Przeniesienie stopnia wojskowego na odpowiedni stopień w Policji – art. 56 ustawy o Policji

• Autor: Grzegorz Kałczuga

Mam pytanie dotyczące przeniesienia stopnia wojskowego podporucznika na stopień podkomisarza Policji. Otóż kiedy pół roku temu zostałem przyjęty do służby w Policji posiadałem stopień wojskowy starszego kaprala podchorążego. Natomiast stopień podporucznika Wojska Polskiego otrzymałem przed miesiącem. Napisałem wniosek o zweryfikowanie mojego stopnia podporucznika na stopień podkomisarza, ale decyzja KGP jest negatywna, ponieważ nie spełniam warunków art. 56 ustawy o Policji, według niego powinienem mieć ten stopień przed przyjęciem do służby.

Wiem, że jednostka wojskowa, w której odbywałem szkolenia, złożyła wniosek o mianowanie mnie na pierwszy stopień oficerski już rok wcześniej, czyli przed przyjęciem do Policji, ale samo mianowanie od Prezydenta RP otrzymałem rzeczywiście dopiero przed miesiącem. Chciałbym się odwołać od decyzji KGP do MSWiA. Czy według Państwa mam szansę na uznanie mojego stopnia wojskowego i otrzymanie równorzędnego stopnia oficerskiego w Policji? Proszę zauważyć, że według tych przepisów, aby teraz zostać podkomisarzem, nie pozostawałoby mi nic innego jak zwolnić się ze służby, a następnie przejść od początku całą procedurę przyjęcia łącznie z kursem podstawowym – czy to nie zakrawa na paradoks?

Przeniesienie stopnia wojskowego na odpowiedni stopień w Policji – art. 56 ustawy o Policji

Przyjęcie do policji osoby posiadającej stopień wojskowy

Pozwolę sobie przytoczyć wspomniany przez Pana art. 56 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji:

„1. Osobę przyjmowaną do służby i posiadającą stopień wojskowy mianuje się na odpowiedni stopień policyjny.

2. Mianowanie, o którym mowa w ust. 1, uzależnione jest od ukończenia szkolenia zawodowego wymienionego w art. 34 ust. 3.

3. Przy przyjmowaniu do służby osoby posiadającej stopień wojskowy podporucznika na odpowiedni pierwszy stopień oficerski mianuje Komendant Główny Policji.

4. (35) Osobę przyjmowaną do służby na podstawie art. 25a ust. 1 i posiadającą stopień Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego lub Służby Kontrwywiadu Wojskowego mianuje się na odpowiedni stopień policyjny”.

Odrzucenie przez policję transferu stopnia wojskowego przy przyjmowaniu osoby do służby

Z przykrością muszę stwierdzić, iż szanse na przyznanie Panu w obecnej sytuacji stopnia podkomisarza są małe. Dodam, iż nie jest Pan odosobnionym przypadkiem. Jednakże praktyka KGP w podobnych sprawach jest spójna i niestety nieugięta. Komentarz do art. 56, a także konsultacje z biurem kadr KGP wskazują jednoznacznie – trzeba spełnić łącznie dwie przesłanki, aby uznano stopień zdobyty w wojsku. Ważny jest moment przyjmowania do służby i posiadany w tym momencie stopień, a więc trzeba być faktycznie mianowanym na stopień, aby ten mógł być uznany i to tylko przy przyjmowaniu do służby w Policji. Mogę jedynie zgadywać, iż zrezygnowano z innych rozwiązań czy udogodnień, gdyż wprowadziłyby one znaczne wydłużenie i skomplikowanie prac kadr KGP, można się też łatwo domyślić, że odrzucanie wniosków o transfer stopnia ma też aspekt finansowy.

Może Pan oczywiście odwołać się od decyzji do Ministra MSWiA – spróbować nie zaszkodzi. Zawsze istnieje szansa, choć mała. Jeśli jednak miałby Pan ponosić z tego tytułu koszty, to radziłbym nie wnosić. Dodam, że nie spotkałem się z sytuacją, aby sprawa przeniesienia stopnia była pozytywnie rozpatrzona przez Ministra, zazwyczaj kończyło się na odmownej decyzji z kadr KGP.