Wynagrodzenie za pracę i potwierdzenie wypłaty

Umowa z pewnym pracownikiem uległa rozwiązaniu pół roku temu. Ostatnie wynagrodzenie pracownik odebrał, ale nie podpisał wydruku z kadr (akurat go nie miałam pod ręką). Mam to zaznaczone w raporcie kasowym i spisałam z sekretarką oświadczenie. Teraz pracownik żąda „zaległej” wypłaty. Co mam zrobić?

Wynagrodzenie za pracę i potwierdzenie wypłaty

Sposób wypłaty wynagrodzenia

Zgodnie z art. 85 Kodeksu pracy:

„§ 1. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

§ 2. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

§ 3. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

§ 4. Składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

§ 5. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie”.

„Art. 86. § 1. Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

§ 2. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

§ 3. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie”.

Sposób wypłaty wynagrodzenia pracownikom może normować np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagrodzenia bądź indywidualnie umowa o pracę. Jeżeli takie uregulowania obowiązują u danego pracodawcy, to nimi w pierwszej kolejności należy się kierować. Nie ma natomiast przepisu mówiącego wprost o konieczności podpisania przez pracownika odbioru wynagrodzenia.

Wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika bez potwierdzenia odbioru

Z art. 86 Kodeksu pracy, który normuje reguły wypłacania wynagrodzenia, wynika jedynie, iż zasadą jest wypłata gotówki do rąk pracownika, chyba że pracownik na wypłatę wynagrodzenia w innej formie wyrazi zgodę na piśmie lub gdy tak stanowi układ zbiorowy pracy. Artykuł ten nie wskazuje, iż pracownik musi podpisać odbiór wynagrodzenia. Należy jednak wskazać, że zgodnie z art. 462 Kodeksu cywilnego (w związku z art. 463) pracodawca, wypłacając wynagrodzenie (czyli spełniając świadczenie), może żądać od pracownika pokwitowania, a gdy ten odmówi, może powstrzymać się od świadczenia albo złożyć kwotę wynagrodzenia do depozytu sądowego.

Potwierdzenie przez pracownika odbioru wynagrodzenia może mieć znaczenie dowodowe. Nie można bowiem wykluczyć, iż na przykład w przypadku konfliktu na linii pracodawca – pracownik, ten ostatni wystąpi na drogę sądową o wypłatę wynagrodzenia. Pomimo rzetelnego i terminowego regulowania należności pracowniczych pracodawca, który nie będzie dysponował podpisem pracownika poświadczającym odbiór wynagrodzenia, może w takiej sytuacji mieć duże trudności z udowodnieniem faktu wypłacenia pracownikowi pensji.

Prowadzenie przez pracodawcę dokumentacji dotyczącej odbioru wynagrodzenia za pracę

Odrębną kwestią jest obowiązek (pracodawcy) prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. W zakresie tej dokumentacji mieści się także dokumentacja dotycząca odbioru wynagrodzenia za pracę. Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika imienną kartę (listę) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą. Prawidłowo prowadzona dokumentacja nie musi w każdym przypadku zawierać podpisów pracownika. Tak dzieje się przykładowo w przypadku wypłaty wynagrodzenia w innej formie niż gotówką, np. przelewem na rachunek bankowy pracownika. Natomiast w wypadku gdy pracownik otrzymuje wypłatę gotówką, wydaje się, iż fakt ten powinien być potwierdzony jego podpisem. Brak takiego podpisu może wskazywać sądowi nieprawidłowości w prowadzonej dokumentacji. Nie będzie wystarczające zaznaczanie przez pracodawcę na liście nazwisk pracowników, który z nich otrzymał wypłatę. Należy przy tym wskazać na art. 281 pkt 6 Kodeksu pracy nakładający karę grzywny na pracodawcę, który nie prowadzi dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, a więc także związanych z wypłatą wynagrodzenia.

Reasumując – jak widać, nie jest konieczne posiadanie potwierdzenia pracownika o otrzymanym wynagrodzeniu. Jeśli jednak ten uda się do sądu – będzie trzeba ten fakt udowodnić. Świadkowie i raport kasowy będą pomocni.

Dobrze byłoby, gdyby firma posiadała regulamin wynagradzania, w którym taka opcja jest przewidziana.