Jak liczony jest termin na odrzucenie spadku?

Niecałe pół roku temu zmarł mój dziadek. Jego spadkobiercami były, jak wynika z prawa, jego dzieci oraz ich małżonkowie (czyli moja matka wraz z ojcem). Dowiedzieli się o śmierci dziadka po paru dniach. Zdecydowali się ODRZUCIĆ SPADEK – zrobili to pod koniec grudnia. Ja natomiast dopiero pod koniec marca otrzymałem od sądu rejonowego zawiadomienie, iż moja matka odrzuciła spadek. Czy mój termin na odrzucenie spadku kończy się 6 miesięcy po DACIE ŚMIERCI mojego dziadka, czy termin na odrzucenie spadku jest liczony od momentu, w którym otrzymałem zawiadomienie bądź w którym matka zdecydowała się odrzucić spadek?

Jak liczony jest termin na odrzucenie spadku?

Fot. Fotolia

Odpowiedzi na Pana pytanie należy poszukiwać w treści art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Mowa jest zatem nie o śmierci dziadka jako dniu, który w odniesieniu do Pana wyznacza termin na odrzucenie spadku, lecz o dniu, w którym Pan jako spadkobierca dowiedział się Pan o tytule swojego powołania. Zachodzi zatem pytanie, kiedy dowiedział się Pan, o tym, że Pana mama odrzuciła spadek po dziadku, czy od razu tego samego dnia, czy też kiedy indziej?

Innymi słowy 6-miesięczny termin do odrzucenia spadku będzie liczony od dnia, kiedy dowiedział się Pan o swoim powołaniu do spadku. Zgodnie z zasadami doświadczenia życiowego uznaje się, że rodzice powiadamiają dzieci o dorzuceniu przez siebie spadku, co powoduje, że zazwyczaj tego samego dnia dzieci te także spadek odrzucają. Nie wskazuje Pan w opisie pytania, czy mama informowała Pana o odrzuceniu spadku po dziadku. Jeżeli informowała, wówczas od tego dnia ma Pan 6 miesięcy na odrzucenie spadku. Jeżeli nie informowała, wówczas 6 miesięcy zaczyna swój bieg od dnia, kiedy otrzymał Pan zawiadomienie z sądu o dorzuceniu spadku przez mamę. Na Pana miejscu nie przeciągałbym sprawy w czasie, lecz w miarę możliwości bez zbędnej zwłoki odrzucił spadek po dziadku (o ile taka jest Pana wola), by w późniejszym okresie nie denerwować się, jeżeli wystąpią jakieś zdarzenia losowe.