Adres zamieszkania a adres zameldowania

• Autor: Artur Nowak

Jestem zameldowany na stałe pod adresem moich rodziców. Dotychczas rozliczałem PIT w urzędzie skarbowym w mojej rodzinnej miejscowości. Niedawno podjąłem pierwszą pracę na etat w Krakowie. Pracodawcy podałem obok adresu zameldowania także mój aktualny adres zamieszkania w Krakowie. Zapewne więc składki będą odprowadzane do urzędu właściwego ze względu na mój adres zamieszkania. Czy i jakie instytucje powinienem zawiadomić o zmianie adresu zamieszkania? Czy powinienem zmienić adres zameldowania?

Adres zamieszkania a adres zameldowania

Zameldowanie w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania

Adres zameldowania oraz adres zamieszkania oczywiście nie są tożsame. Dotychczas oczywiście miejscem Pana zamieszkania był adres zameldowania. Natomiast obecnie miejscem Pana zamieszkania jest Kraków. Stanowi o tym art. 25 Kodeksu cywilnego, który jasno i wyraźnie stanowi, iż „miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu”.

Miejsce zameldowania ma natomiast charakter administracyjny. Określenie miejsca zamieszkania jest niezależne od dopełnienia obowiązku meldunkowego. Zameldowanie w jednej miejscowości nie stoi na przeszkodzie, by osoba uprawniona miała gdzie indziej miejsce zamieszkania. Przerwa w faktycznym przebywaniu w miejscu zamieszkania, nawet długotrwała (odbywanie służby wojskowej, delegacja do pracy za granicą), nie pozbawia danej osoby miejsca zamieszkania. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków uznał, iż „o stałości pobytu osoby fizycznej na danym terytorium decyduje przede wszystkim takie przebywanie tej osoby, które ma cechy założenia tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów”.

Rozliczanie się w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania czy zameldowania?

Przechodząc do Pańskich wątpliwości, na wstępie chciałbym zauważyć, że bardziej opłacalne z Pana punktu widzenia byłoby rozliczanie się w urzędzie skarbowym według Pana dotychczasowego miejsca zamieszkania. Powoduje to bowiem wyższe koszty uzyskania przy rozliczeniu podatkowym wynagrodzenia za pracę (generalnie mógłby Pan ze swoim pracodawcą na ten temat jeszcze porozmawiać, jeśli jest Pan zatrudniony od niedawna).

Co do zasady jednak, zaliczki z wynagrodzenia za pracę pracodawcy wpłacają na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby (art. 38 ust. 1 ustawy o PIT). Bez znaczenia na chwilę obecną dla wpłaty zaliczek z Pańskiego wynagrodzenia za pracę pozostaje miejsce Pana zamieszkania bądź zameldowania. Będzie ono miało znaczenie dopiero przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Pracodawca natomiast prześle roczną informację o wysokości osiągniętego dochodu i pobranych zaliczkach za dany rok podatkowy (PIT-11) do urzędu skarbowego według miejsca Pana zamieszkania. Ma na to czas do końca lutego przyszłego roku. Dopiero wówczas istotne podatkowo będzie miejsce Pana zamieszkania.

Generalnie podatnicy, stosownie do art. 45 ust. 1b ustawy o PIT, składają zeznania podatkowe w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na adres zamieszkania na koniec roku podatkowego (31 grudnia 2010 r.). Wówczas jeżeli będzie chciał się Pan rozliczać w urzędzie skarbowym według dotychczasowego Pana miejsca zamieszkania, nie musi Pan składać NIP-3. Jeżeli natomiast chciałby Pan rozliczać się w Krakowie, wówczas musiałby Pan w terminie do końca tego roku złożyć aktualizację NIP-3 we właściwym według miejsca zamieszkania, krakowskim urzędzie skarbowym.

Reasumując:

  • na chwilę obecną nie musi Pan informować urzędu skarbowego o zmianie miejsca zamieszkania,
  • jeżeli zdecyduje się Pan rozliczać w Krakowie (za bieżący rok do końca kwietnia przyszłego roku), powinien Pan do końca bieżącego roku złożyć NIP-3 we właściwym krakowskim urzędzie skarbowym,
  • zmiana miejsca zamieszkania nie pociąga za sobą konieczności zmiany miejsca zameldowania.