Sprzedaż nieruchomości z zajęciem w księdze wieczystej

• Data: 24-02-2024 • Autor: Adam Dąbrowski

Jestem właścicielką nieruchomości w mieście i przygotowuję się do jej sprzedaży. Jest kupiec poważnie zainteresowany szybką transakcją. Nie wiem jednak, jak należy sprzedać nieruchomość z zajęciem w księdze wieczystej. W KW mojej nieruchomości jest wpisane zajęcie w wysokości ok. 7500 zł. Umówiłam się ze sprzedającym, że obniżę cenę o kwotę tego zajęcia, bo nie mam pieniędzy na spłatę. Wiem, że tak można, ale chciałabym się dowiedzieć, co po sprzedaży. Jaka będzie sytuacja, gdy kupujący kupi nieruchomość z tym wpisem w KW? Jaka jest dalsza procedura, aby doszło do spłaty długu i uaktualnienia księgi wieczystej? Wspomniałam, że zamierzam obniży cenę o wartość zajęcia w KW, aby kupujący zapłacił ją komornikowi po zakupie, a następnie wystąpił o wykreślenie wzmianki. Czy kwota zajęcia może różnić się od tej do rzeczywistej do zapłaty?

Sprzedaż nieruchomości z zajęciem w księdze wieczystej

Cena nieruchomości obniżona o kwotę zajęcia komorniczego

W dziale III księgi wieczystej nieruchomości jest wpis o tym, że toczy się egzekucja wobec Pani jako jej właścicielki oraz który komornik prowadzi to postępowanie.

Umówienie się ze sprzedającym na obniżenie ceny nie spowoduje zniknięcia wpisu. Obniżenie ceny nie stanowi także spłaty zobowiązania u komornika. A skutkiem tego jest to, że wpis nadal będzie w KW.

Jeżeli nie dojdzie do zakończenia egzekucji wskutek całkowitej zapłaty długu (z odsetkami i kosztami), to nie ma szansy na to, aby Pani obecnie lub nabywca samodzielnie dokonał takiego wykreślenia po sprzedaży. Przy obniżeniu ceny musiałaby Pani dokonać wpłaty u komornika całego zobowiązania z kosztami. Wtedy doszłoby do zakończenia egzekucji. A taka wpłata zależna byłaby tylko od Pani.

Bez tej wpłaty egzekucja toczyłaby się nadal i wzmianka o zajęciu nadal figurowałaby w KW. A wierzyciel miałby prawo prowadzić egzekucje z tej nieruchomości – albowiem zbycie po zajęciu nie powoduje zniknięcia wpisu. Artykuł 930 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) stanowi:

„Rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie, a kolejni wierzyciele dłużnika mogą przyłączyć się do prowadzonej egzekucji. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.”

Wykreślenia wzmianki o wszczęciu egzekucji

Wykreślenia wzmianki o wszczęciu egzekucji dokonuje się składając do sądu stosowny wniosek. Wykreślenie wzmianki o wszczęciu egzekucji może nastąpić w przypadku, gdy m.in.: doszło do ukończenia postępowania egzekucyjnego w inny (jakikolwiek) sposób niż poprzez umorzenie np. poprzez spłatę całości zadłużenia bez potrzeby sprzedaży licytacyjnej nieruchomości.

Teoretycznie zobowiązanym do wykreślenia tej wzmianki jest komornik, który prowadził egzekucję z nieruchomości. Ma on obowiązek złożyć odpowiedni wniosek wraz z postanowieniem o umorzeniu bądź zakończeniu egzekucji. Postanowienie musi być prawomocne. Kodeks postępowania cywilnego wskazuje:

Art. 924. (…) § 2. W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego lub ukończenia egzekucji w inny sposób niż przez umorzenie komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów. Obowiązek poprawienia lub uzupełnienia wniosku spoczywa na komorniku.”

Gdy toczy się egzekucja, to podstawą wykreślenia jest np.: postanowienie komornika o zakończeniu postępowania wskutek całkowitego zaspokojenia. W praktyce, bazując na przepisach przejściowych, komornicy podejmują takie działania na wniosek dłużnika albo wierzyciela wszczynającego egzekucję z tej samej nieruchomości. Trzeba po prostu tego pilnować.

