Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dom 3 m od granicy sąsiada

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 09.09.2019

Zbudowałem dom 3 m od granicy sąsiada (ściana bez okien). Budynek został wytyczony przez geodetę. Po ukończeniu budowy ten sam geodeta zrobił inwentaryzację i napisał oświadczenie, że jest wszystko zgodnie z prawem. Zgłosiłem do nadzoru zakończenie budowy i nie było zastrzeżeń. Kilka miesięcy później sąsiad dokonał podziału swojej działki i jego geodeta umieścił znak graniczny w takim miejscu, że teraz mój budynek jest w odległości 2,80 m od granicy. W czasie budowy słupka granicznego nie było, ponieważ gmina w granicy zrobiła wodociąg i nie odnowiono tego znaku. W warunkach zabudowy wystawionych przez gminę dotyczących mojej budowy jest zapis, że dopuszcza się mniejszą odległość niż 3 m za notarialną zgodą sąsiada. Na projekcie zagospodarowania działki mam jednak 3 m. Co powinienem w takiej sytuacji zrobić, żeby wszystko było zgodne z prawem? Mój budynek (ściana bez otworów) jest w odległości 3 m plus 4 m od budynku sąsiada (ściana z oknami). Czy można za zgodą sąsiada zrobić rozgraniczenie i przesunąć granicę w ramach ugody na granicy w obecności geodety?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z opisu wynika, iż pobudował Pan budynek, a obecnie przesunięto granicę, czy też zostanie ona przesunięta z uwagi na wytyczenie granicy nieruchomości.

 

Taka operacja nie może w żadnym wypadku spowodować konieczności zmian w budynku, jak dostosowanie inwestycji już istniejącej do stanu zgodnego z prawem budowlanym. W ogóle nie musi Pan zawierać ugody czy odkupować kawałka gruntu od sąsiada.

 

Decyzja o pozwoleniu na budowę określa bowiem wymogi wynikające z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w tym m.in. odległość od granicy działki, ale nie odnosi się do przebiegu granicy jako materii nie należącej do tego postępowania (tak Wyrok NSA oz. w Lublinie z dnia 10.09.2001 r.; sygn. akt II SA/Lu 440/00). Należy podkreślić, że w postępowaniu o zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę - organ rozpatrujący tę sprawę nie rozstrzyga kwestii przebiegu granic opierając się w tym względzie na aktualnych podkładach geodezyjnych wynikających z ewidencji gruntów, które jako dokumenty urzędowe korzystają z domniemania prawdziwości (art. 76 Kodeksu postępowania administracyjnego) – por. wyrok WSA w Krakowie; sygn. akt II SA/Kr 918/08.

 

W Pana przypadku ewentualne postępowanie PINB mogłoby dotyczyć odstępstw od projektu czy decyzji o pozwoleniu na budowę. Jeśli takowe miały miejsce.

 

Problematyka wobec odnoszącej się do niej regulacji prawnej (por. § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; Dz. U. 2015 r., poz. 1452) przewidującej różne dopuszczalne warianty określenia odległości wznoszonej zabudowy od granicy z działką sąsiednią, winna była zostać oceniona przez organy nadzoru budowlanego przez pryzmat treści decyzji o pozwoleniu na budowę, wydanej dla kontrolowanego zamierzenia inwestycyjnego. W decyzji tej bowiem odległości wznoszonego budynku od granicy z działką sąsiednią zostały wiążąco dla inwestora określone i przesądzone.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Dom 3 m od granicy sąsiada

 

W sprawie tej nie ulega przy tym wątpliwości okoliczność, że wytyczenie budynku na działce i jego późniejsze posadowienie na gruncie, nastąpiło w sposób zgodny z przepisami, tj. w odległości 3 m od granicy z działką określonej i uwidocznionej na wskazanej wyżej mapie sytuacyjno-wysokościowej.

 

W dacie wydania decyzji udzielającej pozwolenia na budowę tych granic nie było w takim stanie, w jakim są obecnie. Określenia i wytyczenia obiektu budowlanego w terenie należało dokonać wedle istniejącego stanu prawnego i faktycznego I z Pana opisu wynika, iż geodeta tak zrobił.

 

Późniejsze przesunięcie granicy nie może skutkować koniecznością nakazania inwestorowi zachowania odległości określonych w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r. od wybudowanego budynku do nowo ustalonej granicy działki, jeżeli obiekt ten był wykonywany w okresie ważności ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę i w trakcie wykonywania robót zachowane zostały odległości od wówczas obowiązującej granicy, zgodnie z tą decyzją oraz przepisami prawa budowlanego (str. 7 uzasadnienia wyroku w sprawie II SA/Ol 945/07).

 

Przepisy rozporządzenia co do odległości stosuje się do nowych budynków, lub rozbudowywanych lub dobudowywanych. NIGDY DO STOJĄCYCH NA GRUNCIE, gdzie w wyniku zmian ewidencyjnych zmienił się przebieg granicy. Jeśli budynek stoi pobudowany zgodnie z przepisami i pozwoleniem, żadna siła nie zmusi Pana do dostosowania go do nowej granicy ani nie nakazuje przesuwania granicy odnośnie domu.

 

Poniżej podaje orzeczenie http://www.orzeczenia.com.pl/orzeczenie/htlh5/wsa,II-SA-Ol-945-07,wstrzymanie_robot_budowlanych_wznowienie_tych_zaniechanie_dalszych_prawo/

 

Regulacja wynika z przepisów prawa. Być może są inne wyroki w tym temacie, jednak ich ilość nie przekłada się na nic, skoro interpretacja przepisów nie jest sporną kwestią. I jest jednoznaczna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus zero =

»Podobne materiały

Uzyskanie zgody na rozbudowę domu mimo sprzeciwu jednego ze współwłaścicieli

Wraz z mężem zamieszkaliśmy z moimi rodzicami, którzy podupadli na zdrowiu i potrzebują całodobowej opieki. Ich mieszkanie składa się z jednego pokoju i kuchni, w której mieszkamy. Działka i dom, w którym znajduje się mieszkanie, są własnością kilku osób, m.in. mojego brata. Ch

Wstrzymanie robót budowlanych

Mój problem dotyczy wstrzymania robót budowlanych. Na mojej działce znajdował się stary budynek gospodarczy (do 20 m2), który przylegał do granicy z działką sąsiada. Dostałem pozwolenie na rozbiórkę tego budynku. Po rozbiórce rozpocząłem w tym samym miejscu budowę nowego budynk

Sprawa o wydanie decyzji na zabudowę sąsiedniej działki

Otrzymałem pismo z urzędu gminy, zawiadamiające mnie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji na temat budowy domu na działce sąsiadującej z moją. Na podstawie art. 10 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego strony mogą zgłosić ewentualne żądania lub zastrzeżenia w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »