Czy po uzyskaniu pełnoletności mogę odrzucić spadek?

• Autor: Łukasz Obrał

Mój tata zmarł, kiedy byłam małoletnia, teraz mam lat 18. Czy mogę złożyć wniosek o odrzucenie spadku?

Czy po uzyskaniu pełnoletności mogę odrzucić spadek?

Kto w imieniu niepełnoletniego składa oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku?

Stosownie do art. 1012 Kodeksu cywilnego: „Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić”.

Według art. 1015 § 1 K.c.: „Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”.

W imieniu niepełnoletniego oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa jego przedstawiciel ustawowy, z tym że zgodnie z orzecznictwem sądowym 6-miesięczny termin złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w przypadku osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, biegnie od chwili, w której o powołaniu do spadku takiej osoby dowiedział się jej przedstawiciel ustawowy.

Brak oświadczenia spadkobiercy o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 2 K.c.).

Termin 6 miesięcy określony w art. 1015 § 1 K.c. jest tzw. terminem zawitym i nie podlega on przywróceniu.

Według art. 1018 § 2 K.c.: „Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane”.

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Nie ma Pani w chwili obecnej możliwość złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. To oświadczenie mógł złożyć Pani opiekun prawny, za wcześniejszą zgodą sądu rodzinnego, w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o tytule powołania Pani do spadku (najczęściej jest to chwila dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy).

Nabyła więc Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza (zapewne ze względu na brak oświadczenia Pani przedstawiciela ustawowego w sprawie spadku w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu do spadku).

Dojście do pełnoletniości i nabycie pełnej zdolności do czynności prawnych nie powoduje, że może Pani złożyć oświadczenie odnoszące się do spadku, np. że odrzuca Pani spadek po ojcu.