O wiele rozsądniejsze jest ustalenie, że część należnej kwoty zapłaty kupujący przekaże bezpośrednio na rachunek komornika ze wskazaniem danych dłużnika i sygnatury akt postępowania. Po wydaniu postanowienia o zakończeniu egzekucji Pani już nie będzie właścicielem, będzie nim nabywca i to on będzie miał prawo wystąpić z wnioskiem o wykreślenie wzmianki o egzekucji, dysponując postanowieniem o zakończeniu egzekucji. Komornik wyda mu odpis jako zainteresowanemu dokonaniem wykreślenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Kwota zajęcia plus koszty komornicze

Odpowiadając na Pani ostatnie pytanie: jeżeli nabywca przekaże komornikowi nie tyle kwotę 7500 zł, ale kwotę wyższą – wystarczającą na pokrycie niezależności głównej, odsetek, kosztów egzekucji, ubocznych (np. w razie wyroku sądowego – kosztów sądowych, zastępstwa) – to dojdzie do zakończenia egzekucji. Bowiem należy mieć świadomość, że kwota wpisana w KW z zasady nie stanowi odzwierciedlenia kwoty, jaką trzeba wpłacić komornikowi. Komornik wpisuje należność główną z opisem ewentualnych należności pobocznych (np. odsetki). A do tego i tak zawsze trzeba doliczyć koszty postępowania egzekucyjnego i wynagrodzenie komornika.

Informacja o kwocie do wpłaty – aby postępowanie zostało zakończone – jest do uzyskania u komornika na określony dzień (z każdym następnym dniem ulega ona zmianie).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek Anny i Marcina

Anna i Marcin byli zainteresowani kupnem mieszkania, które miało zajęcie komornicze w księdze wieczystej. Zdecydowali się na zakup, po czym bezpośrednio skontaktowali się z komornikiem prowadzącym postępowanie. Ustalili, że część kwoty zapłaty za mieszkanie zostanie przelana bezpośrednio na rachunek komornika, co miało na celu spłacenie długu wraz z kosztami egzekucyjnymi. Po spłacie, na ich wniosek, komornik wystąpił z wnioskiem o wykreślenie zajęcia z księgi wieczystej, co umożliwiło im czysty i bezproblemowy zakup.

Historia Jacka

Jacek sprzedawał działkę, na której księga wieczysta wykazywała zajęcie komornicze za długi zaciągnięte przez poprzedniego właściciela. Przed sprzedażą, Jacek nie był w stanie samodzielnie spłacić długu, więc obniżył cenę działki o równowartość zobowiązań. Kupujący, świadomy sytuacji, zgodził się na takie warunki. Po transakcji, dokonał on wpłaty bezpośrednio do komornika. Dzięki tej operacji, zajęcie zostało usunięte z księgi wieczystej po kilku tygodniach, gdy komornik potwierdził całkowitą spłatę długu.

Dylemat Beaty

Beata, chcąc sprzedać swoje mieszkanie z obciążeniem komorniczym, zetknęła się z niechęcią wielu potencjalnych kupujących. W końcu znalazła nabywcę, który był gotów przejąć proces spłaty długu. Postanowili, że część kwoty zakupu mieszkania zostanie przekazana bezpośrednio na konto komornika. Po wykonaniu transakcji i spłacie całkowitej należności, nabywca uzyskał od komornika dokumenty niezbędne do wykreślenia zajęcia z księgi wieczystej. Proces ten wymagał dodatkowego czasu i zaangażowania, ale ostatecznie pozwolił na przejęcie nieruchomości bez dalszych obciążeń.

Podsumowanie

Sprzedaż nieruchomości z zajęciem w księdze wieczystej wymaga starannego podejścia i współpracy z komornikiem. Odpowiednie przygotowanie do transakcji, w tym ustalenie z kupującym warunków pokrycia długu i jego bezpośrednia wpłata na rachunek komornika, może umożliwić skuteczne wykreślenie wzmianki o zajęciu. Kluczowe jest zrozumienie, że cena nieruchomości obniżona o kwotę zajęcia nie zwalnia z obowiązku jej spłaty, a wykreślenie zajęcia możliwe jest po całkowitej zapłacie długu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprzedaży nieruchomości z zajęciem komorniczym? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism. Zespół doświadczonych prawników zapewni Ci wsparcie na każdym etapie transakcji, gwarantując bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi przepisami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296