Świadczenia po śmierci rodzica

• Data: 16-03-2024 • Autor: Bogusław Nowakowski

Zmarła moja teściowa. Zasiłek pogrzebowy z ZUS wzięła siostra męża. Chciałabym zapytać, czy nam, mężowi i mnie, też się coś należy –  jakiś zasiłek albo odszkodowanie z PZU lub z ZUS. Jeśli tak, to w jakim terminie można składać podanie?

Świadczenia po śmierci rodzica

Umowa ubezpieczenia na wypadek śmierci rodzica

PZU jest dzisiaj jednym z wielu zakładów ubezpieczeniowych. O ile ma się zawartą z nim umowę ubezpieczenia oraz opłaca składki, można liczyć na określone w umowie świadczenie (odszkodowanie).

W przypadku Pani małżonka musiałby on mieć zawartą z PZU lub z innym ubezpieczycielem umowę ubezpieczenia przewidującą świadczenie dla niego w przypadku śmierci jego matki. Bez takiej umowy małżonkowi nie należy się od PZU (a także innych ubezpieczycieli) żadne świadczenie z tego tytułu.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy z ZUS?

ZUS z kolei, w przypadku śmierci wypłaca świadczenie w postaci zasiłku pogrzebowego. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

  1. osoby mającej ustalone prawo do emerytury lub renty,
  2. osoby mającej ustalone prawo do emerytury pomostowej,
  3. ubezpieczonego, w tym ubezpieczonego z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
  4. osoby mającej ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  5. osoby, która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
  6. członka rodziny osoby wymienionej w pkt. 1-4,
  7. osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
  8. cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych pobierającej świadczenie pieniężne,
  9. osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
  10. członka rodziny osoby wymienionej w pkt. 9,
  11. osoby pobierającej rentę socjalną,
  12. osoby, która zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
  13. osoby pobierającej rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
  14. członka rodziny osoby wymienionej w pkt. 13.

Członkami rodziny są:

  • małżonek (wdowa i wdowiec),
  • rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające,
  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci,
  • rodzeństwo,
  • dziadkowie,
  • wnuki,
  • osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Dokumenty wymagane do wypłaty zasiłku pogrzebowego

Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego są, m.in.:

  • wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego,
  • skrócony odpis aktu zgonu, odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe albo odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe,
  • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem,
  • dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo zgłaszającego wniosek z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane).

Wysokość zasiłku

Zasiłek pogrzebowy przysługuje:

  • członkowi rodziny – 4000 zł, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu;
  • osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

Kto otrzyma zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy nie jest wypłacany każdemu członkowi rodziny wskazanemu powyżej. Zasiłek przysługuje (i jest wypłacany) osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

Prawdopodobnie siostra Pani małżonka miała faktury za pogrzeb na siebie i stąd nabyła prawo do zasiłku pogrzebowego. W takim przypadku ZUS nie wypłaca zasiłku pogrzebowego lub jego części innym członkom rodziny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Kiedy wygasa prawo do zasiłku pogrzebowego?

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie nie było możliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Dokumentem potwierdzającym te okoliczności lub przyczyny jest zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku.

Przykłady

Przykład 1 - Świadczenie po zmarłym rodzicu

Po śmierci Pana Jana, który był emerytem, jego córka, Pani Anna, zdecydowała się zorganizować pogrzeb. Ponieważ pokryła wszystkie koszty związane z ceremonią, postanowiła ubiegać się o zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Przygotowała potrzebne dokumenty, w tym skrócony odpis aktu zgonu ojca oraz rachunki potwierdzające poniesione koszty. Wniosek złożyła miesiąc po pogrzebie. ZUS, po sprawdzeniu dokumentacji, przyznał jej zasiłek pogrzebowy, który częściowo pokrył wydatki związane z pochówkiem.

Przykład 2 - Odszkodowanie z ubezpieczenia

Po nagłej śmierci Pani Katarzyny, jej syn, Michał, odkrył, że matka miała zawartą umowę ubezpieczenia na życie w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Michał, jako beneficjent wskazany w umowie, skontaktował się z ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się o procedurze ubiegania się o świadczenie. Po przedstawieniu wymaganych dokumentów, w tym aktu zgonu matki, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło mu odszkodowanie. Dzięki temu Michał mógł pokryć nie tylko koszty związane z pogrzebem, ale również uzyskał wsparcie finansowe na najbliższy czas.

Przykład 3 - Brak uprawnień do świadczeń

Pani Dorota po śmierci swojego wujka, który był emerytem, zastanawiała się, czy może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy z ZUS, mimo że to kuzyn pokrył koszty pogrzebu. Po konsultacji z pracownikiem ZUS dowiedziała się, że zasiłek przysługuje wyłącznie osobie, która poniosła bezpośrednie koszty związane z pochówkiem. Ponieważ Pani Dorota nie miała żadnych faktur ani dowodów poniesionych kosztów, nie przysługiwało jej to świadczenie. Pomimo początkowego rozczarowania, zrozumiała, że takie zasady mają na celu sprawiedliwe rozdzielenie świadczeń.

Podsumowanie

Artykuł wyjaśnia, jakie świadczenia mogą przysługiwać bliskim po śmierci rodzica, koncentrując się na zasiłku pogrzebowym z ZUS oraz odszkodowaniach z ubezpieczeń na życie, takich jak w PZU. Kluczowe jest posiadanie odpowiedniej umowy ubezpieczeniowej oraz spełnienie warunków do otrzymania zasiłku pogrzebowego, który przysługuje osobie pokrywającej koszty pogrzebu. W artykule podkreślono również ważność zgłoszenia wniosku w określonym terminie oraz dostarczenia niezbędnych dokumentów.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu świadczeń po stracie bliskiego? Nasz zespół ekspertów prawnych oferuje konsultacje online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism. Skorzystaj z naszej wiedzy, aby upewnić się, że otrzymasz wszystko, na co masz prawo. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Zasiłek pogrzebowy ZUS - https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-pogrzebowy