Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak zapłaty za pracę na umowę-zlecenie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 26.09.2016

Pracowałam 3 miesiące w bistro-barze na umowę-zlecenie za 4 zł na godzinę, a do ręki 12 zł. Lecz za ostatni miesiąc w ogóle nie dostałam wypłaty, a przepracowałam prawie 200 godzin. W SMS-ach szef mnie wyśmiał i dodał, że i tak sprawy w sądzie nie wygram, bo splajtowali. Tyle tylko, że jego wspólnicy mają drugi bistro-bar. Byłam i tam, ale wspólnik odpowiedział, że nie ma pieniędzy i nie zapłaci. Ale co to mnie obchodzi jako byłego pracownika? Czy można tak długo nie wypłacać pensji? Wiem, że nie tylko mnie zalegają z wypłatami. Skontaktowałam się z byłymi pracownikami, m.in. z byłym menagerem, który jest w posiadaniu danych firmy z realnymi kwotami wypłat. Proszę o pomoc w odzyskaniu mojej zapłaty!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Skoro były pracodawca nie chce Pani zapłacić, jedyne co mogę w tej chwili doradzić to dwie drogi postępowania. Przede wszystkim skierowanie pozwu o zapłatę zaległości do sądu i to na pewno należałoby zrobić jak najszybciej, bo potem pozwów takich pewnie będzie więcej.

 

Proszę znaleźć świadków, najlepiej 2, 3, którzy potwierdzą, że widywali Panią podczas pracy, tak aby sąd mógł ustalić, że rzeczywiście pracę Pani wykonywała. Jeśli bowiem nie ma Pani umowy na papierze, list obecności i tym podobnych dokumentów, to rzeczywiście może mieć Pani problem z udowodnieniem pracy, tym bardziej wysokości wynagrodzenia, a same Pani zeznania to może być dla sądu zbyt mało. Natomiast świadkowie będą tu bardzo pomocni, mogą to być Pani współpracownicy czy też klienci, którzy Panią często widywali. Współpracownicy pewnie znają wielkości wynagrodzeń, więc mogliby potwierdzić, że otrzymywała Pani 12 a nie 4 zł.

 

Ponadto taka wiadomość tekstowa jak SMS też może być dowodem w sprawie. Jeśli w niej żądała Pani 12 zł, a byli pracodawcy nie zaprzeczyli żądaniu takiej stawki.

 

Druga rzecz, którą można zrobić, to posiłkować się pomocą Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy ma ona prawa kontrolne w stosunku do pracodawców, można zatem napisać pismo do inspekcji, w którym opisze Pani dokładnie, co miało miejsce, albo po prostu pójść osobiście.

 

Zgodnie z treścią art. 33 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy w wyniku ustaleń dokonanych w toku kontroli właściwy inspektor pracy wydaje decyzje, o których mowa w art. 11 pkt 1-4 i pkt 6-7 oraz art. 11a – tu wyjaśnię, że zgodnie z art. 11 pkt 7 inspektor ma prawo nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi; nakazy w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Inspektor pracy ma możliwość także wytaczania powództw o ustalenie stosunku pracy, a w mojej ocenie w Pani przypadku tak było – zastąpiono Pani umowę o pracę umową śmieciową, ale warunki do ustalenia umowy o pracę pewnie są. Może tego rodzaju działania ich po prostu wystraszą i skłonią do dobrowolnej zapłaty Pani wynagrodzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + 9 =

29.05.2020

podobno pip nie pomaga ludziom na umowie zlecenie

sss

»Podobne materiały

Wynagrodzenie za pracę i potwierdzenie wypłaty

Umowa z pewnym pracownikiem uległa rozwiązaniu pół roku temu. Ostatnie wynagrodzenie pracownik odebrał, ale nie podpisał wydruku z kadr (akurat go nie miałam pod ręką). Mam to zaznaczone w raporcie kasowym i spisałam z sekretarką oświadczenie. Teraz pracownik żąda „zaległej” wypłaty. Co

 

Urlop macierzyński a prawo do trzynastki

W 2011 r. byłam na urlopie macierzyńskim. Nie przepracowałam 6 miesięcy i nie dostałam „trzynastki”. Czy po wyroku TK z 2012 r. moja sytuacja uległa zmianie, tj. czy mam prawo do trzynastki?

 

Brak dodatku podczas pracy zdalnej w czasie pandemii

Pracuję w młodzieżowym ośrodku socjoterapii. W związku z pandemią realizujemy zajęcia dydaktyczne i wychowawcze zdalnie. Od marca nie mamy wypłacanego dodatku za trudne warunki pracy. Dyrektor nie poinformował nas, że przez czas zdalnej nauki nie będzie on wypłacany. Jakie konsekwencje ten fakt za s

 

Czy przysługuje mi dodatek wyrównawczy?

Urodziłem się w 1950 r. i jestem pod ochroną przedemerytalną. Zostałem przeniesiony na inne stanowisko pracy. W związku z tym moje wynagrodzenie zmniejszyło się o ok. 600 zł. Czy przysługuje mi dodatek wyrównawczy?

 

Zwrot nadpłaty wynagrodzenia

Sprawa dotyczy zwrotu nadpłaty wynagrodzenia. W marcu przebywałam przez dwa tygodnie na zwolnieniu chorobowym (nie naliczono zasiłku chorobowego). Z dniem 31 marca wygasła moja umowa o pracę; wypłacono mi wynagrodzenie za ostatni miesiąc. Teraz otrzymałam jednak świadczenie chorobowe oraz wezwanie d

 

Zasiłek dla bezrobotnych a nagroda jubileuszowa

Jestem pracownikiem banku, gdzie jest wypłacana nagroda jubileuszowa. W latach 2000 oraz 2005 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych łącznie przez okres jednego roku. Przez 7 miesięcy miałam opłacane składki w KRUS, jako że mój mąż prowadził gospodarstwo rolne. Zakład pracy odmówił mi zaliczenia tych o

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »