urzędem celnym, który upiera się przy stawce 22%.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »