Kupno samochodu w Belgii a VAT

• Autor: Aleksander Słysz

Czy jeśli kupię w Belgii samochód osobowy od osoby fizycznej będącej pośrednikiem (umowa kupna), będzie istnieć podstawa do naliczenia VAT? Samochód wcześniej był własnością firmy, pośrednik dysponuje fakturą zakupu wystawioną na niego.

Kupno samochodu w Belgii a VAT

Kupno samochodu w Belgii od osoby fizycznej

Z uwagi na brak dokładnych informacji wskażę zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia, o którym mowa. Zasadniczo nabywca będzie zobligowany do rozliczenia podatku od towarów i usług w kraju, tylko gdy nabycie, o którym mowa w pytaniu, jest nabyciem:

  1. nowych środków transportu lub
  2. samochodów używanych, gdy stronami transakcji są zarejestrowani podatnicy, a sprzedaż nie została dokonana w systemie marży.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, rozliczenie samochodu zakupionego w Belgii

Jeżeli transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT), podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest nabywca.

Przypomnieć należy, że WNT to wywóz towarów z terytorium kraju, będący dostawą towaru, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (z zastrzeżeniami), pod warunkiem że nabywca towarów jest:

  1. podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  3. podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które – zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym – są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
  4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.