Wymeldowanie osób z mieszkania przebywających za granicą

• Autor: Eliza Rumowska

Sprawa dotyczy wymeldowania osób z mieszkania przebywających za granicą. Chcę sprzedaż mieszkanie, w którym jest zameldowana moja siostra i jej syn. Oni nie chcą się wymeldować. Mieszkanie jest moją własnością. Czy fakt zameldowania tych osób nie jest wadą prawną? Dodam, że zameldowane osoby od 12 lat przebywają za granicą (na stałe).

Wymeldowanie osób z mieszkania przebywających za granicą

Fot. Fotolia

Czy właściciel może wymeldować osoby które na stałe opuściły jego mieszkanie?

Jako właściciel mieszkania ma Pan prawo do wymeldowania wskazanych w opisie osób. Do wymeldowania dochodzi, gdy odpowiedni wniosek złoży Pan w gminie właściwej miejscowo jako właściciel lokalu. Bowiem co do zasady ustawa z 24 września 2010r o ewidencji ludności przewiduje:

„Art. 33.

1. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się.

2. Obywatel polski dokonuje wymeldowania z miejsca pobytu stałego albo z miejsca pobytu czasowego:

1) w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy, o którym mowa w pkt 1, pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru”/

A także:

„Art. 36.

1. Obywatel polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd. Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego i czasowego.

2. Obywatel polski, który wyjeżdża poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, bez zamiaru stałego pobytu, na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd oraz powrót.

3. Zgłoszeń, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca pobytu stałego albo czasowego:

1) w formie pisemnej w organie gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru”.

W takiej sytuacji szwagrowi służy prawo  przewidziane w poniższym przepisie cytowanej ustawy:

„Art. 35.

Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się”.

Wystarczy, że jako właściciel uda się Pan do właściwego z uwagi na miejsce Pana zameldowania urzędu gminy/miasta i złoży wniosek o wymeldowanie tych osób (gotowe formularze w urzędzie). W oparciu o to organ meldunkowy przeprowadzi postępowanie i ma obowiązek wydać decyzję o wymeldowaniu.