Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodpłatna pomoc męża w działalności gospodarczej

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 05.10.2018

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (ryczałt), chciałabym korzystać z nieodpłatnej pomocy mojego męża, by jednocześnie uniknąć opłat ZUS dla osoby pomagającej. Czy jest taka możliwość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Nieodpłatna pomoc męża w działalności gospodarczej

Wszystko zależy od tego, czy pomoc Pani męża ma być sporadyczna, marginalna czy stała i chcecie podzielić się obowiązkami, aby wykonywał to samo co Pani, na zmianę z Panią.

 

W temacie zatrudnienia własnego małżonka można podpisać umowę o pracę lub zlecenie lub nie potrzeba żadnej umowy, bowiem pod kątem ubezpieczeń społecznych – stała współpraca przy działalności jest traktowana jako współpraca i wiąże się ze składkami.

 

Podobnie wypowiedział się sąd w sprawie III AUa 832/15:

 

„Nie może zatem w sensie prawnym stanowić współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej sporadyczne, podejmowane okazjonalnie, zajmujące nikłą ilość czasu wystawianie faktur czy doraźne wydawanie towaru. Ponadto sąd II instancji zaakcentował, że jedynie aktywność małżonka przedsiębiorcy przynosząca mu określone, stałe dochody może być uznana za współpracę w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o sus. W konsekwencji rodzi wymóg podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu w myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o sus. W tej sprawie tego jednak nie było. Dlatego Sąd Apelacyjny uznał, że czynności, jakie wykonywał odwołujący się mąż, ich częstotliwość i rozmiar nie pozwalają przyjąć, że spełniał kryterium współpracy przy działalności prowadzonej przez żonę w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o sus”.

 

Jak stanowi art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009r., nr 205, poz. 1585 ze zm.), „za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz współpracującą przy prowadzeniu tej działalności”.

 

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 13 pkt 5 powołanej ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osobami z nimi współpracującymi od dnia rozpoczęcia tej współpracy.

 

Chociaż cytowana ustawa nie zawiera legalnej definicji „współpracy przy prowadzeniu działalności”, jednakże definicja ta została wypracowana przez orzecznictwo Sądu Najwyższego, który w wyroku z dnia 6 stycznia 2009 r. (sygn. akt II UK 134/08, OSNP 2010/13-14/170) uznał, iż cechami konstytutywnymi pojęcia „współpraca przy działalności gospodarczej”, o której mowa w 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są występujące łącznie: a) istotny ciężar gatunkowy działań współpracownika, które nie mogą mieć charakteru wtórnego, b) bezpośredni związek z przedmiotem działalności gospodarczej, c) stabilność i zorganizowanie oraz d) znaczący czas i częstotliwość podejmowanych robót.

 

Za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczą powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uznać należy taką pomoc udzieloną przedsiębiorcy przez jego małżonka, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia ich współdziałanie przy tym przedsięwzięciu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 2008 r., sygn. akt II UK 286/07, OSNP 2009/17-18/241).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus IV =

»Podobne materiały

Składki na urlopie wychowawczym

Do niedawna korzystałam z urlopu rodzicielskiego, obecnie przebywam na zaległym urlopie wypoczynkowym. Po tym terminie chciałabym skorzystać z urlopu wychowawczego. Zatrudniona jestem w oparciu o umowę o prace na czas nieokreślony w wymiarze całego etatu. Proszę o informacje, czy jako współwłaścicie

Dobrowolne ubezpieczenie i przyznanie się w ZUS-ie do winy

Planuję zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wcześniej byłam kilka lat nieubezpieczona. W 2013 prowadziłam jednoosobową działalność. Nie zgłosiłam się jednak do składek (adres poza Polską). Czy jeżeli przyznam się do tego i zapłacę zaległe składki, to moje ubezpieczenie dobrowolne

Rozpoczęcie nowej pracy na urlopie wychowawczym a kolejna ciąża

W tej chwili przebywam na urlopie wychowawczym. Właśnie rozpoczęłam pracę na cały etat u nowego pracodawcy. Na dodatek ostatnio dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy po zakończonym urlopie wychowawczym i w trakcie zatrudnienia u obecnego pracodawcy mogę jednocześnie przebywać za zwolnieniu lekars
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »