.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Brak podłączenia do kanalizacji a pobieranie opłat za ścieki

Moim problemem jest bezzasadne pobieranie opłat za odprowadzanie ścieków przez zakład komunalny. Otóż na posesji posiadam bezodpływowy zbiornik na ścieki (szambo), który regularnie opróżniam (mam rachunki za wywóz nieczystości). Kilka lat temu na ulicy założona została kanalizacja. Dom, w którym mieszkam, nie został podłączony, mimo to miejscowy zakład komunalny wystawia mi faktury za odbiór nieczystości płynnych i zmusza mnie do ich płacenia. Czy takie bezzasadne pobieranie opłat za odprowadzanie ścieków przez zakład komunalny jest w ogóle zgodne z prawem? Nie mam nawet podpisanej umowy z zakładem komunalnym na odbiór nieczystości płynnych.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Po analizie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, iż nie sposób doszukać się zasadności roszczeń zakładu komunalnego względem Pana za wywóz nieczystości płynnych, a zatem jest bezzasadne pobieranie opłat za odprowadzanie ścieków przez zakład komunalny.

 

Wskazać bowiem należy, iż w opisanej przez Pana sytuacji nie wiąże Pana z tym zakładem żaden stosunek zobowiązaniowy (np. umowa), a zatem brak również jakiejkolwiek podstawy prawnej, aby obciążać Pana kosztami usługi, która dodatkowo w rzeczywistości nie jest na Pana rzecz wykonywana, gdyż Pański budynek nie jest w ogóle podłączony do systemu kanalizacji.

 

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby zwrócił się Pan na piśmie (listem poleconym) do zakładu komunalnego o wskazanie Panu podstawy prawnej wysuwanych względem Pana roszczeń, wskazując, iż nie tylko nie korzysta Pan z usług zakładu, ale wręcz nie ma Pan ku temu możliwości, gdyż Pańska nieruchomość nie jest skanalizowana i posiada Pan własny system odprowadzania ścieków. Do czasu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji nie powinien Pan także regulować żadnych z przedstawianych Panu rachunków.

 

Po uzyskaniu odpowiedzi od zakładu komunalnego możliwe będzie bardziej szczegółowe przeanalizowanie jego roszczeń wobec Pana oraz zbadanie ich zasadności. Na obecną chwilę wydaje się bezzasadne pobieranie opłat za odprowadzanie ścieków.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Krzysztof Bigoszewski

Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu