Nowe obowiązki a brak dodatkowego wynagrodzenia

• Autor: Monika Cieszyńska

Jestem instruktorem terapii i zastępcą kierownika. Przez najbliższy rok pełnię ponadto obowiązki kierownika. Z tego tytułu nie mam żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Czy w związku z dodatkowym pełnieniem obowiązków kierownika nie należy się dodatkowe wynagrodzenie lub dodatek?

Nowe obowiązki a brak dodatkowego wynagrodzenia

Czy pracodawca powinien przyznać dodatkowe wynagrodzenie pracownikowi po powierzeniu mu dodatkowych funkcji?

Nie ma żadnego przepisu, który wprost przy powierzeniu dodatkowych funkcji pracownikowi nakazywałby przyznanie dodatkowego wynagrodzenia. Niemniej taki obowiązek możemy wyinterpretować za pomocą wykładni językowej z art. 78 Kodeksu pracy, który nakazuje tak ustalać wynagrodzenie za pracę, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Tym samym skoro zwiększyły się Pana obowiązki pracownicze i jakość świadczonej pracy, to przysługuje Panu roszczenie o wyższe wynagrodzenie. Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Mianowicie:

  • W uchwale z 30.12.1986 r. (III PZP 42/86) Sąd Najwyższy orzekł, iż: „Wynagrodzenie jest to świadczenie konieczne, o charakterze przysparzająco-majątkowym, które pracodawca jest zobowiązany wypłacać okresowo pracownikowi w zamian za wykonaną pracę, świadczoną w ramach stosunku pracy, odpowiednio do rodzaju, ilości i jakości pracy”.
  • W wyroku 9.12.1999 r. (I PKN 403/99): „Przejęcie obowiązków innego pracownika bez uzgodnienia z pracodawcą nie uzasadnia roszczenia o zwiększenie wynagrodzenia”, ale przeciwnie – przejęcie obowiązków innego pracownika z woli pracodawcy uzasadnia roszczenie o zwiększenie wynagrodzenia.

Zmiana warunków pracy bez zmiany treści umowy o pracę

Nadto uważam, że powierzenie pracownikowi nowych obowiązków winno być odzwierciedlone w dotychczasowej umowie o pracę na zasadzie porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Z tym że należy pamiętać, iż zmiana warunków pracy będzie prawidłowa, a tym samym możliwa, tylko wówczas, gdy pracownik ze wszystkich swoich obowiązków, w tym z dodatkowych, będzie mógł się wywiązać w granicach obowiązujących go norm czasu pracy. Zmiana wysokości płacy również powinna zostać wyrażona w umowie.