Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzyskanie zgody na rozbudowę domu mimo sprzeciwu jednego ze współwłaścicieli

Autor: Ewa Szczepanik-Kurowska • Opublikowane: 17.02.2010

Wraz z mężem zamieszkaliśmy z moimi rodzicami, którzy podupadli na zdrowiu i potrzebują całodobowej opieki. Ich mieszkanie składa się z jednego pokoju i kuchni, w której mieszkamy. Działka i dom, w którym znajduje się mieszkanie, są własnością kilku osób, m.in. mojego brata. Chcieliśmy z mężem dobudować pokój, by móc w nim zamieszkać w normalnych warunkach i nadal opiekować się rodzicami. Wszyscy współwłaściciele, poza moim bratem, zgodzili się na to. Co możemy zrobić, by uzyskać zgodę i możliwość powiększenia mieszkania rodziców?

Ewa Szczepanik-Kurowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W sytuacji gdy nieruchomość stanowi współwłasność kilku osób, „do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli” (art. 199 Kodeksu cywilnego).

 

Mimo iż ustawodawca nie określa, jakie czynności wchodzą w zakres zwykłego zarządu, a jakie go przekraczają, opierając się na orzecznictwie Sądu Najwyższego, uznać należy, że rozbudowa domu przekracza zakres zwykłego zarządu i w związku z powyższym do tego typu czynności konieczna będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli.

 

Dodatkowo należy stwierdzić, że przed rozpoczęciem rozbudowy domu trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Ustawodawca bowiem nie zakwalifikował rozbudowy jako niewymagającej uzyskania pozwolenia na budowę (art. 29 i 30 ustawy Prawo budowlane).

 

Prawo budowlane stawia w przypadku składania wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę obowiązek złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (art. 32 ust. 4 ustawy Prawo budowlane – w skrócie P.b.), do czego również wymagana będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli.

 

Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego brak zgody wszystkich współwłaścicieli jest równoznaczny z brakiem prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i starosta nie wyda pozwolenia na budowę (sygn. akt IV SA 33/90 oraz II OSK 179/05).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć „tytuł prawny wynikający np. z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego” (art. 3 pkt 11 P.b.).

 

Jeżeli nie jest możliwe nakłonienie brata do wyrażenia zgody na rozbudowę, to zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego „współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia sporu przez sąd, który orzeknie, mając na uwadze cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”.

 

Jeżeli udział Pani brata przekracza połowę, pozostali współwłaściciele niestety nie mogą wystąpić z powództwem do sądu i pozostają Państwu jedynie negocjacje.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani dalszą pomocą, to informuję, że świadczymy również usługi w zakresie przygotowania pism (np. wezwanie do zapłaty lub sporządzenie pozwu).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dostosowanie przebudowywanego budynku do aktualnych przepisów

Jako architekt często mam dylemat w przypadku przebudowy, wymagającej pozwolenia na budowę. Przykładowo w przypadku zmiany ilości pomieszczeń w lokalu mieszkalnym polegającej na postawieniu ściany działowej oraz dostosowaniu instalacji często okazuje się, że lokal ten nie spełnia wielu aktualnych wymagań np. pod kątem izolacyjności przegród, akustyki, wymiarów drzwi. Czy stawiając ściankę działową muszę wymieniać wszystkie drzwi w mieszkaniu i wymieniać okna, bo stare nie spełniają wymagań? Czy w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku (tylko wewnątrz) muszę ocieplać wszystkie ściany, dach i podłogę, bo nie spełniają aktualnych norm? Jak interpretować par. 1a Warunków Technicznych: „dla budynków dla których została wydana decyzja o pozwoleniu na bud. stosuje się przepisy dotychczasowe” skoro występujemy o nowe pozwolenie na przebudowę, a par. 1a pkt. 3a mówi, że War. Tech. stosuje się także przy przebudowie ale nie mówi, że tylko w zakresie zmiany.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »