Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy po uzyskaniu pełnoletności mogę odrzucić spadek?

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 14.12.2009

Mój tata zmarł, kiedy byłam małoletnia, teraz mam lat 18. Czy mogę złożyć wniosek o odrzucenie spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosownie do art. 1012 Kodeksu cywilnego: „Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić”.

 

Według art. 1015 § 1 K.c.: „Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”.

 

W imieniu niepełnoletniego oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa jego przedstawiciel ustawowy, z tym że zgodnie z orzecznictwem sądowym 6-miesięczny termin złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w przypadku osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, biegnie od chwili, w której o powołaniu do spadku takiej osoby dowiedział się jej przedstawiciel ustawowy.

 

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 2 K.c.).

 

Termin 6 miesięcy określony w art. 1015 § 1 K.c. jest tzw. terminem zawitym i nie podlega on przywróceniu.

 

Według art. 1018 § 2 K.c.: „Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane”.

 

Nie ma Pani w chwili obecnej możliwość złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. To oświadczenie mógł złożyć Pani opiekun prawny, za wcześniejszą zgodą sądu rodzinnego, w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o tytule powołania Pani do spadku (najczęściej jest to chwila dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy).

 

Nabyła więc Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza (zapewne ze względu na brak oświadczenia Pani przedstawiciela ustawowego w sprawie spadku w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o powołaniu do spadku).

 

Dojście do pełnoletniości i nabycie pełnej zdolności do czynności prawnych nie powoduje, że może Pani złożyć oświadczenie odnoszące się do spadku, np. że odrzuca Pani spadek po ojcu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - V =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »