Uzyskanie duplikatu książeczki wojskowej

Mój ojciec stara się o wcześniejszą emeryturę z racji 15 przepracowanych lat w warunkach szczególnych. ZUS wymaga od niego przedłożenia książeczki wojskowej, którą niestety nie dysponujemy (zagubiła się). Czy mamy w tej sytuacji starać się o wydanie duplikatu książeczki wojskowej, czy też o zaświadczenie o przebiegu służby wojskowej wydawane przez Wojskową Komendę Uzupełnień? Do jakiego organu konkretnie mam się zwrócić, aby otrzymać stosowny dla ZUS-u u dokument?

Uzyskanie duplikatu książeczki wojskowej

Czy WKU wystawia duplikat książeczki wojskowej?

Książeczka wojskowa jest wojskowym dokumentem osobistym. Stanowi tak ustawa o  powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 144) z dnia 21 listopada 1967 r. oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia: rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie doręczania wojskowych dokumentów osobistych i trybu postępowania z tymi dokumentami oraz rozporządzenie z dnia  24 sierpnia 2004 r. w sprawie wojskowego dokumentu osobistego.

Jak uzyskać duplikat książeczki wojskowej?

Powiadomienie o utracie takiego dokumentu musi złożyć osoba, która kiedykolwiek miała książeczkę wojskową i aktualnie nie pełni czynnej służby wojskowej. WKU wystawia duplikat książeczki wojskowej po złożeniu wymaganych w tym celu dokumentów, a są to:

  • formularz powiadomienia WKU o utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej;
  • zdjęcie o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy;
  • dokument tożsamości;
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie duplikatu.

Rozporządzenie w sprawie wojskowego dokumentu osobistego stanowi, iż ewidencję wydanych i zwróconych książeczek wojskowych prowadzi wojskowy komendant uzupełnień w formie wpisów do książki ewidencji przychodu i rozchodu druków ścisłego zarachowania lub w formie elektronicznej.

Posiadacz książeczki wojskowej na żądanie uprawnionych organów wojskowych dokonuje jej zwrotu osobiście lub, w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających osobisty zwrot książeczki wojskowej, za pośrednictwem pełnoletniego członka rodziny, niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania żądania w tej sprawie.

W książeczce wojskowej wpisuje się dane osobowe jej posiadacza, dane dotyczące organu wydającego książeczkę wojskową oraz informacje dotyczące powszechnego obowiązku obrony i przebiegu czynnej służby wojskowej.

Utrata książeczki wojskowej

Kiedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo utraty książeczki wojskowej, należy zgłosić zagubienie książeczki wojskowej w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Adresy WKU można znaleźć na stronie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego http://sgwp.wp.mil.pl/pl/39.html.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie doręczania wojskowych dokumentów osobistych i trybu postępowania z tymi dokumentami o utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej jej posiadacz jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić osobiście wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Wojskowy komendant uzupełnień w takim wypadku wydaje osobie składającej zawiadomienie duplikat książeczki wojskowej. Osoba, której wydano duplikat książeczki wojskowej, uiszcza opłatę skarbową określoną w odrębnych przepisach.