Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie za pracę i potwierdzenie wypłaty

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 19.09.2011

Umowa z pewnym pracownikiem uległa rozwiązaniu pół roku temu. Ostatnie wynagrodzenie pracownik odebrał, ale nie podpisał wydruku z kadr (akurat go nie miałam pod ręką). Mam to zaznaczone w raporcie kasowym i spisałam z sekretarką oświadczenie. Teraz pracownik żąda „zaległej” wypłaty. Co mam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 85 Kodeksu pracy:

 

„§ 1. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

 

§ 2. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

 

§ 3. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

 

§ 4. Składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

 

§ 5. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie”.

 

„Art. 86. § 1. Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

 

§ 2. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

 

§ 3. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie”.

 

Sposób wypłaty wynagrodzenia pracownikom może normować np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagrodzenia bądź indywidualnie umowa o pracę. Jeżeli takie uregulowania obowiązują u danego pracodawcy, to nimi w pierwszej kolejności należy się kierować. Nie ma natomiast przepisu mówiącego wprost o konieczności podpisania przez pracownika odbioru wynagrodzenia.

 

Z art. 86 Kodeksu pracy, który normuje reguły wypłacania wynagrodzenia, wynika jedynie, iż zasadą jest wypłata gotówki do rąk pracownika, chyba że pracownik na wypłatę wynagrodzenia w innej formie wyrazi zgodę na piśmie lub gdy tak stanowi układ zbiorowy pracy. Artykuł ten nie wskazuje, iż pracownik musi podpisać odbiór wynagrodzenia. Należy jednak wskazać, że zgodnie z art. 462 Kodeksu cywilnego (w związku z art. 463) pracodawca, wypłacając wynagrodzenie (czyli spełniając świadczenie), może żądać od pracownika pokwitowania, a gdy ten odmówi, może powstrzymać się od świadczenia albo złożyć kwotę wynagrodzenia do depozytu sądowego.

 

Potwierdzenie przez pracownika odbioru wynagrodzenia może mieć znaczenie dowodowe. Nie można bowiem wykluczyć, iż na przykład w przypadku konfliktu na linii pracodawca – pracownik, ten ostatni wystąpi na drogę sądową o wypłatę wynagrodzenia. Pomimo rzetelnego i terminowego regulowania należności pracowniczych pracodawca, który nie będzie dysponował podpisem pracownika poświadczającym odbiór wynagrodzenia, może w takiej sytuacji mieć duże trudności z udowodnieniem faktu wypłacenia pracownikowi pensji.

 

Odrębną kwestią jest obowiązek (pracodawcy) prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. W zakresie tej dokumentacji mieści się także dokumentacja dotycząca odbioru wynagrodzenia za pracę. Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika imienną kartę (listę) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą. Prawidłowo prowadzona dokumentacja nie musi w każdym przypadku zawierać podpisów pracownika. Tak dzieje się przykładowo w przypadku wypłaty wynagrodzenia w innej formie niż gotówką, np. przelewem na rachunek bankowy pracownika. Natomiast w wypadku gdy pracownik otrzymuje wypłatę gotówką, wydaje się, iż fakt ten powinien być potwierdzony jego podpisem. Brak takiego podpisu może wskazywać sądowi nieprawidłowości w prowadzonej dokumentacji. Nie będzie wystarczające zaznaczanie przez pracodawcę na liście nazwisk pracowników, który z nich otrzymał wypłatę. Należy przy tym wskazać na art. 281 pkt 6 Kodeksu pracy nakładający karę grzywny na pracodawcę, który nie prowadzi dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, a więc także związanych z wypłatą wynagrodzenia.

 

Reasumując – jak widać, nie jest konieczne posiadanie potwierdzenia pracownika o otrzymanym wynagrodzeniu. Jeśli jednak ten uda się do sądu – będzie trzeba ten fakt udowodnić. Świadkowie i raport kasowy będą pomocni.

 

Dobrze byłoby, gdyby firma posiadała regulamin wynagradzania, w którym taka opcja jest przewidziana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus sześć =

»Podobne materiały

Jak otrzymać zaświadczenie o wysokości zarobków?

Z powodu wypadku i otrzymywania renty oraz odszkodowania muszę otrzymywać z miejsca pracy zaświadczenia o wysokości zarobków. Skończyła mi się umowa, ale znów potrzebuję zaświadczenia. Jak je uzyskać, skoro pracodawca (dokładniej: dział kadr) odmawia wydania mi go? 

 

Zasiłek dla bezrobotnych a nagroda jubileuszowa

Jestem pracownikiem banku, gdzie jest wypłacana nagroda jubileuszowa. W latach 2000 oraz 2005 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych łącznie przez okres jednego roku. Przez 7 miesięcy miałam opłacane składki w KRUS, jako że mój mąż prowadził gospodarstwo rolne. Zakład pracy odmówił mi zaliczenia tych o

 

Premia uznaniowa a wynagrodzenie urlopowe

Od roku mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Wynagrodzenie to stała podstawa i premia uznaniowa, którą co miesiąc dostawałam. W zeszłym miesiącu złożyłam wypowiedzenie (miesięczny okres wypowiedzenia) i firma wysłała mnie na zaległy urlop. Z tego co czytałam, jeśli premia uznaniowa nie jest jedno

 

Zmiana stanowiska pracy i wynagrodzenia oddziałowej z konkursu

Jestem pielęgniarką oddziałową i powołano mnie na to stanowisko w drodze konkursu. Po 2 latach, ze względów oszczędnościowych, z dwóch oddziałów świadczących te same usługi zrobiono jeden i oddziałową została pani z równorzędnego oddziału, a mnie zdegradowano do pozycji koordynującej. Czy pracodawca

 

Pomyłkowo wypłacony ekwiwalent za urlop

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem nastąpiło za porozumieniem stron. Pracownikowi należało się 15 dni urlopu. Wykorzystał 12 z nich. Ekwiwalent należał się więc za 3 dni, omyłkowo jednak wypłacono go za cały okres, tj. 15 dni. Czy pracodawca może żądać zwrotu tej kwoty? W jakim terminie?

 

Zmiana płacy dla pracowników samorządowych w okresie chronionych

Księgowość szkoły przeniesiono do gminy i wraz z nią pracowników na zasadzie porozumienia między pracodawcami samorządowymi. Dwie osoby są chronione, jedna jest w zarządzie ZNP, a druga w wieku przedemerytalnym (brakuje jej 1 roku do emerytury). Osoby te miały stanowiska funkcyjne, czyli wynagrodzen

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »