Czy opiekun prawny też opłaca DPS? Uwzględnienie kryterium dochodowego

• Opublikowano: 29-09-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Moja matka ma 94 lata, została ubezwłasnowolniona z powodu głębokiego otępienia, jest niepełnosprawna, wymaga całodobowej opieki, porusza się na wózku, obecnie mieszka w DPS-ie. Dopłaty za pobyt w placówce dokonuje czwórka z pięciu dzieci posiadająca kryterium dochodowe. Zgodziłam się zostać opiekunem prawnym mojej matki. Czy jako opiekun zostanę zwolniona z płatności za pobyt matki w DPS-sie? Reszta rodzeństwa posiada wystarczające kryterium dochodowe na pokrycie pobytu. Jeśli zostanę zwolniona z płatności, czy moja dwójka dzieci będzie wzywana do płatności?

Czy opiekun prawny też opłaca DPS? Uwzględnienie kryterium dochodowego

Umieszczenie osoby w DPS-ie

Opłaty w DPS-ie nie mają nic wspólnego z faktem bycia opiekunem osoby ubezwłasnowolnionej.

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej „osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej”. „Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej oraz decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej” (art. 59 ust. 1). Natomiast „decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy prowadzącej dom pomocy społecznej lub starosta powiatu prowadzącego dom pomocy społecznej. W przypadku regionalnych domów pomocy społecznej decyzję wydaje marszałek województwa” (ust. 2).

Ponoszenie opłat za DPS

Zgodnie z art. 61 ust. 2 „opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą: mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu; małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą na podstawie art. 103 ust. 2 u.p.s. – w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium – w przypadku zaś osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym, że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie; gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez wymienione wyżej osoby”.

Może Pani wnioskować o zmianę decyzji o odpłatności, jeśli zmieniła się Pani sytuacja finansowa. Lecz ustanowienie Pani opiekunem prawnym nie stanowi przesłanki do zwolnienia Pani z opłat.