Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy po uzyskaniu pełnoletności mogę odrzucić spadek?

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 14.12.2009

Mój tata zmarł, kiedy byłam małoletnia, teraz mam lat 18. Czy mogę złożyć wniosek o odrzucenie spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy po uzyskaniu pełnoletności mogę odrzucić spadek?

Kto w imieniu niepełnoletniego składa oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku?

Stosownie do art. 1012 Kodeksu cywilnego: „Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić”.

 

Według art. 1015 § 1 K.c.: „Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”.

 

W imieniu niepełnoletniego oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa jego przedstawiciel ustawowy, z tym że zgodnie z orzecznictwem sądowym 6-miesięczny termin złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w przypadku osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, biegnie od chwili, w której o powołaniu do spadku takiej osoby dowiedział się jej przedstawiciel ustawowy.

Brak oświadczenia spadkobiercy o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 2 K.c.).

 

Termin 6 miesięcy określony w art. 1015 § 1 K.c. jest tzw. terminem zawitym i nie podlega on przywróceniu.

 

Według art. 1018 § 2 K.c.: „Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane”.

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Nie ma Pani w chwili obecnej możliwość złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. To oświadczenie mógł złożyć Pani opiekun prawny, za wcześniejszą zgodą sądu rodzinnego, w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o tytule powołania Pani do spadku (najczęściej jest to chwila dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy).

 

Nabyła więc Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza (zapewne ze względu na brak oświadczenia Pani przedstawiciela ustawowego w sprawie spadku w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu do spadku).

 

Dojście do pełnoletniości i nabycie pełnej zdolności do czynności prawnych nie powoduje, że może Pani złożyć oświadczenie odnoszące się do spadku, np. że odrzuca Pani spadek po ojcu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 10 =

»Podobne materiały

Czy uzyskam rozwód, jeśli żona jest z innym mężczyzną w ciąży?

Od kilku lat moje kontakty z żoną są bardzo ograniczone, ponieważ pracuję za granicą. Żona również wyjechała do pracy, ale przebywa w innym kraju Europy i nie widujemy się. Na początku tego roku żona zaszła w ciążę z innym mężczyzną, dlatego chciałbym uzyskać rozwód. Żona się miga, mam wrażenie

 

Umorzenie odsetek

Parę lat temu zaciągnąłem kredyt (1800 zł). Nie spłacałem go, a po jakimś czasie kompletnie zapomniałem o tym zadłużeniu. Przeprowadziłem się za granicę. Czy istnieje możliwość umorzenia odsetek? Co napisać we wniosku?  

 

Zwrot zakupionego samochodu

Sprzedałem samochód prywatnie jako osoba fizyczna innej osobie fizycznej. Przed sprzedażą byliśmy u diagnosty, klient zbadał cały samochód. Powiedziałem wszystko, co wiem o pojeździe. Obecnie klient (minął tydzień) chce oddać mi samochód. Tłumaczy, że jego zdaniem przesunięto licznik kilometrów. Żąd

 

Wycofanie pozwu a koszty procesowe

W sprawie w sądzie pracy przeciwko pracodawcy, dotyczącej naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, sąd skierował strony na mediację. Zakończyła się ona niezawarciem ugody i mediator sporządził dla sądu protokół. Sprawa jest na etapie wymiany pism procesowych, ale nie wyznaczono terminu

 

Przywłaszczenie pożyczki

Udzieliłem przelewem koleżeńskiej pożyczki na kwotę 200 zł. Znajomy pieniędzy nie zwrócił. Nie dysponuję jednak mocnymi dowodami, że przywłaszczył sobie pożyczkę. Posiadam jedynie zapis rozmów w archiwum na Facebooku (osoba ta, gdy upomniałem się o zwrot pożyczki, mnie zablokowała) oraz dowód przele

 

Czy należy się zachowek po ojczymie?

Ojczym mojego męża podarował mieszkanie wnuczce (córce siostry męża) ponad 10 lat temu, był to jedyny jego majątek. Ojczym nie miał innych krewnych. Po jego śmierci mąż nie starał się o zachowek. W tym roku zmarła mama męża, która mieszkała w mieszkaniu podarowanym wnuczce. Nie pozostawiła żadnego m

 

Ogródek przydomowy we wspólnocie

Mam zamiar kupić mieszkanie wraz z prawem wyłącznego korzystania do przynależnego do niego ogródka przydomowego (ogródek jest na mapie osiedla). Czy ogródek ten stanowi część wspólną terenu wspólnoty? Czy będę go mogła zagospodarować po swojemu?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »