Partner wyrzucił mnie z jego domu - jakie mam prawa?

Przez kilka lat mieszkałam wraz z synem z moim partnerem. Nie pracowałam, bo tak się umówiliśmy – on zarabia, ja zajmuję się domem. Przelewał mi pieniądze na moje wydatki. Nie byłam jednak u niego zameldowana. Dziś wysłał moje rzeczy do mojej mamy, zmienił zamki – właściwie parter wyrzucił mnie z domu. Jakie mam teraz prawa? Czy powinien mnie teraz utrzymywać przez jakiś czas?

Partner wyrzucił mnie z jego domu - jakie mam prawa?

Fot. Fotolia

Czy matka wspólnego dziecka może żądać alimentów na siebie od byłego partnera?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż z uwagi na fakt, iż nie pozostawaliście Państwo w związku małżeńskim, lecz partnerskim, który jednak nie jest uregulowany prawnie, nie znajduje do Pani zastosowanie przepis art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego odnoszący się do alimentowania małżonków w sytuacjach prawem przewidzianych. Zdaję sobie sprawę z faktu, iż może się Pani czuć skrzywdzona i zapewne Pani odczucia są usprawiedliwione, ale musi Pani zdawać zrozumieć, że de facto łożenie na Panią przez dotychczasowego partnera miało charakter dobrowolny i nie ma Pani możliwości egzekwowania tych środków na tym etapie postępowania.

Alimenty na dziecko

Jedyne, co może Pani w chwili obecnej wyegzekwować, to alimenty na dziecko. Ustalając usprawiedliwione potrzeby dziecka, winna je Pani podzielić na koszty indywidualne i koszty wspólne (tzw. mieszkaniowe). W ramach kosztów indywidualnych winna Pani wskazać na:

  • wyżywienie,
  • odzież,
  • środki higieniczne i kosmetyczne,
  • lekarstwa, witaminy,
  • hobby,
  • wyjazdy szkolne,
  • komitet rodzicielski,
  • wyprawkę szkolną i przybory szkolne.

Koszty wspólne to koszty mieszkaniowe, które stanowią wynik dzielenia sumy łącznych zobowiązań mieszkaniowych (czynsz, podatek od nieruchomości, media, kredyt itp.).

Od czego zależy wysokość alimentów jakie sąd może orzec na dziecko?

Istotne znaczenie dla wysokości alimentów zasądzonych na rzecz dziecka będą miały możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego do alimentów. Ustawodawca w sposób jednoznaczny posługuje się sformułowaniem, iż zakres świadczeń alimentacyjnych jest m.in. uzależniony od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy kojarzyć z wysokością faktycznych zarobków bądź też czystego dochodu z majątku. W ocenie zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego mieszczą się także te niewykorzystane, jeżeli tylko są realne, a potrzebom uprawnionych zobowiązany nie jest w stanie sprostać posiadanymi środkami. Możliwości zarobkowe to zarówno te przybierające postać pieniężną, jak i te, pobierane w naturze. Wynagrodzeniem są także świadczenia uzupełniające wynagrodzenie podstawowe (premie, dodatki, tzw. trzynasta pensja, nagroda jubileuszowa itp.).

Ma Pani ułatwione zadanie, bowiem ojciec dziecka przekazywał na rzecz Pani i dziecka określoną kwotę. W chwili obecnej musi Pani ocenić, jaka część przekazywanej dotychczas kwoty była wykorzystywana na utrzymanie Pani, a jaka na utrzymanie dziecka. Ponadto należałoby ocenić standard dotychczasowego życia, gdyż dziecko ma prawo do życia na tym samym poziomie co ojciec.