Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymeldowanie osób z mieszkania przebywających za granicą

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 18.09.2017

Sprawa dotyczy wymeldowania osób z mieszkania przebywających za granicą. Chcę sprzedaż mieszkanie, w którym jest zameldowana moja siostra i jej syn. Oni nie chcą się wymeldować. Mieszkanie jest moją własnością. Czy fakt zameldowania tych osób nie jest wadą prawną? Dodam, że zameldowane osoby od 12 lat przebywają za granicą (na stałe).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymeldowanie osób z mieszkania przebywających za granicą

Fot. Fotolia

Jako właściciel mieszkania ma Pan prawo do wymeldowania wskazanych w opisie osób. Do wymeldowania dochodzi, gdy odpowiedni wniosek złoży Pan w gminie właściwej miejscowo jako właściciel lokalu. Bowiem co do zasady ustawa z 24 września 2010r o ewidencji ludności przewiduje:

 

„Art. 33.

1. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się.

2. Obywatel polski dokonuje wymeldowania z miejsca pobytu stałego albo z miejsca pobytu czasowego:

1) w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy, o którym mowa w pkt 1, pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru”/

 

A także:

 

„Art. 36.

1. Obywatel polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd. Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego i czasowego.

2. Obywatel polski, który wyjeżdża poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, bez zamiaru stałego pobytu, na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd oraz powrót.

3. Zgłoszeń, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca pobytu stałego albo czasowego:

1) w formie pisemnej w organie gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru”.

 

W takiej sytuacji szwagrowi służy prawo  przewidziane w poniższym przepisie cytowanej ustawy:

 

„Art. 35.

Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się”.

 

Wystarczy, że jako właściciel uda się Pan do właściwego z uwagi na miejsce Pana zameldowania urzędu gminy/miasta i złoży wniosek o wymeldowanie tych osób (gotowe formularze w urzędzie). W oparciu o to organ meldunkowy przeprowadzi postępowanie i ma obowiązek wydać decyzję o wymeldowaniu. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus osiem =

»Podobne materiały

Brak zgody na nocowanie dziecka u ojca

Nie jestem po rozwodzie, ale nie mieszkamy z mężem wspólnie. Mamy półtorarocznego synka. Nie ograniczam mężowi kontaktów z dzieckiem, ale mąż nalega, by synek zostawał u niego na noc. Nie chcę się na to zgodzić, bo uważam, że on nie umie zajmować się takim maluchem (od ponad roku mieszkamy osobno) i

 

Błędna data w umowie

Pracownik biura pośrednictwa nieruchomości podał błędną (o rok wcześniejszą) datę w umowie, którą z nim zawarłam. Czy taka umowa jest automatycznie nieważna? Jeśli nie, to czy można ją wypowiedzieć? Straciłam zaufanie do tej osoby i nie chcę z nią współpracować.

 

Jak uzasadnić wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu wobec nieskutecznego doręczenia pisma

Nie dotrzymałam 7-dniowego terminu na uzupełnienie braków formalnych w sprzeciwie od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Przyczyna – babcia staruszka odebrała list polecony z sądu w piątek, a mnie przekazała informację, że to było we wtorek. Nie było mnie wtedy przez kilka dni w domu.

 

Sąd dla nieletnich – co czeka 14-latka, który dopuścił się kradzieży?

Byłem dziś z moim 14-letnim synem na komisariacie w celu złożenia zeznań w sprawie kradzieży. Syn ukradł myszkę do komputera, podobno namówił go kolega (nie mamy problemów finansowych). Został przyłapany. Podobno czeka nas sąd rodzinny. Jak sprawa będzie wyglądała i co grozi synowi? Jest to jeg

 

Zmiana przeznaczenie terenu w planie zagospodarowania przestrzennego z przemysłowego na mieszkaniowy

Posiadam zakład produkcyjny. Miasto w nowym planie zagospodarowania przestrzennego moją posesję przeznaczyło na tereny mieszkaniowo-usługowe. Zmieniło przeznaczenie terenu z przemysłowego na mieszkaniowy. Co mogę zrobić, aby zmienić decyzję miasta w tym względzie? Zakład istnieje od lat 60. Nikt nie

 

Eksport do USA usług programistycznych

Prowadzę działalność gospodarczą (między innymi w zakresie programowania i usług informatycznych) na PKPiR + podatek VAT i zamierzam nawiązać współpracę z klientem z USA w zakresie eksportu usług programistycznych. Chciałbym mu wystawiać faktury. Czy trzeba w związku z tym jakoś specjalnie rozszerzy

 

Jak opatentować wynalazek pracownika i wspólnika?

Od kilku lat jestem pracownikiem w dziale konstrukcyjnym w pewnej firmie, nazwijmy ją A. Jednocześnie od kilku miesięcy, wraz z właścicielem firmy, w której pracuję, czyli firmy A, założyłem firmę – spółkę cywilną, nazwijmy ją B. Nowo założona firma jest biurem konstrukcyjnym. Dokonałem ostatn

 

Kupno mieszkania z lokatorami komunalnymi a lokal zamienny

Znalazłem tanią kawalerkę z zameldowanymi lokatorami komunalnymi. Właścicielem nie jest już gmina, ale prywatny właściciel. Po kupnie kawalerki chciałbym się do niej wprowadzić. Czy gdy już zostanę jej właścicielem, to będę mógł wymagać od gminy, żeby przydzieliła tym państwu jakiś inny lokal?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »