.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nowe obowiązki a brak dodatkowego wynagrodzenia

• Autor: Monika Cieszyńska

Jestem instruktorem terapii i zastępcą kierownika. Przez najbliższy rok pełnię ponadto obowiązki kierownika. Z tego tytułu nie mam żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Czy w związku z dodatkowym pełnieniem obowiązków kierownika nie należy się dodatkowe wynagrodzenie lub dodatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nowe obowiązki a brak dodatkowego wynagrodzenia

Czy pracodawca powinien przyznać dodatkowe wynagrodzenie pracownikowi po powierzeniu mu dodatkowych funkcji?

Nie ma żadnego przepisu, który wprost przy powierzeniu dodatkowych funkcji pracownikowi nakazywałby przyznanie dodatkowego wynagrodzenia. Niemniej taki obowiązek możemy wyinterpretować za pomocą wykładni językowej z art. 78 Kodeksu pracy, który nakazuje tak ustalać wynagrodzenie za pracę, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

 

Tym samym skoro zwiększyły się Pana obowiązki pracownicze i jakość świadczonej pracy, to przysługuje Panu roszczenie o wyższe wynagrodzenie. Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Mianowicie:

  • W uchwale z 30.12.1986 r. (III PZP 42/86) Sąd Najwyższy orzekł, iż: „Wynagrodzenie jest to świadczenie konieczne, o charakterze przysparzająco-majątkowym, które pracodawca jest zobowiązany wypłacać okresowo pracownikowi w zamian za wykonaną pracę, świadczoną w ramach stosunku pracy, odpowiednio do rodzaju, ilości i jakości pracy”.
  • W wyroku 9.12.1999 r. (I PKN 403/99): „Przejęcie obowiązków innego pracownika bez uzgodnienia z pracodawcą nie uzasadnia roszczenia o zwiększenie wynagrodzenia”, ale przeciwnie – przejęcie obowiązków innego pracownika z woli pracodawcy uzasadnia roszczenie o zwiększenie wynagrodzenia.

Zmiana warunków pracy bez zmiany treści umowy o pracę

Nadto uważam, że powierzenie pracownikowi nowych obowiązków winno być odzwierciedlone w dotychczasowej umowie o pracę na zasadzie porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Z tym że należy pamiętać, iż zmiana warunków pracy będzie prawidłowa, a tym samym możliwa, tylko wówczas, gdy pracownik ze wszystkich swoich obowiązków, w tym z dodatkowych, będzie mógł się wywiązać w granicach obowiązujących go norm czasu pracy. Zmiana wysokości płacy również powinna zostać wyrażona w umowie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu