Udostępnienie konta bankowego w celu uniknięcia zajęcia przez komornika

• Opublikowano: 04-01-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mój ojciec jest dłużnikiem (posiada wiele długów, między innymi nie spłaca alimentów) i prowadzone jest wobec niego postępowanie egzekucyjne przez komornika. Konta bankowe ojca są zajmowane przez komornika i z tego powodu ojciec poprosił mnie o założenie własnego konta bankowego (jestem pełnoletni). Posiadam już jedno konto, natomiast moje nowe konto (do którego ojciec otrzymałby pełnomocnictwo) byłoby używane przez ojca w celu „uniknięcia” zajęcia przez komornika i wpływałyby tam pieniądze z jego działalności i z dzierżawy. Ojciec korzystałby z tego konta podobnie jak korzysta się z własnego konta bankowego. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Czy coś grozi mi w takim wypadku (jako osobie, która udostępniałaby konto)?

Udostępnienie konta bankowego w celu uniknięcia zajęcia przez komornika

Założenie osobnego konta na dochody dłużnika

Nie zalecam Panu takiego działania, bowiem niewiele Państwo tym zyskacie, a wręcz przeciwnie.

Co do zasady jest to rozwiązanie, które odwlecze zajmowanie środków na koncie ojca, bowiem komornik nie ma prawa zająć konta innej osoby niż sam dłużnik, nawet jeśli ma pewność co do tego, że co miesiąc trafia na nie np. wypłata czy też emerytura lub renta dłużnika.

Tyle tylko, że jeśli którykolwiek z wierzycieli ojca poweźmie wiedzę o tym, że ojciec nadal otrzymuje środki (aktywa), tyle, że kieruje je na konto Pana jako syna, to ma prawo wytoczyć skargę paulińską z art. 527 i nast. Kodeksu cywilnego.

Darowizny od syna dla ojca

A to dlatego, że pieniądze przekazane Panu to nic innego jak darowizna ojca dla syna. A zatem Pan w momencie, gdy przekroczy kwotę wolną od podatku, czyli ponad 9 tys. (dokładnie 9637 zł), musi w terminie 6 miesięcy złożyć deklarację do US i wykazać ową darowiznę, by nie zapłacić podatku od darowizny i załączyć potwierdzenie przelewu od ojca, inaczej zapłaci Pan podatek od darowizny jak osoba z I grupy podatkowej, czyli wynosi on: 3% do kwoty 10 278 zł; 308,30 zł plus 5% nadwyżki ponad 10 278 zł przy przedziale kwotowym 10 278 zł – 20 556 zł; 822,20 zł plus 7% nadwyżki ponad 20 556 zł przy kwocie przekraczającej 20 556 zł. Wynika to z art. 4a i art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jeśli zaś uznać to za pożyczkę (nie za darowiznę), to wówczas winien Pan również zgłosić ją do US i zapłacić podatek w wysokości 0,5% wartości pod rygorem zastosowania stawki karnej w wysokości aż 20% wartości pożyczki. Nie jest również wykluczone, że doszłoby do postawienia zarzutów o wykroczenie skarbowe w postaci nieujawniania źródeł opodatkowania i uszczuplania budżetu Skarbu Państwa.

Zatajenie środków i skarga paulińska

Dalej zaś, wierzyciele mogą właśnie na mocy art. 527 Kodeksu cywilnego i nast. domagać się uznania czynności za bezskuteczną. Artykuł ten stanowi bowiem:

„§ 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. § 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli”.

Jak Pan widzi mimo, że chwilowo ojciec faktycznie nie uzyska zajęcia, to długofalowo zagrożeń jest więcej. Jeśli Pan podstawy – czy to darowizny, czy to pożyczki (zależy, jak to zakwalifikujecie) – nie zgłosi, to zapłaci Pan podatek w stawce karnej, a nawet może zostać wymierzona Panu grzywna za wykroczenie skarbowe. Z kolei gdy tylko wierzyciel czy komornik dowie się, że takie obchodzenie prawa ma miejsce, to mogą zastosować art. 527 Kodeksu cywilnego i żądać sądownie unieważnienia takiej czynności ojca polegającej na przekazywaniu pieniędzy na Pana konto, po to, by pokrzywdzić wierzycieli.