Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.03.2019

Mam 36 lat, jestem nieślubnym dzieckiem. Ojciec nigdy nie dał mi swojego nazwiska – w akcie urodzenia mam wpisane tylko jego imię i nazwisko matki. Nigdy mnie nie uznał, ale płacił alimentów. Matka nigdy nie wystąpiła do sądu o uznanie ojcostwa. Ja, będąc osobą pełnoletnią, też nigdy tego nie zrobiłam. Moja matka zmarła w 2008 roku, a ojciec w 2010. Teraz ustalenie ojcostwa stało się dla mnie bardzo trudne po śmierci ojca. Nawiązałam kontakt z rodziną ojca – jego brat, siostry, bratowe, ich dzieci – są dla mnie bardzo życzliwi. Powiedzieli, że mi pomogą i będą zeznawać w sądzie. Wiem jednak, że procesują się z żoną ojca i jej dziećmi o spadek po ich rodzicach. Czy dla sądu będą wiarygodnymi świadkami?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W mojej ocenie, zanim wystąpi Pani o ustalenie ojcostwa, winna Pani zastanowić się, czy powództwo winno być wniesione przez Panią, czy przez prokuratora. Wskazuje Pani bowiem na niezbyt dobre relację z żoną i dziećmi zmarłego w 2010 r. ojca. Powyższe zapewne jest spowodowane obawą przed Pani roszeniami finansowymi po zmarłym ojcu. Zgodnie z art. 86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego; wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka. Jeżeli uznanie ojcostwa nastąpiło po śmierci dziecka, prokurator może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania.

 

W mojej ocenie Pani szanse znacznie wzrosną, gdyby udało się przekonać prokuraturę do wytoczenia powództwa o ustalenie ojcostwa. Wówczas także zeznania świadków, w tym osób, z którymi żona i dzieci zmarłego ojca są skonfliktowani, miałby inny wymiar. Należy jednak z góry zaznaczyć, że ustawodawca nie rozgranicza w zakresie mocy dowodowej świadków na tych spokrewnionych ze stronami, oraz tych którzy nie są w żaden sposób spokrewnieni ze stronami postępowania. Jedyna różnica dotyczy prawa do składania zeznań. Osoby, które nie są spokrewnione ze stronami, nie mogą odmówić składania zeznań, podczas gdy osoby spokrewnione już mogą.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

 

Na Pani miejscu zastanowiłbym się lub wprost spytał pozostałych członków rodziny, jakie zastrzeżenia lub co żona i dzieci ojca, mogą wykorzystać przeciwko nim, by „zbić”, względnie „zmniejszyć”, ich wiarygodność. Kierując sprawę do sądu, musi być Pani przygotowana w 100%, zarówno pod kątem wszelkich zastrzeżeń, zarzutów do Pani świadków, jak i dokumentów w postaci choćby potwierdzeń przelewów alimentów lub podobnych dokumentów.

 

Sąd nie może bowiem z góry założyć, że Pani świadkowie zeznawać będą nieprawdę. Ocena zeznań nastąpi na podstawie całokształtu zebranego w sprawie materiału dowodowego.

 

Osobiście jednak radzę przemyśleć, czy zanim Pani samodzielnie zwróci się do sądu, nie spróbować jednak działać przez prokuraturę. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest choćby śmierć biologicznych rodziców, co z kolei powoduje, że nie można wykluczyć przeprowadzenia w toku postępowania dowodów zmierzających do przeprowadzenie ekshumacji. Co prawda sąd także może wnioskować o przeprowadzenie ekshumacji, ale Pani pozycję wzmacniałby wniosek prokuratora w tym zakresie. 

 

* stan prawny obowiązujący na 05.2018

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa

Kiedyś zgodziłem się uznać dziecko mojej byłej żony, którego nie jestem biologicznym ojcem. Obecnie jesteśmy po rozwodzie, a córka żony skończyła 18 lat. Chciałbym cofnąć to uznanie. Kto powinien złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Wyrobienie paszportu dziecku bez zgody sądu rodzinnego

Jestem pięć lat po rozwodzie. Potrzebuję wyrobić dziecku nowy paszport, bo zdjęcie w obecnym jest już nieaktualne. Ojciec dziecka od dwóch lat się z nami nie kontaktuje, nie odpowiada na moje wiadomości z prośbą o kontakt w sprawie paszportu. Wyrok dał mu prawo do decydowania o istotnych

Zadośćuczynienie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Od kilku lat walczę z byłą partnerką o kontakty z dzieckiem. Mam prawomocny wyrok ustalający widzenia. Matka dziecka została pouczona i zagrożona grzywną, jednak ciągle utrudnia mi spotkania z naszą córką. Słyszałem, że można założyć sprawę cywilną w związku ze stratami moralny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »