.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kupno samochodu w Belgii a VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.06.2009

Czy jeśli kupię w Belgii samochód osobowy od osoby fizycznej będącej pośrednikiem (umowa kupna), będzie istnieć podstawa do naliczenia VAT? Samochód wcześniej był własnością firmy, pośrednik dysponuje fakturą zakupu wystawioną na niego.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kupno samochodu w Belgii a VAT

Kupno samochodu w Belgii od osoby fizycznej

Z uwagi na brak dokładnych informacji wskażę zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia, o którym mowa. Zasadniczo nabywca będzie zobligowany do rozliczenia podatku od towarów i usług w kraju, tylko gdy nabycie, o którym mowa w pytaniu, jest nabyciem:

  1. nowych środków transportu lub
  2. samochodów używanych, gdy stronami transakcji są zarejestrowani podatnicy, a sprzedaż nie została dokonana w systemie marży.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, rozliczenie samochodu zakupionego w Belgii

Jeżeli transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT), podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest nabywca.

 

Przypomnieć należy, że WNT to wywóz towarów z terytorium kraju, będący dostawą towaru, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (z zastrzeżeniami), pod warunkiem że nabywca towarów jest:

  1. podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  3. podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które – zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym – są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
  4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton