Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak liczony jest termin na odrzucenie spadku?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.12.2018

Niecałe pół roku temu zmarł mój dziadek. Jego spadkobiercami były, jak wynika z prawa, jego dzieci oraz ich małżonkowie (czyli moja matka wraz z ojcem). Dowiedzieli się o śmierci dziadka po paru dniach. Zdecydowali się ODRZUCIĆ SPADEK – zrobili to pod koniec grudnia. Ja natomiast dopiero pod koniec marca otrzymałem od sądu rejonowego zawiadomienie, iż moja matka odrzuciła spadek. Czy mój termin na odrzucenie spadku kończy się 6 miesięcy po DACIE ŚMIERCI mojego dziadka, czy termin na odrzucenie spadku jest liczony od momentu, w którym otrzymałem zawiadomienie bądź w którym matka zdecydowała się odrzucić spadek?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiedzi na Pana pytanie należy poszukiwać w treści art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Mowa jest zatem nie o śmierci dziadka jako dniu, który w odniesieniu do Pana wyznacza termin na odrzucenie spadku, lecz o dniu, w którym Pan jako spadkobierca dowiedział się Pan o tytule swojego powołania. Zachodzi zatem pytanie, kiedy dowiedział się Pan, o tym, że Pana mama odrzuciła spadek po dziadku, czy od razu tego samego dnia, czy też kiedy indziej?

 

Innymi słowy 6-miesięczny termin do odrzucenia spadku będzie liczony od dnia, kiedy dowiedział się Pan o swoim powołaniu do spadku. Zgodnie z zasadami doświadczenia życiowego uznaje się, że rodzice powiadamiają dzieci o dorzuceniu przez siebie spadku, co powoduje, że zazwyczaj tego samego dnia dzieci te także spadek odrzucają. Nie wskazuje Pan w opisie pytania, czy mama informowała Pana o odrzuceniu spadku po dziadku. Jeżeli informowała, wówczas od tego dnia ma Pan 6 miesięcy na odrzucenie spadku. Jeżeli nie informowała, wówczas 6 miesięcy zaczyna swój bieg od dnia, kiedy otrzymał Pan zawiadomienie z sądu o dorzuceniu spadku przez mamę. Na Pana miejscu nie przeciągałbym sprawy w czasie, lecz w miarę możliwości bez zbędnej zwłoki odrzucił spadek po dziadku (o ile taka jest Pana wola), by w późniejszym okresie nie denerwować się, jeżeli wystąpią jakieś zdarzenia losowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Spadek w Polsce pozostały po Niemcu

Niedawno zmarł mój mąż, który był Niemcem. Dysponuję niemieckim aktem notarialnym dotyczącym podzielonego spadku po mężu. Z aktu wynika, że w zamian za spłatę jego dzieci z pierwszego małżeństwa uzyskam 100% praw do mieszkania kupionego przez męża w Polsce przed naszym ślubem. Czy muszę dokonywać podziału spadku przed sądem, czy mogę przed notariuszem, skoro pasierbowie zgadzają się z wolą zmarłego ojca?

Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza

Mój tata zmarł w marcu 2011 r. Mama żyje, poza mną jest jeszcze brat i siostra. Ojciec pozostawił własnoręcznie napisany testament, który jest niejasny i wewnętrznie sprzeczny. Na przykład domek letniskowy ma zostać podzielony na dwie osoby z rodzeństwa, ale grunt – na trzy. Inny grunt ojciec dzieli po 1/3 dla każdego dziecka, ale zastrzega, że w razie śmierci któregoś z nas część ziemi zmarłego przechodzi na pozostałe rodzeństwo, a nie jego współmałżonka czy potomstwo. Na koniec tata stwierdza, że cały majątek przechodzi na jego żonę (naszą mamę), która jest upoważniona do wykonania jego woli. Co zrobić z takim testamentem? Jak będzie wyglądało dziedziczenie? Czy mamy udać się do notariusza i sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia? Jakie opłaty nas czekają? Podobno mają być jakieś zmiany w prawie związane z dziedziczeniem. Czy te zmiany będą miały wpływ na naszą sprawę?

Wykup mieszkania z zasobów WAM a prawo współwłasności

Ojciec otrzymał 20 lat temu mieszkanie z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Zmarł w 1997 r. Aż do 2002 r. mieszkałem w tym lokalu z mamą, która wykupiła mieszkanie dwa lata później, stając się jego właścicielem (figuruje w księdze wieczystej). Teraz chciałaby je sprzedać i kupić inne. Czy jestem współwłaścicielem tego mieszkania? Jeśli tak, jak ustalić prawo do niego, jak to przeprowadzić od strony formalnej? Jak wygląda kwestia spadku po ojcu (żadna sprawa spadkowa nie została przeprowadzona)?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »